Ադրբեջանի զինուժն այսօր գիշեր փակել է Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղին․ ԱՀ ՆԳՆ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱդրբեջանի զինուժն այսօր գիշեր փակել է Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղին` Աղավնո և Տեղ գյուղերի արանքում:Հայտնում է ԱՀ ՆԳՆ-ն։
Արդեն պատրաստ է փակված ճանապարհը շրջանցող՝ Սյունիքի մարզի Տեղ-Կոռնիձոր գրունտային նոր ավտոճանապարհը, որը միանում է 2022թ. օգոստոսին շահագործման հանձնված նոր՝ Կոռնիձոր-Հին շեն ճանապարհին («Բերձորի (Լաչինի) միջանցքին»): Տեղ-Կոռնիձոր նշված ճանապարհի ասֆալտապատման աշխատանքները Հայաստանի Հանրապետության կողմից ընթացքի մեջ են։
ՆԳ նախարարությունն իրազեկում է, որ Տեղ-Կոռնիձոր գրունտային ճանապարհը երթևեկելի է (ընթացքի մեջ են ասֆալտապատման աշխատանքները), և, հաշվի առնելով Արցախի շարունակվող շրջափակումը, դրանով հնարավոր է իրականացնել Արցախի հումանիտար մատակարարումները ռուս խաղաղապահների և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից: Այդ ճանապարհն, ի դեպ, Արցախի Հանրապետության սահմանին՝ Հակարի գետի կամրջի մոտ վերահսկվում է ռուսական խաղաղապահ զորակազմի կողմից։
Հիշեցնենք, որ սկսած 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից, ադրբեջանական կողմը փակել է Արցախը Հայաստանին կապող միջպետական մայրուղու Շուշիի հատվածը։ Եվ արդեն 108 օր շարունակ Արցախի բնակչությունը զրկված է արտաքին աշխարհի հետ կապից:

317089455_2131667853888970_1506645284707100939_n
Отмечается, что в Сюникской области уже готова новая грунтовая дорога Тех-Корнидзор в обход закрытой, которая примкнет к дороге Корнидзор-Хиншен («Бердзорский (Лачинский) коридор»), сданной в эксплуатацию в августе 2022 года. Работы по асфальтированию дороги Тех-Корнидзор ведутся Республикой Армения.
МВД Республики Арцах сообщает, что грунтовая дорога Тех-Корнидзор проезжаема и, учитывая продолжающуюся блокаду Арцаха, по ней возможна будет доставка гуманитарных грузов в Арцах российскими миротворцами и Международным комитетом Красного Креста. Эта дорога на границе Республики Арцах, возле моста через реку Хакар, контролируется российскими миротворческими войсками.
Напомним, что с 12 декабря 2022 года азербайджанская сторона закрыла Шушинский участок межгосударственной автомагистрали, соединяющей Арцах с Арменией. И уже 108 дней население Арцаха лишено связи с внешним миром.