Ադրբեջանական մարտական դիրքերից կրակել են քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ․ Արցախի ՆԳՆ
Արցախի Հանրապետության ՆԳՆ ոստիկանության Ասկերանի շրջանային բաժնի Շոշի բաժանմունքի ավագ տեղամասային տեսուչը զեկուցագիր է ներկայացրել այն մասին, որ ապրիլի 18-ին ժամը 12:00-ի սահմաններում, Ասկերանի շրջանի օկուպացված Ակնաղբյուր գյուղի վարչական տարածքում` հայկական վերահսկողության տակ գտնվող ցանքատարածքներում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնելիս, ադրբեջանական մարտական դիրքերից հրաձգային տարբեր զինատեսակներով կրակ են բացել մի խումբ քաղաքացիների ուղղությամբ։ Հայտնում է ԱՀ ՆԳՆ-ն։
Գյուղատնտեսական աշխատանքները դադարեցվել են։ Հաղորդագրությունը փոխանցվել է ռուսական խաղաղապահ զորակազմին։

С азербайджанских позиций стреляли по мирным жителям Арцаха: МВД Арцаха
Поддержи А1+!Старший участковый инспектор отделения Шоши Аскеранского райотдела МВД Республики Арцах представил рапорт, что 18 апреля, около 12:00, с азербайджанских боевых позиций был открыт огонь по мирным жителям, выполнявшим сельскохозяйственные работы на подконтрольных Армении посевных площадях административной территории оккупированного села Акнахбюр Аскеранского района.
Как передаёт МВД Арцаха, сельскохозяйственные работы были прекращены. Сообщение об инциденте было передано российским миротворческим силам.
В сообщении Минобороны России от 19 апреля отмечено, что в зоне ответственности российских миротворцев зафиксировано два случая нарушения режима прекращения огня, в Мартакертском и Аскеранском районах.