Արցախի ԱԳն-ն խորը հիասթափություն է հայտնել ԱՄՆ Պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցչի հայտարարության վերաբերյալ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի արտաքին գործերի նախարարությունը խորը հիասթափություն և տարակուսանք առաջացնող է որակել ԱՄՆ Պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցչի մայիսի 30-ի հայտարարությունը, որում նա ողջունել է Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) բնակիչների, այսպես կոչված, համաներման հարցը դիտարկելու պատրաստակամության մասին Ադրբեջանի նախագահի վերջին հայտարարությունները։
Այս մասին տեղեկանում ենք Արցախի Հանրապետության արտգործնախարարության մեկնաբանությունից։
Մեկնաբանության մեջ նաև նշված է. «Անբացատրելի է, թե ինչպես կարելի է ամբողջությամբ բացահայտ շանտաժի և պարտադրանքի վրա հիմնված Ադրբեջանի նախագահի այդ հայտարարության մեջ խրախուսանքի արժանի որևէ դրական տարր գտնել։ Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի նախագահի հայտարարության հիմնական ուղերձը կայանում էր նրանում, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է Արցախի Հանրապետության ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված իշխանությունների հետ հավասար երկխոսությունից և առաջնորդվում է միայն իր իշխանությունն Արցախի ժողովրդին ուժով պարտադրելու ցանկությամբ։
Կասկածներ չունենք, որ ԱՄՆ-ն ցանկություն ունի դրական դեր խաղալ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության արդար, հավասարակշռված ու արժանապատիվ կարգավորման և տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության հասնելու գործում։ Միևնույն ժամանակ, գտնում ենք, որ Բաքվի ապակառուցողական և ռազմատենչ քաղաքականության խրախուսումը հակասում է հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում դրական փոփոխությունների հասնելու ցանկությանը»։

МИД Арцаха глубоко разочарован заявлением представителя государственного департамента США
Поддержи А1+!Министерство иностранных дел Республики Арцах выступило с комментарием в связи с заявлением официального представителя государственного департамента США. В комментарии говорится:
«Заявление официального представителя Государственного департамента США, в котором он приветствовал недавние высказывания президента Азербайджана от 28 мая 2023 года о готовности рассмотреть вопрос так называемой амнистии для жителей Арцаха (Нагорного Карабаха), вызывает глубокое разочарование и недоумение.
Не поддается объяснению, как в выступлении президента Азербайджана, целиком построенном на откровенном шантаже и принуждении, можно было найти нечто позитивное, заслуживающее поощрения. Очевидно, что основной посыл высказываний азербайджанского президента сводился к отказу Азербайджана от равноправного диалога с демократически избранными властями Республики Арцах и к стремлению силой навязать народу Арцаха свою власть.
Не сомневаемся в намерении США сыграть позитивную роль в достижении справедливого, сбалансированного и достойного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта и установлении долгосрочного мира в регионе. В то же время считаем, что поощрение деструктивной и воинственной политики Баку идет вразрез с желанием добиться позитивных сдвигов в мирном урегулировании конфликта».