Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը և Քաջարան խոշորացված համայնքը ստորագրեցին համագործակցության հուշագիր
2023 թվականի հուլիսի 13-ին Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը և Քաջարան խոշորացված համայնքը ստորագրեցին համագործակցության հուշագիր։
Գեոպրոմայնինգ ընկերությունների խմբի նախագահ և ԶՊՄԿ ՓԲ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռոման Խուդոլին և Քաջարանի համայնքապետ Մանվել Փարամազյանը ընդգծեցին, որ կողմերի միջև միշտ եղել է համագործակցույան սերտ կապեր, և հուշագիրը ինստիտուցիոնալ մակարդակի վրա է բարձրացնելու այդ հարաբերությունները։
Հուշագրով նախատեսվում է ստրատեգիական համագործակցության թիրախներ մշակել տնտեսական, մշակույթի, կրթության ու սպորտի, սոցիալական ապահովության, առողջապահության, ինչպես նաև քաղաքաշինական ոլորտներում։
Հուշագրի ստորագրման արարողությունից հետո ԶՊՄԿ ՓԲ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռոման Խուդոլին նշեց․ «Մեր ձեռնարկության և Քաջարան համայնքի համագործակցությունը օրինակելի կարող է լինել ցանկացած ազդակիր բնակավայրի ու ցանկացած ընկերության համար։ Մենք հասել ենք այնպիսի մակարդակի, որ համայնքային ծրագրերին աջակցելը մենք դիտարկում ենք ոչ թե պարտականությունների կամ սոցիալական պատասխանատվության հարթության մեջ, այլ որպես ներդրում մեր ընկերության զարգացման համար, քանի որ մեր հաջողություններն ապահովում են մեր աշխատակիցները, իսկ նրանք հիմնականում Քաջարան համայնքի բնակիչներ են։ Այսօր մենք այս համագործակցությունը բարձրացրել ենք ռազմավարական նոր որակի վրա»։
Համայնքապետ Մանվել Փարամազյանը նույնպես ողջունեց հուշագրի ստորագրման փաստը և ընդգծեց ձեռնարկության և համայնքի միջև մշտական ու բարձր մակարդակի հարաբերությունները․ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի դերն ու նշանակությունը անուրանալի է Քաջարան քաղաքի արարման պատմության մեջ և համայնքի զարգացման գործում՝ քաղաքի ստեղծման օրվանից մինչև այսօր, գրեթե յոթ տասնամյակ։ Ինչպես ասում ենք Քաջարան՝ հասկանում ենք կոմբինատը և հակառակը, երբ ասում ենք կոմբինատ հասկանում ենք Քաջարանը։ Բայց այս հուշագիրը Քաջարանի նորագույն պատմության մեջ մի նոր էջ բացեց՝ վերաարժևորելով այդ տասնամյակները և այդ տասնամյակների հանքարդյունաբերական հսկա գործարանի երբեմնի հրամանատարների ու երախտավորների մեծ ավանդն ու նվիրումը»։
Հիշեցնենք, որ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ ՓԲԸ-ն սոցիալական զարգացման ոլորտում հուշագրեր է ստորագրել նաև ընկերության ազդակիր մյուս՝ Կապան խոշորացված համայնքի և Սյունիքի մարզպետարանի հետ։

Зангезурский Медно-Молибденовый Комбинат и Каджаран подписали меморандум о сотрудничестве
13 июля 2023 года Зангезурский Медно-Молибденовый Комбинат и Каджаран подписали меморандум о сотрудничестве.
Роман Худолий, президент группы компаний Геопромайнинг, генеральный директор компании ЗММК, и Манвел Парамазян, глава общины Каджаран, подчеркнули, что между сторонами всегда существовали тесные кооперационные связи, и меморандум поднимет эти отношения на новый, институциональный уровень.
Меморандум предусматривает разработку стратегических направлений сотрудничества в сферах экономики, культуры, образования и спорта, социального обеспечения, здравоохранения, а также в сфере градостроительства.
После церемонии подписания меморандума генеральный директор компании ЗММК Роман Худолий сказал: «Сотрудничество между нашей компанией и каджаранской общиной можно считать образцовым примером сотрудничества между общиной и компанией. Мы достигли такого уровня, что рассматриваем поддержку проектов социального развития не как обязанность или корпоративную социальную ответственность, а как инвестиции в развитие нашей компании, ведь наш успех обеспечивают наши сотрудники, а это в основном жители каджаранской общины. Сегодня мы поднимаем это сотрудничество на стратегически новый уровень."
Мэр Манвел Парамазян также приветствовал подписание меморандума и подчеркнул постоянные тесные отношения между предприятием и общиной. «Роль и значение Зангезурского медно молибденового комбината неоспоримы в истории создания города Каджаран и в развитии общины, со дня создания города и до сегодняшнего дня, более семи десятилетий. Когда мы говорим Каджаран, мы подразумеваем комбинат, и наоборот, когда мы говорим комбинат, мы подразумеваем Каджаран. Но этот меморандум открыл новую страницу в новейшей истории Каджарана, переосмысливая те десятилетия и большой вклад и самоотверженность руководителей комбината с наачала истории и всех героев этого гиганта».
Напомним, что ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» подписало меморандумы в сфере социального развития также с Сюникским регионом и с общиной Капан.