Վարչապետի այցը Շիրակի մարզ ավարտվել է
Շիրակի մարզ այցի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է Կառավարության ֆինանսավորմամբ և սուբվենցիոն ծրագրերով համայնքներում իրականացված և ընթացքում գտնվող ծրագրերին:
Նիկոլ Փաշինյանի առաջին կանգառը եղել է Մ-1, Երևան - Գյումրի - Վրաստանի սահման միջպետական նշանակության ավտոճանապարհին, որի 1,8 կմ երկարությամբ հատվածի հիմնանորոգման աշխատանքները մեկնարկել են այս տարի, ավարտը նախատեսվում է մինչև տարեվերջ: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը 443,5 մլն դրամ է, որը հատկացվել է պետբյուջեից:
Հաջորդիվ վարչապետն այցելել է Աշոցք բնակավայրի պուրակ, որի կառուցման աշխատանքները մեկնարկել են 2022թ., ավարտը նախատեսվում է մինչ տարեվերջ: Աշոցք խոշորացված համայնքի շուրջ 10600 շահառուի համար կառուցվող 3730 քմ ընդհանուր մակերեսով պուրակի առաջին փուլի աշխատանքներն ավարտվել են, որի համար պետական բյուջեից հատկացվել է 17,212 մլն դրամ, կատարվել է 2-րդ փուլի աշխատանքների 60 %-ը: Սուբվենցիոն ծրագրի ընդհանուր արժեքն ավելի քան 121 մլն դրամ է, որի 45%-ը հատկացվել է պետբյուջեից:
Կառավարության ղեկավարին ներկայացվել են Արեգնադեմի դպրոցի կառուցման աշխատանքները, որոնք մեկնարկել են 2021թ., ավարտը նախատեսվում է այս տարի: Դպրոցը նախատեսված է 100 երեխայի համար։ Ծրագրի ընդհանուր արժեքը ավելի քան 645 մլն դրամ է, որը հատկացվել է պետբյուջեից:
Վարչապետը ծանոթացել նաև այս տարի մեկնարկած Կապսի ջրամբարի կառուցման աշխատանքներին: Ծրագրով նախատեսում է վերականգնել և կառուցել Կապսի կիսակառույց ջրամբարը, որը գտնվում է Գյումրի քաղաքից դեպի հյուսիս 22 կմ հեռավորության վրա՝ Ախուրյանի գետահովտում։ Ծրագիրն ընդգրկում է Կապսի պատվարի կայունացում և վերականգնում, 60 մլն խոր.մ ծավալով ջրամբարի կառուցում:
«Ջրային ռեսուրսների համատեղված կառավարում/Ախուրյան գետ, փուլ 1» ծրագիրը ֆինանսավորվում է Վերակառուցման վարկերի բանկի (ՎՎԲ/KfW) վարկային միջոցներով և ՀՀ կառավարության համաֆինանսավորմամբ։ Ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմում է 94.8 մլն եվրո, այդ թվում վարկային միջոցներ՝ 68.5 մլն եվրո։ Ջրամբարի կառուցմամբ կբարձրացվի Շիրակի մայր և Ախուրյանի աջափնյա ջրանցքների իշխման տակ գտնվող շուրջ 17,000 հա հողատարածքների ջրապահովվածության մակարդակը, ինչպես նաև հնարավորություն կստեղծվի 2280 հա հողատարածքների մեխանիկական ոռոգումը փոխարինել ինքնահոս ոռոգման եղանակի՝ տարեկան խնայելով 1.3 մլն կվտ/ժամ էլեկտրաէներգիա։ Ջրամբարը հնարավորություն կստեղծի Շիրակի մարզի ոռոգելի հողատարածքներն ավելացնել ևս 920 հա-ով, իսկ Արագածոտնի մարզի Թալինի տարածաշրջանի շուրջ 6600 հա հողատարածքների ոռոգումը մեխանիկականից փոխարինել ինքնահոս ոռոգման եղանակի՝ տարեկան խնայելով 11 մլն կվտ/ժամ էլեկտրաէներգիա։ Կանոնավոր ոռոգման արդյունքում կավելանա գյուղատնտեսական մթերքների արտադրությունը: Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է Շիրակի մարզի Ջրաձոր գյուղը տեղափոխել՝ Հայաստանի անկախության ընթացքում կառուցվող նոր գյուղ:
Նիկոլ Փաշինյանի հաջորդ կանգառը եղել Արթուր Ալեքսանյանի անվան հունա-հռոմեական ըմբշամարտի մանկապատանեկան դպրոցի նոր սպորտային համալիրի կառուցման շինհրապարակը: Աշխատանքները մեկնարկել են 2021թ., ավարտը նախատեսվում է 2026թ.: Շիրակի մարզում հանրապետական նշանակություն ունեցող սպորտային համալիրն ունենալու է մանկապատանեկան սպորտի զարգացման բոլոր պայմանները. մրցումների և մարզումների մեծ դահլիճներ՝ նախատեսված ըմբշամարտի, ծանրամարտի և մարմնամարզության պարապմունքների համար, մարզադաշտեր, այդ թվում՝ ֆուտբոլի դաշտ, վազքուղի, լողավազան, հյուրանոցային հատված, որտեղ կտեղավորվեն հյուրընկալվող մարզիկները, ժամանցի սրահ և այլ անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներ: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 6,5 մլրդ դրամ:
Գործադիրի ղեկավարն այնուհետև եղել է Գյումրիի միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոնում, որն այսուհետ նոր շենքային պայմաններում մեկ պատուհանի սկզբունքով սոցիալական ծառայություններ կտրամադրի շուրջ 55 հազար շահառուի։ Կենտրոնի շինաշխատանքները մեկնարկել էին 2020 թվականի փետրվարին: Նոր կենտրոնը հնարավորություն կտա սոցիալական պաշտպանության ոլորտի աշխատանքները դարձնել առավել համակարգված, օպերատիվ։ Կենտրոնի հիմնումը, որի համար ՀՀ կառավարության և Համաշխարհային բանկի համագործակցությամբ հատկացվել է 392,4 մլն դրամ, հնարավորություն կտա բնակիչներին մեկ հարկի ներքո օգտվել սոցիալական ապահովության, զբաղվածության, անձի ֆունկցիոնալության գնահատման և սոցիալական աջակցության ոլորտների ծառայություններից։
Հաջորդիվ վարչապետն այցելել է Գյումրիի բժշկական կենտրոն, եղել ուռուցքաբանական, նյարդաբանական և կաթվածի բաժանմունքներում, ծանոթացել ինվազիվ սրտաբանության ծառայության մանրամասներին: Ինվազիվ սրտաբանության ծառայությունը հագեցած է վերջին սերնդի անգիոգրաֆիկ սարքավորմամբ, ինչը հնարավորություն է տալիս մարզում մատուցելու բարձրակարգ բուժօգնություն և
ծառայություն: Նշված ծառայությունը միակն է մարզում: Ուռուցքաբանական բաժանմունքի համար վերջերս ձեռք են բերվել նաև արյան դոնորի բազկաթոռներ, որը հնարավորություն է տվել հիվանդներին առավել հարմարավետ պայմաններում ստանալու քիմիոթերապևտիկ սեանս: Նյարդաբանական և կաթվածի բաժանմունքը համալրվել է նորագույն սարքավորումներով: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը 129 մլն 828 հազար դրամ է:
Մարզի Ախուրյան համայնքի Կառնուտ բնակավայրում Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է 490 քմ մակերեսով, 2 խմբի՝ 50 սաների համար նախատեսված տիպային մանկապարտեզի կառուցման աշխատանքներին: Ծրագրի ընդհանուր արժեքն ավելի քան 264 մլն դրամ է, որի 30 %-ը համայնքի բյուջեից համաֆինանսավորման չափն է, իսկ 70%-ը՝ պետբյուջեից հատկացվող գումարի չափը։ Աշխատանքները մեկնարկել են 2022 թ. և կավարտվեն մինչ տարեվերջ։ Իրականացվել են շենքի արտաքին պատերի ջերմամեկուսացման աշխատանքներ, ընթացքի մեջ են տանիքի կառուցման, ներքին հարդարման, բակի բարեկարգման աշխատանքները։ Մանկապարտեզի գույքը նախատեսվում է ձեռք բերել սուբվենցիոն ծրագրով։
Վարչապետը ծանոթացել է նաև Գյումրիի «Շիրակ» օդանավակայանի մասնաշենքի մեկնման սրահի ընդլայնման աշխատանքներին, որոնք մեկնարկել են 2023թ.: Մեկնման սրահի արդիականացման ներդրումների ծավալը կազմում է շուրջ 500 մլն դրամ: 2021թ. սեպտեմբերի 16-ին շահագործման էր հանձնվել օդանավակայանի նոր ժամանման սրահը: Այն ավելի քան 2 անգամ մեծ է նախկին ժամանման սրահից, ունի ժամում 1 չվերթ սպասարկելու հնարավորություն, որն անհրաժեշտության դեպքում հետագայում հնարավոր է ավելացնել մինչև 3 անգամ՝ օդանավակայանի փաստացի թողունակությունը տարեկան 250.000 ուղևորից հասցնելով 700.000-ի: Ամբողջովին հիմնանորոգվել է օդանավակայանի վազքուղին, ներդրվել է նոր լուսային համակարգ: Նոր ժամանման և կառուցվող նոր մեկնման սրահները հնարավորություն կունենան տարեկան սպասարկել մինչև 1.2 մլն ուղևորի: Զուգահեռ վերանորոգման աշխատանքներ են ընթանում նաև օդանավակայանի հին շենքի 700 քմ տարածքում, որտեղ նախատեսվում է տարածքներ տրամադրել նաև պետական ծառայություն մատուցող կազմակերպություններին: «Շիրակ» օդանավակայանում ընդհանուր ներդրումը կազմում է 17 միլիոն ԱՄՆ դոլար: Ներդրումներն իրականացվել են «Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ կողմից:
Կառավարության ղեկավարին ներկայացվել են նաև ՎՄ-1, Երևան - Գյումրի - Վրաստանի սահման միջպետական նշանակության ավտոմոբիլային ճանապարհի Ազատան բնակավայրի 5,7 կմ երկարությամբ հատվածի հիմնանորոգման աշխատանքները, որոնք մեկնարկել են 2023թ., ավարտը նախատեսվում է մինչև տարեվերջ: Սուբվենցիոն ծրագրի ընդհանուր արժեքը 1 մլրդ 260 մլն դրամ է:
Նիկոլ Փաշինյանը եղել է Ախուրյան համայնքի Ազատան բնակավայրի թիվ 2 դպրոցի կառուցման շինհրապարակում: 1,5 մլրդ դրամ արժողությամբ աշխատանքներն իրականացվում են Սեյսմիկ անվտանգության բարելավման ծրագրի շրջանակում: Աշխատանքները մեկնարկել են 2022թ., ավարտը նախատեսվում է 2024թ.-ի ապրիլին: Ազատանի միջնակարգ դպրոցը բաղկացած է 2 մասնաշենքերից։ Մասնաշենքերից մեկը
կառուցվել է վերջին տարիներին, իսկ երկրորդը՝ 1988 թ.-ին և գտնվում է վատ վիճակում։ Ծրագրի շրջանակում նախատեսված է նոր կառուցված մասնաշենքի հարևանությամբ կառուցել 6 նոր մասնաշենք՝ ունենալով մեկ վայրում ժամանակակից կրթական պայմաններին համահունչ դպրոց։ Նախատեսված է փոխարինել նաև նոր կառուցված մասնաշենքի ջեռուցման համակարգը։ Կառուցվող մասնաշենքերի նախագծային հզորությունը նախատեսված է 560 աշակերտի համար, ևս շուրջ 300 աշակերտ կարող են հաճախել գոյություն ունեցող մասնաշենք։ Ներկայումս Ազատանի միջնակարգ դպրոցում սովորում է 702 աշակերտ։
Հաջորդիվ վարչապետը ծանոթացել է «Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագրի» Տրանշ 3-ի Լանջիկ-Գյումրի 23 կմ հատվածի շինաշխատանքներին: Լանջիկ-Գյումրի ճանապարհահատվածի շուրջ 75% միակողմանի երթևեկելի է: Աշխատանքները կավարտվեն մինչ տարեվերջ։ Ծրագրի արժեքը 74 մլն եվրո կամ 38,9 մլրդ դրամ է։ Ասֆալտապատման աշխատանքներին զուգահեռ ընթանում են ճանապարհի անվտանգության էլեմենտների տեղադրման աշխատանքներ։
Արթիկ համայնքի Փանիկ բնակավայրում Նիկոլ Փաշինյանին մանրամասներ են ներկայացվել մշակույթի տան հիմնանորոգման աշխատանքների ընթացքի վերաբերյալ: Սուբվենցիոն ծրագրի շրջանակում հիմնանորոգվում է 610 քմ ընդհանուր մակերեսով մշակույթի տունը։ Աշխատանքները մեկնարկել են 2021 թ.-ին, ավարտը նախատեսվում է այս տարի։ Կատարվել է աշխատանքների 80%-ը, պետբյուջեից հատկացվել է 27,7 մլն դրամ։ Իրականացվել է շենքի պատերի մասնակի ամրացում։ Ներկայումս ընթանում են ներքին և արտաքին հարդարման աշխատանքներ։ Նախատեսվում է նաև կառուցել ջեռուցման համակարգ։
Զեկուցվել են նաև Հ-21, /Հ-75/ - Հոռոմ - Արթիկ - Ալագյազ հանրապետական նշանակության ավտոմոբիլային ճանապարհի 4,9 կմ երկարությամբ հատվածի 2022թ.-ին մեկնարկած հիմնանորոգման աշխատանքների մանրամասները. շինաշխատանքները նախատեսվում է ավարտել այս տարի: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը 1 մլրդ 94 մլն դրամ է:
Նշվել է նաև, որ ավարտվել են Անի համայնքի բնակավայրերի ներհամայնքային ասֆալտապատ ճանապարհների հիմնանորոգման աշխատանքները: Սուբվենցիոն ծրագրի շրջանակում 2021 թ.-ին հիմնանորոգվել է Ձորակապ-Մարալիկ ճանապարհի 580 գծմ երկարությամբ հատվածը։ Ծրագրի ընդհանուր արժեքն ավելի քան 134 մլն դրամ է, որի 60%-ը համայնքի բյուջեից համաֆինանսավորման չափն է, իսկ 40%-ը՝ պետբյուջեից հատկացվող գումարի չափը: ՀՀ պետբյուջեից վճարվել է 33,5 մլն դրամ։
Նիկոլ Փաշինյանը Շիրակի մարզի տարբեր համայնքներում հարգանքի տուրք է մատուցել հանուն հայրենիքի կյանքը նվիրաբերած հայորդիների հիշատակին:

Визит премьер-министра в Ширакскую область завершился
Поддержи А1+!В рамках визита в Ширакскую область премьер-министр Никол Пашинян ознакомился с осуществленными в рамках финансирования правительства, а также субвенционных программ проектами и процессом реализации текущих проектов.
Первой остановкой Никола Пашиняна стала межгосударственная автомагистраль М-1, Ереван-Гюмри-граница Грузии. Работы по капитальному ремонту на участке протяженностью 1,8 км начались в этом году и будут завершены к концу года. Общая стоимость проекта составляет 443,5 млн драмов, которые были выделены из государственного бюджета.
Затем премьер-министр посетил парк населенного пункта Ашоцк, строительство которого началось в 2022 году и планируется завершить к концу года. Завершены работы первого этапа по ремонту парка общей площадью 3730 кв.м, на что из госбюджета выделено 17,212 млн драмов. Выполнено 60% работ 2-го этапа. Общая стоимость субвенционной программы составляет более 121 млн драмов, 45% из которых было выделено из госбюджета.
Главе правительства были представлены работы по строительству школы Арегнадема, которые начались в 2021 году и завершатся в текущем году. Школа рассчитана на 100 детей. Общая стоимость программы составляет более 645 млн драмов, которые были выделены из государственного бюджета.
Премьер-министр также ознакомился с работами по строительству водохранилища Капса, которые начались в текущем году. В рамках программы планируется восстановить и достроить недостроенное водохранилище Капса, которое расположено в 22 км к северу от Гюмри, в долине реки Ахурян. Проект включает в себя стабилизацию и восстановление плотины Капса, строительство водохранилища объемом 60 млн кв.м.
Проект “Комбинированное управление водными ресурсами/река Ахурян, 1-й этап” финансируется за счет кредитных средств KfW и софинансирования правительства Республики Армения. Общий бюджет проекта составляет 94,8 млн евро, в том числе кредитные средства - 68,5 млн евро. Строительство водохранилища повысит уровень водообеспеченности около 17 000 га земель, находящихся в ведении Ширакского магистрального и Ахурянского правобережного оросительных каналов, а также создаст возможность заменить механическое орошение 2280 га земель самотечным орошением, сэкономив 1,3 млн кВтч электроэнергии в год.
Водохранилище даст возможность увеличить площадь орошаемых земель Ширакской области еще на 920 га, а также заменить орошение около 6600 га земель в Талинском районе Арагацотнской области с механического орошения на самотечное, сэкономив 11 млн кВтч электроэнергии в год. В результате регулярного орошения увеличится производство сельскохозяйственной продукции. В рамках программы планируется перенести село Джрадзор Ширакской области в новое село, которое будет первым вновь построенным селом в истории независимости Армении.
Следующей остановкой Никола Пашиняна стала стройплощадка нового Спортивного комплекса греко-римской борьбы имени Артура Алексаняна. Работы начались в 2021 году, завершение запланировано на 2026 год. В спортивном комплексе республиканского значения в Ширакской области будут созданы все условия для развития детско-юношеского спорта: большие залы для соревнований и тренировок по борьбе, тяжелой атлетике и гимнастике, стадионы, в то числе футбольное поле, беговая дорожка, бассейн, гостиничная территория для размещения приезжих спортсменов, зал для развлечений и другая необходимая инфраструктура. Общая стоимость проекта составляет 6,5 млрд драмов.
Затем глава исполнительной власти посетил областной Единый центр социального обслуживания Гюмри, который в условиях нового здания будет оказывать социальные услуги примерно 55 тыс бенефициарам по принципу “одного окна”. Строительные работы центра начались в феврале 2020 года. Новый центр позволит сделать работу сферы социальной защиты более системной и оперативной. На создание центра правительством Армении и Всемирным банком было выделено 392,4 млн драмов. Центр позволит жителям под одной крышей пользоваться услугами социального обеспечения, трудоустройства, оценки личностных возможностей и социальной поддержки.
Затем премьер-министр посетил медицинский центр Гюмри, онкологическое, неврологическое и инсультное отделения, ознакомился с подробностями работы службы инвазивной кардиологии. Служба инвазивной кардиологии оснащена ангиографическим оборудованием последнего поколения, что позволяет в регионе оказывать качественную медицинскую помощь. Данная служба является единственной в области. Недавно для онкологического отделения были приобретены кресла для донорства крови, что позволяет пациентам проходить сеанс химиотерапии в более комфортных условиях. Отделение неврологии и паралича оснащено новейшим оборудованием. Общая стоимость проекта составляет 129 млн 828 тыс драмов.
В населенном пункте Карнут общины Ахурян Никол Пашинян ознакомился с ходом строительства типового детского сада площадью 490 кв.м, рассчитанного на 2 группы по 50 воспитанников. Общая стоимость проекта составляет более 264 млн драмов, из которых 30% - софинансирование из бюджета общины, а 70% - из государственного бюджета. Работы начались в 2022 году и будут завершены до конца года. Выполнены работы по теплоизоляции наружных стен здания, ведется возведение крыши, внутренняя отделка, благоустройство двора. Имущество детского сада планируется приобрести в рамках субвенционной программы.
Премьер-министр также ознакомился с начавшимися в 2023 году работами по расширению зала вылета здания гюмрийского аэропорта “Ширак”. Объем инвестиций в модернизацию зала вылета составляет около 500 млн драмов. 16 сентября 2021 года был сдан в эксплуатацию новый зал прилета аэропорта. Он более чем в 2 раза больше предыдущего зала прилета, имеет возможность обслуживать 1 рейс в час, при необходимости его можно увеличить в 3 раза, увеличив фактическую пропускную способность аэропорта с 250 тыс пассажиров до 700 тыс в год. Полностью отремонтирована взлетно-посадочная полоса аэропорта, внедрена новая система освещения. Строящиеся новые залы прилета и вылета смогут обслуживать до 1,2 млн пассажиров ежегодно. Параллельно идут ремонтные работы на площади 700 кв.м старого здания аэропорта, где планируется предоставить помещения организациям, предоставляющим также госуслуги. Общий объем инвестиций в аэропорт “Ширак” составляет 17 млн долларов. Инвестиции осуществило ЗАО “Международные аэропорты «Армения»”.
Главе правительства также были представлены работы по капитальному ремонту 5,7-километрового участка населенного пункта Азатан межгосударственной автодороги ВМ-1, Ереван-Гюмри-граница Грузии. Работы начались в 2023 году и планируется завершить к концу года. Общая стоимость субвенционной программы составляет 1 млрд 260 млн драмов.
Никол Пашинян посетил строительную площадку школы №2 населенного пункта Азатан общины Ахурян. Работы на сумму 1,5 млрд драмов осуществляются в рамках программы повышения сейсмической безопасности. Работы начались в 2022 году, завершение планируется в апреле 2024 года. Средняя школа Азатана состоит из 2 корпусов. Один из корпусов построен в последние годы, а второй - в 1988 году и находится в плохом состоянии. В рамках проекта рядом с вновь построенным корпусом планируется построить 6 новых корпусов, получив в итоге соответствующую современным образовательным условиям школу. Также планируется заменить систему отопления новопостроенного корпуса. Строящиеся корпусы рассчитаны на 560 учеников, еще 300 учеников могут посещать существующий корпус. В настоящее время в средней школе Азатана учатся 702 ученика.
Затем премьер-министр ознакомился с ходом строительства 23-километрового участка Ланджик-Гюмри третьего транша инвестиционной программы дорожного коридора Север-Юг. Около 75% участка дороги Ланджик-Гюмри в настоящее время односторонне открыто. Работы завершатся до конца года. Стоимость проекта составляет 74 млн евро или 38,9 млрд драмов. Параллельно с работами по асфальтированию ведется установка элементов безопасности дорожного движения.
Николу Пашиняну были представлены подробности о ходе ремонтных работ Дома культуры населенного пункта Паник общины Артик. В рамках субвенционной программы реконструируется Дом культуры общей площадью 610 кв.м. Работы начались в 2021 году, завершение планируется в этом году. Работы завершены на 80%, из госбюджета выделено 27,7 млн драмов. Произведено частичное усиление стен здания. В настоящее время ведутся внутренние и внешние отделочные работы. Также планируется построить систему отопления.
Были доложены также подробности относительно капитального ремонта участка автодороги Н-21, /Н-75/ - Ором - Артик - Алагяз протяженностью 4,9 км. Работы начались в 2022 году и будут завершены в этом году. Общая стоимость проекта составляет 1 млрд 94 млн драмов.
Было также отмечено, что основные работы по асфальтированию внутриобщинных дорог населенного пункта Ани завершены. В рамках субвенционной программы в 2021 году был капитально отремонтирован участок дороги Дзоракап-Маралик. Общая стоимость программы составляет более 134 млн драмов, 60% из которых софинансировано из бюджета общины, а 40% - выделено из государственного бюджета. Из государственного бюджета было выделено 33,5 млн драмов.
В разных общинах Ширакской области Никол Пашинян почтил память сынов армянского народа, погибших в ходе 44-дневной войны.