Ձեռնարվել են քայլեր Սյունիքի մարզում իրավիճակի ապաԷսկալացման ուղղությամբ. Զախարովա (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՌուսաստանի Դաշնային անվտանգության ծառայության սահմանապահ ուժերը և ԶՈՒ ներկայացուցիչները միջոցներ են ձեռնարկել Սյունիքի մարզի Տեղ գյուղի մոտակայքում իրավիճակն ապաէսկալացնելու ուղղությամբ:
Այս մասին այսօր տեղի ունեցած ճեպազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Ապրիլի 11-ին Տեղ գյուղի շրջակայքում՝ շփման գծում տեղի է ունեցել զինված միջադեպ: Կան զոհեր և վիրավորներ»,- ասել է Զախարովան:
Նրա խոսքով՝ այնտեղ գտնվող Ռուսաստանի սահմանապահ և զինված ուժերը անհապաղ շփման մեջ են մտել Հայաստանի և Ադրբեջանի պատասխանատու անձանց հետ և միջոցներ ձեռնարկել իրավիճակն ապաէսկալացնելու ուղղությամբ:
«Կատարվածը ևս մեկ անգամ վերահաստատում է Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների եռակողմ պայմանավորվածությունների համալիրին անշեղորեն հետևելու անհրաժեշտությունը»,- ասել է Զախարովան:

Предприняты шаги по деэскалации ситуации в Сюникской области: Захарова (видео)
Поддержи А1+!Произошедшее в селе Тех еще раз подтверждает необходимость обоюдной сдержанности и неукоснительного соблюдения Трехсторонних договоренностей. Представители Вооруженных сил России и Пограничной службы ФСБ приняли меры для деэскалации ситуации. Об этом на брифинге заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
«11 апреля на линии соприкосновения в районе села Тех произошел вооруженный инцидент. К сожалению, по имеющейся информации, есть жертвы и пострадавшие. Представители Вооруженных сил России и Пограничной службы ФСБ, находившиеся в этом районе, незамедлительно вступили в контакт с ответственными лицами Армении и Азербайджана и приняли меры по деэскалации», - сказала Захарова.
Дипломат подчеркнула необходимость соблюдения Трехсторонних договоренностей.
«Случившееся еще раз подтверждает необходимость обоюдной сдержанности Баку и Еревана и безоговорочного соблюдения Трехсторонних комплексных договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении», - подчеркнула дипломат.