«Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան»-ն արձագանքել է Ադրբեջանի կողմից քաղաքակիրթ աշխարհին «Խաչակրաց արշավանքի» մեջ մեղադրելուն
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան» համահայկական միությունն արձագանքել է Ադրբեջանի կողմից քաղաքակիրթ աշխարհին «Խաչակրաց արշավանքի» մեջ մեղադրելուն։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ միության հայտարարության մեջ նշված է. «Ադրբեջանը շարունակում է սեփական հանցանքները թաքցնելու նպատակով ագրեսիվորեն և անարդարացի կերպով պիտակավորել միջազգային հանրության ներկայացուցիչներին ու միջազգային կառույցները, տարբեր երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաներին։ Իր դժգոհությունն արտաքին աշխարհի արդարացի գնահատականների նկատմամբ արտահայտելիս Ադրբեջանը չի խորշում դիմել այնպիսի միջոցների, ինչպիսիք են պատմական անցյալի անտեղի ու վտանգավոր վկայակոչումը՝ ի դեմս «Խաչակրաց արշավանք» եզրի կիրառման։
Խախտված մարդասիրության և անարդարացի գնահատականների մասին խոսում է մի պետություն, որի իր գոյության առաջին իսկ օրից դիմել է էթնիկ զտումների քրիստոնյա տարրի նկատմամբ։ Ասվածի վառ վկայությունն են 1918թ․ Բաքվում 30 հազար հայերի սպանդը, 1988թ․ Սումգայիթի, 1990թ․ Բաքվի կոտորածները, 1988-1992 թթ․ ավելի քան կես միլիոն հայության բռնագաղթեցումը պատմական Գարդմանի, Շիրվանի, Նախիջևանի տարածքից, անընդհատ մշակութային ցեղասպանությունն ու պղծումները, որոնց ուղեկցվել են սեփական ժողովրդին և աշխարհին կեղծ գիտապատմական թեզեր հրամցնելով։
Եվ վերջապես, աշխարհն ականատես եղավ 2020թ․ 44-օրյա պատերազմի հանցանքին, Հայաստանի դեմ ռազմական գործողություններին, Լաչինի միջանցիքի 10-ամսյա ապօրինի շրջափակմանը և հումանիտար աղետ հարուցելուն, Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումների անտեսմանը, Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սեպտեմբերի 19-20-ի պատերազմին ու փաստացի էթնիկ զտմանը։
Ասվածը գործնականում տեղի ունեցածի համառոտ շարադրանքն է միայն, որովհետև Ադրբեջանի հանցանքները մարդկության նկատմամբ և մարդու իրավունքների շարունակական ոտնահարումները մշտական բնույթ ունեն։
Մենք կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը Ադրբեջնին պատրավորեցնել կատարելու միջազգայնորեն ստանձնած պարտավորությունները՝ մարդու իրավունքների ամբողջական ապահովումից մինչև կատարած հանցանքների համար պատասխանատվության պահանջ»։

“Гардман-Ширван-Нахиджеван” отреагировал на обвинения Азербайджана в адрес цивилизованного мира в “Крестовом походе”
Поддержи А1+!Всеармянский союз “Гардман-Ширван-Нахиджеван” отреагировал на обвинения Азербайджана в “Крестовом походе” против цивилизованного мира.
Как сообщает Арменпресс, в заявлении союза говорится:
“Азербайджан продолжает агрессивно и несправедливо клеймить представителей международного сообщества и международных структур, высокопоставленных чиновников различных стран, чтобы скрыть собственные преступления. Выражая свое недовольство справедливыми оценками внешнего мира, Азербайджан, не колеблясь, прибегает к таким мерам, как неуместное и опасное обращение к историческому прошлому, как это случилось с использованием термина «Крестовый поход».
Государство, которое с первого дня своего существования прибегло к этническим чисткам против христианского элемента, говорит об ущемленной человечности и несправедливых оценках. Резня 30 тысяч армян в Баку 1918 года, резня Сумгаита 1988 года и Сумгаита 1990 года, резня в Баку 1988-1992 гг. , депортация более полумиллиона армян с территории исторических Гардмана, Ширвана, Нахичевани, постоянный культурный геноцид и осквернения, которые сопровождались навязыванием ложных исторических тезисов собственному народу и миру являются ярким тому подтверждением.
И вот, наконец, мир увидел преступления 44-дневной войны 2020 года, военные действия против Армении, 10-месячная незаконная блокада Лачинского коридора и создание гуманитарной катастрофы, игнорирование решений Международного Суда, война 19-20 сентября против Нагорного Карабаха и фактическая этническая чистка Карабаха.
Сказанное является лишь кратким описанием того, что произошло на практике, поскольку преступления Азербайджана против человечности и постоянные нарушения прав человека носят постоянный характер.
Мы призываем международное сообщество заставить Азербайджан выполнить свои международно признанные обязательства, от полной защиты прав человека до требования ответственности за совершенные преступления”.