Բորելը կոչ է արել Ադրբեջանի իշխանություններին ապահովել անվտանգ և ազատ տեղաշարժ Լաչինի միջանցքով
Աջակցիր «Ա1+»-ինԻսպանիայում կայացած ԵՄ արտաքին գործերի նախարարների նիստի ժամանակ, ի թիվս բազմաթիվ հարցերի, քննարկվել է նաև Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակն ու Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար ճգնաժամը։
«Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ՝ արտգործնախարարների նիստից հետո կայացած մամլո ասուլիսի ընթացքում ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը կոչ է արել ադրբեջանական իշխանություններին ապահովել անվտանգ և ազատ տեղաշարժ Լաչինի միջանցքով։
«Մենք կոչ ենք անում ադրբեջանական իշխանություններին ապահովել անվտանգ և ազատ տեղաշարժ Լաչինի միջանցքով»,- արտգործնախարարների նիստից հետո կայացած մամլո ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է Բորելը։
Հունիսի 15-ից Ադրբեջանն ամբողջությամբ արգելափակել է Լաչինի միջանցքը։ Արդեն 40 օր է՝ ոչ մի կիլոգրամ սնունդ Արցախ չի մտել։

Боррель призвал власти Азербайджана обеспечить безопасное и свободное передвижение по Лачинскому коридору
Поддержи А1+!В ходе встречи министров иностранных дел ЕС, состоявшейся в Испании, среди многих вопросов также обсуждалась ситуация в Нагорном Карабахе и гуманитарный кризис, вызванный блокированием Азербайджаном Лачинского коридора.
Как передает Арменпресс, в ходе состоявшейся после заседания министров иностранных дел пресс-конференции верховный представитель ЕС по иностранным делам и безопасности Жозеп Боррель призвал азербайджанские власти обеспечить безопасное и свободное передвижение по Лачинскому коридору.
«Мы призываем азербайджанские власти обеспечить безопасное и свободное передвижение по Лачинскому коридору», - заявил Боррель на пресс-конференции после заседания министров иностранных дел.
С 15 июня Азербайджан полностью заблокировал Лачинский коридор. В течение 40 дней в Арцах не поступало ни одного килограмма еды.