Միրզոյանը ԿԽՄԿ նախագահի հետ հեռախոսազրույցում շեշտել է Լաչինի միջանցքի արգելափակման անհապաղ վերացման հրամայականը
Օգոստոսի 1-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահ Միրյանա Սպոլյարիչ Էգերի հետ:
Քննարկվել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը։
Արարատ Միրզոյանը շեշտել է Լաչինի միջանցքի արգելափակման անհապաղ վերացման հրամայականը, ԼՂ սննդի, դեղորայքի և առաջնային անհրաժեշտության այլ ապրանքների մատակարարման հրատապությունը:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է ստեղծված պայմաններում Լեռնային Ղարաբաղում մուտք ունեցող միակ միջազգային մարդասիրական կազմակերպության՝ ԿԽՄԿ գործունեության պատշաճ, շարունակական ապահովման կարևորությունը և դատապարտելի համարել Ադրբեջանի կողմից ԿԽՄԿ հումանիտար գործունեությունը խանգարելուն և հեղինակազրկելուն ուղղված Ադրբեջանի փորձերը: Այս համատեքստում նախարար Միրզոյանն անդրադարձել է հուլիսի 29-ին բուժման նպատակով ԿԽՄԿ ուղեկցությամբ Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան տեղափոխվող՝ լուրջ առողջական խնդիրներ ունեցող Վագիֆ Խաչատրյանի՝ Ադրբեջանի սահմանային ծառայության կողմից առևանգման դեպքին՝ այն որակելով նենգ և անընդունելի արարք՝ ընդդեմ միջազգային հումանիտար իրավունքի նորմերի և միտված ԼՂ ժողովրդի էթնիկ զտմանը:

Мирзоян в беседе с президентом МККК подчеркнул императив снятия блокады Лачинского коридора
Поддержи А1+!1 августа состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна с президентом Международного комитета Красного Креста Мирьяной Сполярич-Эггер.
Был обсужден гуманитарный кризис, сложившийся в Нагорном Карабахе вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора.
Арарат Мирзоян подчеркнул императив снятия блокады Лачинского коридора, а также срочность обеспечения жителей Нагорного Карабаха продовольствием, медикаментами и другими предметами первой необходимости.
Министр Мирзоян подчеркнул важность должного и непрерывного обеспечения в сложившихся условиях деятельности МККК - единственной международной гуманитарной организации, имеющей доступ в Нагорный Карабах, а также осудил попытки Азербайджана помешать осуществлению гуманитарной деятельности МККК и дискредитировать ее.
В этом контексте министр Мирзоян коснулся похищения 29 июля пограничной службой Азербайджана Вагифа Хачатряна, имеющего серьезные проблемы со здоровьем и перевозимого из Нагорного Карабаха в Армению с целью лечения. Министр оценил этот поступок как вероломный и неприемлемый, идущий вразез с нормам международного гуманитарного права и направленный на проведение этнической чистки в отношении населения Нагорного Карабаха.