Արցախից ՀՀ տեղափոխվելու ցանկություն ունեցող բոլոր քաղաքացիները կունենան այդ հնարավորությունը․ Արցախի տեղեկատվական շտաբ
Արցախի տեղեկատվական շտաբից հայտնում են․
Տեղեկացնում ենք, որ Արցախից ՀՀ տեղափոխվելու ցանկություն ունեցող բոլոր քաղաքացիները կունենան այդ հնարավորությունը:
Ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ տեղափոխվելու համար սահմանված ժամկետներ չկան, և ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ առաջնահերթորեն ՀՀ են տեղափոխվում ռազմական գործողությունների հետևանքով տարհանված, անօթևան մնացած և ցանր կացության մեջ հայտնված ու ՀՀ տեղափոխվել ցանկացող քաղաքացիները:
Արցախի իշխանությունները շարունակելու են մնալ տեղերում և պետական կառավարում իրականացնել այնքան ժամանակ, մինչև ամբողջությամբ չապահովեն ՀՀ ուղևորվելու ցանկություն ունեցող քաղաքացիների տեղափոխման գործընթացը:
Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղու ծանրաբեռնված վիճակի ու խցանումների պատճառով ներկայում հնարավոր չէ կազմակերպել ծանր ու ծայրահեղ ծանր վիրավորների տեղափոխում, անհրաժեշտ բժշկական պարագաների և հումանիտար բեռների ներմուծում:
Դրան զուգահեռ վառելիքի ստացման նպատակով քաղաքացիները մեծ խցանումներ են առաջացնում բենզալցակայանների մերձակա տարածքներում՝ կաթվածահար անելով քաղաքի երթևեկն ու բնականոն կենսագործունեությունը:
Հաշվի առնելով այս ամենը՝ խնդրում ենք առայժմ զերծ մնալ տեղափոխվելուց՝ դժբախտ պատահարներից խուսափելու և վիրավորների կյանքը փրկելու նպատակով:
Ստեղծված ծանր իրավիճակում կոչ ենք անում հատկապես պետական կառավարման համակարգի, առողջապահության ոլորտի և ուժային կառույցների աշխատակիցներին շարունակել կատարել մասնագիտական պարտքը՝ հանուն մեր հայրենակիցների անվտանգության ու առողջության:
ՀՀ տեղափոխվել ցանկացող քաղաքացիներին այսօր ժամը 14:00-ից Ստեփանակերտի թվով 5 բենզալցակայանում անվճար վառելիք կտրամադրվի:
Կոչ ենք անում զերծ մնալ բռնության, անկարգապահության դրսևորումներից, հավատարիմ մնալ արցախցիներին հատուկ օրինապաշտությանը:

Возможность будет предоставлена   всем гражданам, желающим переехать из Арцаха в Армению
Сообщаем Вам, что такая возможность будет предоставлена   всем гражданам, желающим переехать из Арцаха в Армению. Согласно достигнутому соглашению, сроки переселения не установлены, и, как мы уже сообщали, граждане, эвакуированные в результате военных действий, оставшиеся без крова, оказавшиеся без жилья и желающие переехать в Армению, подлежат переселению в первую очередь. Власти Арцаха продолжат оставаться на своих местах и   осуществлять государственное управление до тех пор, пока полностью не обеспечат процесс передачи граждан, желающих выехать в Армению.
Из-за перегруженности автодороги Степанакерт-Горис и пробок на данный момент не представляется возможным организовать перевозку тяжело и особо тяжелораненых, ввоз необходимых медицинских товаров и гуманитарных грузов. В то же время, чтобы получить топливо, горожане создают большие пробки в районах вблизи заправок, парализуя движение транспорта и нормальную жизнь города.
Учитывая все это, просим вас пока воздержаться от передвижения, чтобы избежать несчастных случаев и спасти жизни пострадавших. В создавшейся сложной ситуации мы призываем работников системы государственного управления, сферы здравоохранения и силовых структур продолжать выполнять свой профессиональный долг ради безопасности и здоровья наших соотечественников.
Гражданам, желающим переехать в Армению, сегодня с 14:00 будет обеспечено бесплатное топливо на 5 заправках Степанакерта. Мы призываем вас воздерживаться от насилия и беспорядков, придерживаться законности, свойственной народу Арцаха.