Ադրբեջանի իրականացրած հանցավոր գործողությունների ամբողջությունը չափազանց վտանգավոր նախադրյալներ է ստեղծում․ Արցախի ԱԳՆ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի ԱԳՆ հայտարարությունը
Խստորեն դատապարտում ենք սեփական ռազմաքաղաքական նպատակներին հասնելու համար Արցախի Հանրապետությունում սով առաջացնելու Ադրբեջանի նպատակաուղղված և համակարգված փորձերը: Կրկին շեշտում ենք, որ պաշարման մեջ գտնվող Արցախի ժողովրդի ֆիզիկական գոյատևման համար անհրաժեշտ մարդասիրական բեռների ներկրմանը դիտավորյալ խոչընդոտումը, ինչպես նաև խաղաղ բնակչությանը սով, տառապանքներ և զրկանքներ պատճառելուն ուղղված կանխամտածված գործողությունների իրականացումը հանդիսանում է միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում և որակվում է որպես պատերազմական հանցագործություն:
Արդեն ութ ամիս շարունակվող անմարդկային շրջափակման և Արցախի ժողովրդին Բաքվի իրավազորությանը բռնի կերպով ենթարկելու փորձերի շրջանակներում Ադրբեջանի իրականացրած հանցավոր գործողությունների ամբողջությունը չափազանց վտանգավոր նախադրյալներ է ստեղծում, որ մարդկության դեմ ուղղված Ադրբեջանի շարունակական հանցագործությունները վերաճեն ցեղասպանության հանցագործության:
Այս համատեքստում անպատասխանատու ենք համարում Ադրբեջանի միջազգային հակաիրավական գործողություններն օրինականացնելու ցանկացած փորձ, այդ թվում` Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ սեփական միջազգային պարտավորությունները չկատարելու և Արցախի շրջափակումը խստացնելու Բաքվի քաղաքականության մաս կազմող առաջարկություններին ուղղակի կամ անուղղակի կերպով հավանություն տալու միջոցով: Արցախում միտումնավոր հումանիտար աղետ ստեղծած և համակարգված կերպով այն սաստկացնող Ադրբեջանի հանցավոր օրակարգին զանկացած աջակցություն ոչ միայն ավելացնում է անմեղ մարդկանց տառապանքները, այլև խախտում է միջազգային իրավունքով ամրագրված հիմնարար սկզբունքները, ներառյալ մարդու արժանապատվությունն ու իրավունքները: Քաղաքակիրթ միջազգային հանրությունը վաղուց մերժել է պետության ներքին գործերի անվան տակ մարդու իրավունքների զանգվածային խախտման ենթադրյալ իրավունքի վրա հիմնված արդարացումները` նման հանցագործությունների համար մեղավորներներին կանգնեցնելով ռազմական տրիբունալների առջև և ստեղծելով իրավական հիմքեր ապագայում նման հանցագործությունները կանխելու համար:
Արցախի ժողովրդի արժանապատվությունը նսեմացնող Ադրբեջանի առաջարկներն ու գործողությունները պետք է հնարավորինս խիստ ձևով մերժվեն: Մարդու իրավունքների հիմքում ընկած է հենց մարդկային արժանապատվությունը, որը հանդիսանում է դրանց հանդեպ հարգանքի երաշխիքը: Արցախի ժողովրդի արժանապատվության ոտնահարումը նշանակում է նրա հիմնարար իրավունքների մերժում և ճանապարհ է հարթում Ադրբեջանի կողմից էլ ավելի անմարդկային հանցագործությունների իրագործման համար:
Խստորեն հորդորում ենք առանցքային միջազգային դերակատարներին, ովքեր իսկապես շահագրգռված են Արցախում և ամբողջ տարածաշրջանում կայուն և արդար խաղաղության հաստատմամբ, ձեռնարկել վճռական անհատական և հավաքական քայլեր՝ վերջ դնելու Ադրբեջանի կողմից իրականացվող շրջափակմանն ու հանցավոր քաղաքականությանը: Եվս մեկ անգամ պնդում ենք, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը կատարի միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանման գործում միացյալ ազգերի ժողովուրդների կողմից իրեն վստահված դերը և վերջ դնի Արցախի հանցավոր, անմարդկային շրջափակմանը: Ակնկալում ենք, որ որպես Արցախում հումանիտար աղետը դադարեցնելուն ուղղված առաջին քայլ, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդն անհապաղ կպահանջի ամբողջությամբ և անվերապահորեն իրականացնել Արդադարադության միջազգային դատարանի 2023 թ. փետրվարի 22-ին ընդունված և 2023 թ. հուլիսի 6-ին վերահաստատված վճիռը, կապահովի մարդասիրական անարգել մուտքն Արցախ, ինչպես նաև կլիազորի մարդասիրական օդային միջանցքի բացումը:
Բացարձակապես անթույլատրելի ենք համարում Արցախում ծավալվող հումանիտար աղետին անմասն ու անտարբեր հետևելը, որտեղ իրավիճակը ցանկացած պահի կարող է կտրուկ վատթարանալ: Միջազգային հանրությունը պետք է գիտակցի, որ անարդյունք քննարկումների ժամանակը վաղուց անցել է, և հիմա ժամանակն է իրականացնել կոնկրետ և անհետաձգելի գործողություններ, որոնք բխում են գոյաբանական սպառնալիքի տակ ապրող մարդկանց շահերից:

Совокупность преступных действий Азербайджана создаёт крайне опасные предпосылки: МИД Арцаха
Поддержи А1+!Самым решительным образом осуждаем целенаправленные и систематические попытки Азербайджана вызвать в Республике Арцах голод для достижения своих военно-политических целей. Вновь подчеркиваем, что преднамеренное воспрепятствование доставке гуманитарных грузов для физического выживания находящегося в осаде народа Арцаха, а также умышленное совершение действий, направленных на причинение голода, страданий и лишений мирному населению, являются грубым нарушением международного права и квалифицируются как военное преступление.
Совокупность этих преступных действий Азербайджана, осуществляемых в рамках продолжающейся восьмой месяц бесчеловечной блокады и попыток насильственного подчинения народа Арцаха юрисдикции Баку, создает крайне опасные предпосылки для перерастания продолжающихся преступлений Азербайджана против человечности в преступление геноцида.
На этом фоне считаем безответственными любые попытки легитимизировать международно-противоправные деяния Азербайджана, в том числе посредством прямого или косвенного одобрения предложений, являющихся частью политики Баку по невыполнению своих международных обязательств относительно Лачинского коридора и ужесточению блокады Арцаха. Любая поддержка преступной повестки Азербайджана, который преднамеренно создал и планомерно усугубляет гуманитарную катастрофу в Арцахе, не только усиливает страдания ни в чем не повинных людей, но и нарушает основополагающие принципы, закрепленные в международном праве, включая достоинство и права человека. Цивилизованное международное сообщество давно отвергло оправдания, основанные на мнимом праве осуществлять массовые нарушения прав человека под предлогом того, что это якобы является внутренним делом государства, предав виновников таких преступлений военному трибуналу и заложив правовые основы для предотвращения подобных преступлений в будущем.
Предложения и действия Азербайджана, унижающие достоинство народа Арцаха, должны быть самым решительным образом отвергнуты. Именно человеческое достоинство лежит в основе прав человека и является гарантией их уважения. Ущемление достоинства народа Арцаха означает отказ в его основных правах и открывает путь к еще более бесчеловечным преступлениям со стороны Азербайджана.
Настоятельно призываем ключевых международных акторов, действительно заинтересованных в установлении прочного и справедливого мира в Арцахе и регионе в целом, предпринять решительные индивидуальные и коллективные меры для прекращения осуществляемой Азербайджаном блокады и преступной политики. Вновь настаиваем на том, чтобы Совет Безопасности ООН исполнил возложенную на него народами объединенных наций роль по поддержанию международного мира и безопасности и положил конец преступной, бесчеловечной блокаде Арцаха. Ожидаем, что Совет Безопасности ООН, в качестве первого шага к прекращению гуманитарной катастрофы в Арцахе, потребует полного и безоговорочного исполнения решения Международного суда ООН от 22 февраля 2023 года, подтвержденного еще одним постановлением от 6 июля 2023 года, обеспечит гуманитарный доступ в Арцах, а также санкционирует открытие воздушного гуманитарного коридора.
Считаем абсолютно недопустимым безучастное и равнодушное наблюдение за разворачивающейся гуманитарной катастрофой в Арцахе, где ситуация может резко ухудшиться в любую минуту. Международное сообщество должно отдавать себе отчет, что время для бесплодных дискуссий давно прошло, и настало время для конкретных и безотлагательных действий, исходящих из интересов людей, живущих в условиях экзистенциальной угрозы.