Քաղաքական որոշում է կայացվել․ Անի Խաչատրյանը՝ քաղաքապետի հրաժարականի մասին
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵրևանի քաղաքապետարանի արտահերթ գործավարական նիստում Հրաչյա Սարգսյանը հայտարարեց իր հրաժարականի մասին։ Ա1+ը զրուցել է ավագանու «Լույս» խմբակցության անդամ Անի Խաչատրյանի հետ։
Տիկին Խաչատրյան, քաղաքապետի հրաժարականի համար լուրջ հիմքեր չկային, ըստ Ձեզ, ո՞րն էր իրական պատճառը։
-Քաղաքական որոշում է կայացվել։ Այլ հիմք դժվար է ասել։
Ինչպե՞ս եք վերաբերվում այն լուրերին, թե Հրաչյա Սարգսյանը խանգարում էր Տիգրան Ավինյանի վարկանիշին և դա է հրաժարականի պատճառը։
-Այն, որ Հրաչյա Սարգսյանի ռեյտինգը աճում էր, դա անհերքելի է, իսկ Ավինյանին խանգարում էր, թէ ոչ՝ ինքը կարող է դա ասել։
Ինչպե՞ս եք գնահատում Հրաչյա Սարգսյանի կատարած աշխատանքը։
-Հրաչյա Սարգսյանը աշխատանք կատարում է համարյա 5 տարի, սկզբում փոխքաղաքապետ, հետո արդեն քաղաքապետ։ Ես աշխատել եմ 3 քաղաքապետի հետ, Հրաչյա Սարգսյանի հրաժարականի տեքստը լսելիս անկեղծ հուզվեցի։ Չնայած մեր շատ անհամաձայնությունների, երբեմն բուռն, բայց չեմ կարող չասել, որ Սարգսյանը իմ հանդիպած քաղաքապետերից լավագույնն էր։
Ինչպե՞ս եք գնահատում փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի աշխատանքը և գործունեությունը փոխքաղաքապետի պաշտոնում։
-Ավինյանի հետ մի թիմում ենք եղել ավագանու «Ելք» խմբակցությունում։ Քաղաքական հարթությունից այն կողմ ես տարբեր կուսակցություններից ընկերներ ունեմ, որոնցից է նաև Ավինյանը։ Փոխքաղաքպետ Ավինյանի գործունեությունը դեռ նոր է, գնահատական տալու համար դեռ ժամանակ է պետք։
Քաղաքապետի արտահերթ ընտրությունների մասին շատ է խոսվում, որքանո՞վ եք հավանական համարում և ե՞րբ կարող է այն լինել։
-30-րդ օրվանից սկսած մինչև հերթականի օրենքով սահմանված օրը կարող են ընտրության օր նշանակել։ Հիմա չեմ կարող ասել, թե իշխանությունը վաղը քնից արթնանա ինչ կորոշի, իրենց որոշումները անկանխատեսելի են։ Հրաչյա Սարգսյանի հրաժարականը դրա վառ օրինակն է։
Գիտենք, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության Երևանի քաղաքապետի թեկնածուն Տիգրան Ավինյանն է։ Հերթական կամ արտահերթ ընտրությունների ժամանակ «Հանրապետություն» կուսակցությունը արդյո՞ք հանդես կգա իր թեկնածուով։

Принято политическое решение: Ани Хачатрян об отставки мэра
На внеочередном коллегиальном заседании мэрии Еревана Рачья Саркисян объявил о своей отставке. «А1+» побеседовал с членом фракции совета старейшин «Луйс» Ани Хачатрян.
Госпожа Хачатрян, серьёзных оснований для отставки мэра не было, какова, по Вашему, действительная причина?
Было принято политическое решение. Трудно назвать другую причину.
Как Вы относитесь к слухам о том, что Рачья Саркисян мешал рейтингу Тиграна Авиняна, и это стало причиной его отставки?
Тот факт, что рейтинг Рачьи Саркисяна рос, бесспорен, а мешало это Авиняну или нет, это он может сказать.
Как вы оцениваете работу, проделанную Рачья Саркисяном?
Рачья Саркисян работает уже почти 5 лет, сначала вице-мэром, затем мэром. Я работала с 3 мэрами, я была искренне тронута, когда услышала текст об отставке Рачья Саркисяна. Несмотря на наши многочисленные разногласия, порой острые, не могу не сказать, что Саркисян был лучшим мэром из тех, с которыми я общалась.
Как Вы оцениваете работу и деятельность вице-мэра Тиграна Авиняна на посту вице-мэра?
Мы были в одной команде с Авиняном во фракции совета старейшин «Исход». Вне политической плоскости, у меня есть друзья из разных партий, включая Авиняна. Деятельность вице-мэра Авиняна ещё нова, нам ещё нужно время, чтобы дать оценку.
Много говорят о досрочных выборах мэра, как вы думаете, насколько они вероятны и когда они могут состояться?
Начиная с 30-го числа и до следующего дня, установленного законом, может быть назначен день выборов. Сейчас я не могу сказать, что решит правительство, проснувшись завтра, их решения непредсказуемы. Отставка Рачьи Саркисяна – яркий тому пример.
Известно, что Тигран Авинян является кандидатом в мэры Еревана от партии «Гражданский договор». Будет ли партия «Республика» выдвигать своего кандидата на очередных или внеочередных выборах?