UCOM-ի տեխնիկական աջակցությամբ 14-րդ անգամ Երեւանում անցկացվեց բարքեմփը
Աջակցիր «Ա1+»-ին«ԲարՔեմփ Երևան»-ի բազմամյա ավանդական գործընկեր «Յուքոմ» ընկերության տեխնիկական աջակցությամբ հունիսի 24-ից 25-ն անցկացվեց տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում հայաստանյան ամենամեծ՝ «ԲարՔեմփ Երևան» (չ)կոնֆերանսը: 2009 թվականից ի վեր՝ արդեն 14-րդ անգամ, ԲարՔեմփ Երևանը Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարանում միավորում է ՏՏ և մեդիա ոլորտի հազարավոր մասնագետների:
(Չ)կոնֆերանսի նպատակն էր գիտելիքների, հմտությունների և փորձի փոխանակումը, ինչպես նաև ՏՏ ոլորտում նոր կապերի ստեղծումը:
«Ucom-ն արդեն մի քանի տարի է, որ պատրաստակամությամբ է աջակցում ԲարՔեմփ Երևանին: Ի դեպ, մեր ընկերության մասնագետները այս կարևոր իրադարձության ամենաակտիվ մասնակիցներից են, քանի որ այն շարունակաբար ձևավորում և ոգեշնչում է Հայաստանի տեխնոլոգիական համայնքը», - ասել է «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«ԲարՔեմփ Երևան 2023»-ին անցկացվեցին վարպետության դասեր հայկական ՏՏ ոլորտի լավագույն մասնագետների կողմից, իսկ հրավիրված օտարերկրյա մասնագետների ներկայացրած թեմաները վերաբերում էին արհեստական բանականությանը, մեքենայական ուսուցմանը, քվանտային տեխնոլոգիաներին, ամպային և սերվերազերծ տեխնոլոգիաներին, կիբեռանվտանգությանը և անգամ տիեզերական տեխնոլոգիաներին։ Քննարկված թեմաների և հյուրերի ցանկին կարելի է ծանոթանալ (չ)կոնֆերանսի պաշտոնական կայքում և ֆեյսբուքյան էջում:
ԲարՔեմփը ոչ ֆորմալ մթնոլորտում բաց քննարկումներ և մտքերի ազատ փոխանակում ապահովող միջոցառման ձևաչափ է: ԲարՔեմփ Երևան միջոցառումներն ամբողջությամբ կազմակերպվում են կամավորների ջանքերով, ովքեր հայաստանյան տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և մեդիա ոլորտի ներկայացուցիչներ են: Հայաստանում ԲարՔեմփը անցկացվում է 2009 թվականից:

При техническом содействии Ucom в Ереване в 14-ый раз состоялся BarCamp
Поддержи А1+!При технической поддержке компании Ucom, традиционного и многолетнего партнера "БарКэмп Ереван", с 24 по 25 июня была проведена крупнейшая в области информационных технологий в Армении (не)конференция BarCamp Yerevan. С 2009 года уже в 14-й раз BarCamp Yerevan собрал тысячи специалистов в области информационных технологий и медиа в Американском университете Армении.
Целью (не)конференции был обмен знаниями, навыками и опытом, а также создание новых связей в сфере ИКТ.
«Ucom с готовностью оказывает поддержку BarCamp Yerevan на протяжении нескольких лет. Наши специалисты являются одними из активных посетителей и участников этого важного мероприятия, которое продолжает формировать и вдохновлять технологическое сообщество Армении», - сказал генеральный директор Ucom Ральф Йирикян.
На BarCamp Yerevan 2023 прошли мастер-классы от ведущих армянских ИКТ-специалистов. На мероприятие также были приглашены докладчики из-за рубежа, которые осветили такие темы, как искусственный интеллект, машинное обучение, квантовые технологии, облачные и бессерверные технологии, кибербезопасность и даже космические технологии. Список гостей и темы мероприятия опубликованы на официальном сайте BarCamp Yerevan и на странице в Facebook.
BarCamp — это уникальный формат мероприятия, поддерживающий открытые дискуссии и свободный обмен идеями в неформальной обстановке. Мероприятия BarCamp Yerevan организовываются исключительно благодаря усилиям волонтеров из армянского сектора ИКТ и медиаиндустрии. Первый BarCamp был проведен в Ереване в 2009 году, и с тех пор количество участников выросло от 300 до примерно 3000 человек в этом году.