Ուկրաինայի քաղաքացիներից կազմված հանցավոր խումբը ներթափանցել է ՀՀ-ում գործող բանկի սերվեր և բանկոմատներից շուրջ 128 մլն դրամ գումար հափշտակել
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է օտարերկրացիներից կազմված կայուն կազմակերպված հանցավոր խմբի կողմից, համակարգչային տեխնիկայի օգտագործմամբ, առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու դեպքի առթիվ դեռևս 2016թ. ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում նախաձեռնված, ապա ՀՀ ՔԿ-ին փոխանցված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Իրականացված քննչական և վարութային մեծածավալ գործողությունների արդյունքում պարզվել են դեպքի՝ էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները, այդ թվում՝ խմբի անդամներից հինգի ինքնությունը, հափշտակության մեխանիզմը, հափշտակված գումարի չափը:
Մասնավորապես՝ 2016թ․ հոկտեմբերի 25-ին ՀՀ ԱԱԾ է դիմել հայաստանյան բանկերից մեկը՝ իր բանկոմատներից կատարված առանձնապես խոշոր չափերով գումարների հափշտակության խնդրով:
Հաղրոդման հիման վրա նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում պարզվել է, որ Ուկրաինայի երեք քաղաքացիներ, բանկի գումարները հափշտակելու և հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքը օրինականացնելու դիտավորությամբ, կազմել են կայուն կազմակերպված հանցավոր խումբ, խմբի անդամների միջև հստակ դերաբաշխում կատարել և մանրակրկիտ պլանավորել հանցագործությունը: Ըստ այդմ, «VIBER» ծրագրային ապահովման ցանցում կեղծանվամբ հանդես եկող՝ դեռևս չպարզված անձնավորությանը վերապահվել է հանցակիցների կողմից հանցավոր գործողությունների համակարգումը և ղեկավարումը, իսկ խմբի մյուս երկու անդամներին՝ ցանցահենությամբ այդ գործողությունների կատարումը և ՀՀ-ից գողոնի արտահանումը։
Ըստ այդմ՝ վերջիններս, առանց թույլտվության, պաշտպանիչ համակարգի խախտմամբ, ներթափանցել են ՀՀ տարածքում գործող բանկի համակարգչային համակարգ և ապօրինի տիրացել համապատասխան աշխատակցին պատկանող մուտքանվանը և գաղտնաբառին, ապօրինի ներթափանցել մյուս աշխատակցի աշխատանքային
համակարգիչ, որոշակի գործողություններից հետո ներբեռնել հեռակա համակցման ծրագիր և կարողացել բանկի բանկոմատները կառավարող սերվերը վարակել «Trojan» տեսակի վնասաբեր համակարգչային հարուցիչով։
Դրանից օրեր անց կազմակերպված խմբի անդամներից երկուսը Կիևից ժամանել են Հայաստան, իսկ նրանց հանցակիցը, ներբեռնված համակցման վերոնշյալ ծրագրի միջոցով միանալով սերվերին, կեղծ մուտքանունով կատարված մի շարք համակցումների միջոցով ներթափանցել է ընկերության բանկոմատները կառավարող, «Trojan» տեսակի վնասաբեր համակարգչային հարուցիչով վարակված սերվեր, որն առաջացրել է բանկոմատների բնականոն աշխատանքի խափանում։
Արդյունքում՝ 2016թ․ հոկտեմբերի 22-23-ին, բանկոմատների աշխատանքի խափանման հետևանքով, Երևան քաղաքի տարբեր հասցեներում տեղադրված բանկի 16 բանկոմատների ստեղնաշարերի վրա հավաքելով հատուկ գաղտնաբառեր, նրանք ապօրինի ելքագրել և հափշտակել են ընդհանուր 112.521.000 ՀՀ դրամ:
Այնուհետև գողոնը արտարժույթի փոխարկելու, այդ կերպ հանցավոր ծագումը խեղաթյուրելու և էլեկտրոնային վճարային համակարգերով նշված գումարն Ուկրաինա փոխանցելու գործընթացը կազմակերպելու նպատակով վերջինս կապ է հաստատել ՀՀ դրամն էլեկտրոնային արտարժույթի փոխարկմամբ զբաղվող Երևանի բնակչի հետ։
Համաձայն պայմանավորվածության՝ Երևան քաղաքի բնակիչը խմբի անդամներից ստացել է 92.840.000 դրամ կանխիկ գումար, որի մեծ մասն իր ծանոթների միջոցով փոխարկել է ԱՄՆ դոլարի և հանձնել է վերջիններիս, իսկ փոքր մասը փոխարկել է «Bitcoin» և «AdvCash» էլեկտրոնային արտարժույթների, որոնք դրանց էլեկտրոնային վճարային համակարգերում իր հաշվեհամարներից 2016թ․ հոկտեմբերի տարբեր օրերի փոխանցել է կեղծանվամբ հանդես եկող անձնավորության կողմից տրամադրված հաշվեհամարներին։ Իսկ խմբի նշված երկու անդամները, ստանալով ԱՄՆ դոլարի փոխարկված կանխիկ գումարները, մեկնել են ՀՀ-ից:
Ուկրաինայի մեկ այլ քաղաքացի՝ 33-ամյա տղամարդը և վերջինիս ծանոթը վերոհիշյալ հանցավոր խմբի անդամներից մեկից տեղեկացել են, որ կարող են Հայաստանում գումար աշխատել՝ էլեկտրոնային եղանակով բանկոմատներից գումար հափշտակելու եղանակով: Այդ նպատակով նրանք ժամանել են Հայաստան, խմբի նշված անդամից ստացել անհրաժեշտ բանկոմտաների հասցեները և, օգտվելով վնասաբեր համակարգչային հարուցիչի գործարկման հետևանքով բանկոմատների բնականոն աշխատանքի խափանման հանգամանքից, Երևան քաղաքի տարբեր հասցեներում տեղակայված բանկի թվով 3 բանկոմատներից, առանց որևէ տվյալներ մուտքագրելու, հափշտակել առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 16.070.000 ՀՀ դրամ գումար:
Ձեռնարկված անհրաժեշտ միջոցառումների արդյունքում 33-ամյա ուկրաինացի տղամարդը հայտնաբերվել և ներկայացվել է վարույթն իրականացնող մարմնին: Նրան մեղադրանք է ներկայացվել՝ ՀՀ գործող քրեական օրենսգրքի 257-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով: Որպես խափանման միջոց՝ նրա նկատմամբ ընտրվել է կալանքը, որը հետագայում փոխարինվել է բացակայելու արգելքի և գրավի:
Քրեական վարույթից վերջինիս վերաբերյալ մասն անջատվել է առանձին վարույթում, հայտարարվել նախաքննության ավարտի մասին, և վարույթի նյութերը,
մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և դատարան ուղարկելու համար, ուղարկվել են հսկող դատախազին:
Խմբի մյուս անդամների մասով նախաքննությունը շարունակվում է: Նրանց նկատմամբ հայտարարվել է միջազգային հետախուզում։ Ձեռնարկվում են միջոցառումներ՝ նրանց հայտնաբերելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու, բանկին հասցված վնասի վերականգնումն ապահովելու ուղղությամբ:
Ծանուցում. Հանցանքի համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Преступная группа, состоящая из граждан Украины, проникла на сервер действующего в Армении банка и похитила из банкоматов около 128 млн драмов.
Поддержи А1+!В 2016 году в отделе по расследованию киберпреступлений и преступлений, совершенных в сфере высоких технологий СК РА, было проведено расследование особо крупного ограбления, совершенного организованной преступной группой иностранцев с использованием компьютерной техники. Предварительное расследование уголовного дела было возбуждено в следственном управлении СНБ РА, а затем передано в СК РА.
Установлены обстоятельства дела, в том числе и личности пяти членов группировки, механизм ограбления и сумма похищенных денег.
В частности, 25 октября 2016 г. один из армянских банков обратился в Службу национальной безопасности РА по поводу хищения особо крупных сумм денег из его банкоматов.
В рамках уголовного производства, возбужденного на основании сообщения, было установлено, что трое граждан Украины с целью хищения денег банка и легализации имущества, полученного преступным путем, сформировали организованную преступную группу, и, распределив роли между членами группы, тщательно спланировали преступление. В соответствии с этим, еще неустановленному лицу, выступающему под псевдонимом в сети программного обеспечения “VIBER”, со стороны сообщников была отведена координация и руководство преступными действиями, а двум другим членам группы -осуществление этих действий посредством хакерства и вывоз похищенного из РА.
Соответственно, последний нарушив систему защиты банка, проник в компьютерную систему действующего на территории РА банка и незаконно завладел логином и паролем, принадлежащими соответствующему сотруднику. Далее незаконно проник в рабочий компьютер другого сотрудника, после определенных действий скачал программу удаленного подключения и получил доступ к серверу, управляющему банкоматами банка, заразил компьютерным вирусом «Троян».
Через несколько дней в Армению из Киева прибыли два члена организованной группы, и их сообщник, подключившись к серверу через скачанную выше упомянутую комбинационную программу, проник на сервер, управляющий банкоматами компании, зараженный вирусом «Троян», вызвавшим нарушение нормальной работы банкоматов.
22-23 октября 2016 г. в результате неисправности банкоматов, набрав специальные пароли на клавиатурах 16 банкоматов банка, расположенных по разным адресам в Ереване, преступники незаконно сняли и похитили в общей сложности 112 521 000 драмов.
Чтобы организовать процесс конвертации украденных денег в иностранную валюту, скрыв тем самым их криминальное происхождение и перевести указанную сумму в Украину через электронные платежные системы, последние связались с жителем Еревана, который занимался конвертацией армянских драмов в электронную иностранную валюту.
Согласно договору, житель Еревана получил от членов группы наличными 92 840 000 драмов, большую часть которых он конвертировал в доллары США через своих знакомых и передал последним. Небольшую часть он конвертировал в «Bitcoin» и в электронные валюты «AdvCash». В октябре 2016 года перечислили их со своих счетов в электронных платежных системах на счета, предоставленные лицом, выступающим под псевдонимом. Два члена группы, получив денежные средства, конвертированные в доллары США, покинули РА.
Другой гражданин Украины, 33-летний мужчина и его знакомый, узнав от одного из членов вышеупомянутой преступной группы, что могут зарабатывать деньги в Армении путем кражи денег в банкоматах электронным способом, прибыли в Армению, получили адреса необходимых банкоматов от указанного члена группировки и, воспользовавшись нарушением нормальной работы банкоматов из-за запуска вируса, также похитили особо крупную сумму в размере 16 070 000 в банкоматах банка, расположенных по разным адресам в Ереване, без ввода каких-либо данных.
В результате принятых необходимых мер 33-летний украинец был обнаружен и доставлен в орган, ведущий производство. Ему было предъявлено обвинение по пункту 3 части 3 статьи 257 Уголовного кодекса Республики Армения. В качестве меры пресечения было избрано содержание под стражей, которое позже было заменено мерой пресечения и залогом.
Часть дела, касающаяся последнего, была выделена из уголовного производства в отдельное производство, объявлено об окончании предварительного следствия, а материалы производства направлены надзирающему прокурору для утверждения обвинительного заключения и направления его в суд.
В отношении остальных членов группы расследование еще продолжается. Они объявлены в международный розыск. Принимаются меры по их обнаружению и предъявлению органу, осуществляющему производство, для обеспечения возмещения причиненного банку ущерба.
Уведомление: лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным, пока его вина не доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения, имеющим обязательную юридическую силу приговором суда.