Մի կողմից Ալիևը հայտարարում է, որ պատրաստ է խոսել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի հետ, մյուս կողմից՝ հարձակվում նրանց վրա․ Մարուքյան
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը «Թվիթեր»-ի իր Էջում անդրադարձել է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից մարտի 10-ին Արցախի շփման գծում հրադադարի ռեժիմի խախտմանը։
«Ադրբեջանը խախտել է հրադադարի ռեժիմը Լեռնային Ղարաբաղում: Մի կողմից Ալիևը շարունակում է հայտարարել, որ իրենք պատրաստ են խոսել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի հետ, այնտեղ ծնվածների հետ, մյուս կողմից նրանք հարձակվում են այն մարդկանց վրա, ովքեր ծնվել և խաղաղ ապրում են Լեռնային Ղարաբաղում։ Հիմա աշխարհը գիտի, թե ինչ նկատի ունի Ալիևը»,- գրել է Մարուքյանը։
Ավելի վաղ, Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունից տեղեկացրին, որ Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները մարտի 10֊ի ժամը 19։10֊ից ժամը 19։40֊ն ընկած ժամանակահատվածում շփման գծի հյուսիսային ուղղությամբ խախտել են հրադադարը` կիրառելով հրաձգային զենքեր։ Ըստ աղբյուրի՝ հրադադարի խախտման մասին հաղորդվել է ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությանը։

С одной стороны, Алиев заявляет, что готов вести переговоры с армянами Нагорного Карабаха, с другой стороны, нападает на них: Марукян
Поддержи А1+!Посол Армении по особым поручениям Эдмон Марукян на своей странице в Twitter коснулся нарушения режима прекращения огня вооруженными силами Азербайджана на линии соприкосновения 10 марта.
«Азербайджан нарушил режим прекращения огня в Нагорном Карабахе. С одной стороны, Алиев продолжает заявлять, что они готовы разговаривать с армянами Нагорного Карабаха, с теми, кто там родился, с другой стороны, они нападают на людей, которые родились и мирно живут в Нагорном Карабахе. Теперь мир знает, что имеет в виду Алиев», - написал Марукян.
Подразделения ВС Азербайджана 10 марта, в период с 19:10 до 19:40, нарушили режим прекращения огня на северном направлении линии соприкосновения в Республике Арцах, применяя стрелковое оружие. Пострадавших с армянской стороны в результате нарушения режима прекращения огня нет.
О нарушении режима прекращения огня было доложено командованию российского миротворческого контингента. В настоящее время ситуация на линии соприкосновения относительно стабильна.