Փախստականների և քաղաքացիություն չունեցող անձանց խնդիրները՝ ՆԳՆ ուշադրության կենտրոնում (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱպրիլի 14-ին ՀՀ ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանն ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի /UNHCR/ ներկայացուցիչ Կավիտա Բելանիին: Ողջունելով հյուրին՝ Վահե Ղազարյանը շնորհավորել է նշանակման կապակցությամբ:
Ներքին գործերի նախարարը, ընդգծելով Հայաստանում ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի հետ ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը, հատկապես շեշտել է վերապատրաստման դասընթացների կազմակերպումը, փախստականների հետ կապված օրենսդրության կատարելագործման, ապաստանի, քաղաքացիություն չունեցող անձանց հետ կապված հարցերն ու այլ ուղղություններ: Վահե Ղազարյանը կարևորել է 2023-2024 թվականների ընթացքում միգրացիայի և ոստիկանության բարեփոխումներին ուղղված՝ Եվրոպական Միության կողմից ֆինանսավորվող աջակցության ծրագրի շրջանակներում նախատեսվող մի շարք միջոցառումներ:
Կավիտա Բելանին, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, փոխադարձ շնորհավորել է Վահե Ղազարյանին՝ Հայաստանի ներքին գործերի նախարար նշանակվելու կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթել՝ իր գոհունակությունը հայտնելով ՀՀ կառավարությանը և Հայաստանի ժողովրդին՝ անսահման հյուրընկալության և վեհանձնության համար` ընդգծելով դրանք որպես լավագույն փորձ։
ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը ներկայացրել է փախստականների և քաղաքացիություն չունեցող անձանց խնդիրների լուծման ուղղությամբ Հայաստանի կողմից իրականացվող միջոցառումները: Կավիտա Բելանին շնորհակալություն է հայտնել հայկական կողմին այն քայլերի համար, որոնք իրականացվել են քաղաքացիություն չունեցող անձանց խնդրի կարգավորման ուղղությամբ:
Նա նշել է, որ անհրաժեշտ է միավորել ուժերը՝ մինչև այս տարվա վերջ Հայաստանում ապաքաղաքացիությունը վերացնելու նպատակով:
Կողմերը նաև քննարկեցին աշխատանքային խմբի ստեղծման անհրաժեշտությունը՝ ուղղված տարբեր երկրներից ժամանած և տարիներ շարունակ Հայաստանում բնակվող փախստականների խնդրի լուծմանը: Մասնավորապես կարևորվեց փախստականների կողմից Հայաստանի քաղաքացիության ձեռք բերումը, որպեսզի նրանք շարունակեն Հայաստանն իրենց տունը կոչել և մշտապես հաստատվեն։ Հանդիպմանը պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել խորացնել փոխգործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտների շուրջ:

Проблемы беженцев и лиц без гражданства в центре внимания МВД (видео)
Поддержи А1+!Министр внутренних дел Армении Ваге Казарян 14 апреля принял представителя Верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ ООН) в Армении Кавиту Белани.
Приветствуя гостью, Ваге Казарян поздравил ее с назначением. Министр, подчеркнув эффективное налаженное с Управлением Верховного комиссара ООН по делам беженцев в Армении сотрудничество, выделил различные направления сотрудничества, включая организацию учебных курсов, совершенствование законодательства, решение вопросов, связанных с убежищем, лицами без гражданства и другие сопутствующие вопросы.
Казарян подчеркнул ряд мер, запланированных в рамках финансируемой Европейским союзом программы поддержки, направленной на реформы миграции и полиции на 2023-2024 годы.
Кавита Белани, поблагодарив за теплый прием, взаимно поздравила Ваге Казаряна с назначением на должность министра внутренних дел Армении и пожелала ему успехов, выразив удовлетворение правительству и народу Армении за безграничное гостеприимство и великодушие.
Начальник Службы миграции и гражданства МВД Армен Казарян представил меры, предпринимаемые Арменией для решения проблем беженцев и лиц без гражданства. Кавита Белани выразила признательность армянской стороне за предпринятые шаги по решению проблемы лиц без гражданства. Она подчеркнула важность объединения усилий по искоренению безгражданства в Армении до конца этого года.
Стороны также обсудили необходимость создания рабочей группы, направленной на решение проблемы проживающих в Армении беженцев из разных стран. Подчеркнута важность обретения беженцами армянского гражданства, чтобы они могли продолжать называть Армению своим домом и поселиться на постоянной основе.
На встрече достигнута договоренность об углублении сотрудничества в представляющих взаимный интерес сферах.