ԱԳ նախարարի հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալին եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահին (տեսանյութ)
Ապրիլի 18-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալ Էրիկա Օլսոնին: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԱՄՆ Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ Լուի Բոնոն:
Քննարկվել են տարածաշրջանում կայունության հաստատման, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման, սահմանազատման և սահմանային անվտանգության, տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական ու տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ հարցեր:
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է առկա առանցքային խնդիրների կարգավորման հարցում հայկական կողմի մոտեցումները, այդ թվում՝ համապարփակ ու կայուն խաղաղության հասնելու նպատակով Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության հարցերի հասցեագրման վերաբերյալ: Նախարար Միրզոյանը վերահաստատել է խաղաղության գործընթացին ՀՀ հանձնառությունը՝ ընդգծելով Ադրբեջանի կողմից առավելապաշտական նկրտումներից, ԼՂ ժողովրդի ու ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ ագրեսիվ քաղաքականությունից ու ռազմատենչ հռետորաբանությունից հրաժարվելու կարևորությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին, 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթներին համապատասխան Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման վերացման հրամայականին:
Մտքեր են փոխանակվել նաև ՀՀ-ԱՄՆ երկկողմ օրակարգի, այդ թվում՝ ռազմավարական երկխոսությանն առնչվող հարցերի շուրջ:

Министр ИД встретился с заместителем помощника госсекретаря США и сопредседателем Минской группы ОБСЕ (видео)
18 апреля министр иностранных дел Арарат Мирзоян принял заместителя помощника госсекретаря США Эрику Олсон. На встрече присутствовал и старший советник по переговорам на Кавказе, сопредседатель Минской группы ОБСЕ от США Луис Боно.
Обсуждались вопросы, связанные с установлением стабильности в регионе, урегулированием армяно-азербайджанских отношений, демаркацией границ и обеспечением безопасности границ, разблокированием всех экономических и транспортных связей в регионе и нагорно-карабахской проблемой.
Арарат Мирзоян представил подходы армянской стороны по урегулированию существующих ключевых вопросов, в том числе по решению вопросов прав и безопасности армян Нагорного Карабаха в целях достижения всеобъемлющего и стабильного мира. Министр иностранных дел подтвердил приверженность РА мирному процессу, подчеркнув необходимость отказа Азербайджана от экстремистских устремлений, агрессивной политики и воинственной риторики в отношении народа Нагорного Карабаха и территориальной целостности РА.
Собеседники обсудили гуманитарную ситуацию, создавшуюся в Нагорном Карабахе, вследствие незаконной блокады Лачинского коридора, императив снятия блокады и открытия дороги в соответствии с положениями Заявления от 9 ноября 2020 года.
Состоялся обмен мнениями по вопросам двусторонней повестки РА-США, в том числе и по стратегическому диалогу.