Միրզոյանը Իրանի նախագահին է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները (տեսանյութ)
Հուլիսի 24-ին Թեհրանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին ընդունել է ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին:
Գոհունակությամբ արձանագրվել է, որ երկու բարեկամ և հարևան երկրների միջև ձևավորվել է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն՝ հիմնված փոխադարձ հարգանքի և երկու ժողովուրդների հազարամյա եղբայրության վրա:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-իրանական բազմաոլորտ համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Մտքեր են փոխանակվել երկկողմ հավակնոտ օրակարգը կյանքի կոչելու, բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքի շուրջ: Այս համատեքստում մասնավորապես ընդգծվել է երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական, էներգետիկ և տրանսպորտային ոլորտներում ընթացիկ ու նախանշված համատեղ նախագծերի իրականացման կարևորությունը:
Ի շարունակություն ԱԳ նախարարների մակարդակով նույն օրը կայացած քննարկման, Արարատ Միրզոյանի և Էբրահիմ Ռայիսիի ուշադրության կենտրոնում ևս եղել են տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող հարցերը: Նախարար Միրզոյանը Իրանի նախագահին է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները, ինչպես նաև վերահաստատել Հարավային Կովկասում տևական խաղաղության հաստատման վերաբերյալ հայկական կողմի տեսլականը: Ընդգծվել է ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման միջոցով խնդիրների լուծման, առավելապաշտական և թշնամական հռետորաբանության բացառման անհրաժեշտությունը:
Անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում սրվող հումանիտար ճգնաժամին՝ Արարատ Միրզոյանը շեշտել է արգելափակման անհապաղ վերացման և Ադրբեջանի կողմից ԼՂ բնակչության էթնիկ զտումը կանխելու հրամայականը:

Мирзоян представил президенту Ирана последние развития в процессе нормализации армяно-азербайджанских отношений (видео)
Поддержи А1+!Президент Исламской Республики Иран Эбрахим Раиси 24 июля принял в Тегеране министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна.
С удовлетворением было отмечено, что между двумя дружественными и соседними странами сложился политический диалог высокого уровня, основанный на взаимном уважении и тысячелетнем братстве двух народов.
В ходе встречи были обсуждены вопросы армяно-иранского многоотраслевого сотрудничества. Состоялся обмен мыслями о реализации масштабной двусторонней повестки, а также достигнутых на высоком уровне договоренностей. В этом контексте была особо подчеркнута важность реализации текущих и запланированных совместных проектов двух стран в торгово-экономической, энергетической и транспортной сферах.
В продолжение состоявшихся в тот же день на уровне министров иностранных дел обсуждений Арарат Мирзоян и Эбрахим Раиси также обсудили вопросы региональной безопасности. Министр Мирзоян представил президенту Ирана последние развития в процессе нормализации армяно-азербайджанских отношений, а также подтвердил видение армянской стороны относительно установления прочного мира на Южном Кавказе. Была подчеркнута необходимость исключения решения проблем путем применения силы или угрозы силой, максималисткой и враждебной риторики.
Коснувшись гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Лачинского коридора, Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость немедленного снятия блокады и предотвращения осуществления Азербайджаном этнической чистки населения Нагорного Карабаха.