Վարչապետը և ԱՄՀ հայաստանյան առաքելության ղեկավարը քննարկել են փոխգործակցության օրակարգի հարցեր
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (IMF) հայաստանյան առաքելության ղեկավար Իվա Պետրովային և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը, գոհունակություն հայտնելով ԱՄՀ-Հայաստան գործընկերության կապակցությամբ, կարևորել է ԱՄՀ աջակցությունը Կառավարության բարեփոխումների օրակարգին: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ նախորդ տարի ՀՀ-ն արձանագրել է տնտեսական աճի և պետական բյուջեի եկամուտների աճի բարձր ցուցանիշներ: Հայաստանի վարչապետն ընդգծել է՝ Կառավարությունը վճռական է տարբեր ուղղություններով բարեփոխումները շարունակելու հարցում և կարևորում է այդ ճանապարհին միջազգային գործընկեր կառույցների հետ հետևողական աշխատանքը:
ԱՄՀ հայաստանյան առաքելության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել բարձր գնահատականի համար և նշել, որ ԱՄՀ-ն կշարունակի աջակցել մեր երկրի տնտեսական առաջընթացին, Կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումներին: Նրա խոսքով՝ Հայաստանի տնտեսական ցուցանիշները բավական նշանակալի են, և ԱՄՀ-ն հետաքրքրված է արդյունավետ գործակցության զարգացմամբ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են գործընկերության օրակարգին, քննարկել ԱՄՀ-Հայաստան համատեղ գործողությունների ծրագրին վերաբերող հարցեր:
Վարչապետը ներկայացրել է տնտեսության դիվերսիֆիկացման, ֆինանսատնտեսական կայունության ապահովման, ներդրումային միջավայրի բարելավման, ենթակառուցվածքների զարգացման, օրենսդրական կարգավորումների,
հակակոռուպցիոն պայքարի, հարկային ոլորտի, նաև այլ ուղղություններով բարեփոխումները և արձանագրվող արդյունքները:

Премьер-министр и руководитель армянской миссии МВФ обсудили вопросы повестки сотрудничества
Премьер-министр Никол Пашинян принял сегодня руководителя миссии Международного валютного фонда (МВФ) в Армении Иву Петрову и возглавляемую ею делегацию.
Выразив удовлетворение партнерством между МВФ и Арменией, премьер-министр подчеркнул важность поддержки МВФ повестке реформ правительства. Никол Пашинян подчеркнул, что в прошлом году в Армении были зафиксированы высокие показатели экономического роста и роста доходов государственного бюджета. Премьер-министр Армении подчеркнул, что правительство привержено продолжению реформ в различных направлениях и на этом пути считает важным последовательную работу с международными партнерскими структурами.
Руководитель миссии МВФ в Армении поблагодарила за высокую оценку и отметила, что МВФ и впредь будет поддерживать экономический прогресс нашей страны и инициированные правительством реформы. По ее словам, экономические показатели Армении довольно значительные, и МВФ заинтересован в развитии эффективного сотрудничества.
Собеседники коснулись повестки сотрудничества, обсудили вопросы, связанные с Программой совместных действий МВФ-Армения.
Премьер-министр представил реформы и зафиксированные результаты в направлениях диверсификации экономики, обеспечения финансово-экономической стабильности, улучшения инвестиционной среды, развития инфраструктуры, законодательного регулирования, борьбы с коррупцией и в других направлениях.