Հայաստանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարները հանգամանալից քննարկել են տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության հարցեր (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄարտի 20-ին Մոսկվայում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։ Հանդիպումը մեկնարկել է առանձնազրույցի, այնուհետև շարունակվել ընդլայնված կազմով երկու պատվիրությունների մասնակցությամբ:
Հայաստանի և Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների, քաղաքական երկխոսության օրակարգային հարցերի լայն շրջանակ:
Անդրադարձ է կատարվել միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցության հարցերի:
Հանգամանալից քննարկվել են տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության հարցեր:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությունը և ամենաբարձր մակարդակով հնչող հռետորաբանությունը միտված է տարածաշրջանում իրավիճակի սրմանն ու նոր ագրեսիայի համար հող նախապատրաստելուն: Այս համատեսքտում շեշտվել է այդ գործելակերպի դատապարտման, ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման բացառման և եռակողմ հայտարարություններով ստանձնած բոլոր պարտավորությունների կատարման հրամայականը:
Երկուստեք ընդգծվել է Լաչինի միջանցքի ռեժիմի վերականգնման անհրաժեշտությունը՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթներին համապատասխան:
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ ուժերի արդյունավետ գործունեության անհրաժեշտությունն ադրբեջանական կողմի սադրանքների կանխման, խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում հրադադարի ռեժիմի պահպանման և Լեռնային Ղարաբաղում անվտանգության ապահովման գործում։
Արարատ Միրզոյանը կարևորել է Ադրբեջանի՝ Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտման քաղաքականության կանխման նպատակով միջազգային համապատասխան գործիքակազմի գործարկումն ու Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք առաքելության ուղարկման անհրաժեշտությունը:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումներին:
Հանդիպման արդյունքներով Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հանդես են եկել համատեղ մամուլի ասուլիսով։

Главы МИД Армении и России подробно обсудили вопросы региональной стабильности и безопасности (видео)
В Москве 20 марта состоялась встреча министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна с министром иностранных дел Российской Федерации Сергеем Лавровым. Сначала состоялась встреча глав МИД тет-а-тет, затем продолжилась с участием делегаций в расширенном составе.
Главы внешнеполитических ведомств Армении и России обсудили широкий круг вопросов повестки армяно-российских союзнических отношений и политического диалога.
Были затронуты вопросы сотрудничества в рамках международных организаций.
Также были подробно обсуждены вопросы региональной стабильности и безопасности.
Министр Мирзоян подчеркнул, что азербайджанская агрессивная политика и риторика на высшем уровне в отношении Нагорного Карабаха и суверенной территории Армении направлены на обострение ситуации в регионе и подготовку почвы для новой агрессии. В этом контексте была подчеркнута необходимость осуждения этой практики, исключения применения силы и угрозы силой, а также выполнения всех обязательств в рамках трехсторонних заявлений.
Двусторонне была подчеркнута необходимость восстановления режима Лачинского коридора в соответствии с положениями Заявления от 9 ноября 2020 года.
Министр иностранных дел Республики Армения подчеркнул необходимость эффективной деятельности российских миротворческих сил в Нагорном Карабахе по предотвращению провокаций с азербайджанской стороны, поддержанию режима прекращения огня в зоне ответственности РМК и обеспечению безопасности в Нагорном Карабахе.
Арарат Мирзоян отметил важность запуска соответствующих международных инструментов и направления международной миссии по установлению фактов в Нагорный Карабах с целью предотвращения проводимой Азербайджаном политики этнических чисток в Нагорном Карабахе.