Տարածաշրջանային երկրների տարածքային ամբողջականությունը կարմիր գիծ է Իրանի համար․ Իրանի ՊՆ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՏարածաշրջանային երկրների տարածքային ամբողջականությունն ու միջազգային սահմանների անխախտելիությունը կարմիր գիծ են Իրանի Իսլամական Հանրապետության համար։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով tasnimnews-ը, այս մասին հայտարարել է Իրանի պաշտպանության նախարար Մոհամմադ Ռեզա Աշթիանին՝ ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուի հետ հանդիպմանը։
Իրանի և Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարները դեմ են արտահայտվել Հարավային Կովկասում արտատարածաշրջանային երկրների ներկայությանը:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ զարգացումներին՝ Իրանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը խաղաղ ճանապարհով խնդիրների լուծման արդյունավետ միջոց է համարել տարածաշրջանային համագործակցության «3+3» ձևաչափը։
Սերգեյ Շոյգուն կիսել է իր գործընկերոջ տեսակետները և ընդգծել է տարածաշրջանային նախաձեռնությունների անհրաժեշտությունը՝ դրանում ներգրավված պետությունների մասնակցությամբ։ Սերգեյ Շոյգուն բարձր է գնահատել Իրանի դիրքորոշումը կովկասյան զարգացումների առանցքում:

Территориальная целостность стран региона является красной линией для Ирана: министр обороны Ирана
Поддержи А1+!Территориальная целостность стран региона и нерушимость международных границ являются красной линией для Исламской Республики Иран. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на tasnimnews, об этом заявил министр обороны Ирана Мохаммад Реза Аштиани во время встречи с министром обороны России Сергеем Шойгу.
Министры обороны Ирана и России выразились против присутствия внерегиональных стран на Южном Кавказе.
Коснувшись развитий вокруг Нагорного Карабаха, глава минобороны Ирана назвал формат регионального сотрудничества «3+3» эффективным средством решения проблем мирным путем.
Сергей Шойгу разделил точку зрения коллеги и подчеркнул необходимость региональных инициатив с участием заинтересованных государств. Сергей Шойгу высоко оценил позицию Ирана в контексте кавказских событий.