Պետնախարարի մոտ քննարկվել են հումանիտար բեռների տեղափոխման կազմակերպման հետ կապված հարցեր
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը մարտի 1-ին խորհրդակցություն է հրավիրել ԱՀ գյուղատնտեսության, սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարների, ֆինանսների և էկոնոմիկայի փոխնախարարի, գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամի տնօրենի մասնակցությամբ։
Ներկայացնելով նախապես հավաքագրված տվյալները՝ պետական նախարարը խիստ քննադատության է ենթարկել Արցախի շրջափակման հետևանքների մեղմման նպատակով հումանիտար բեռների տեղափոխման կազմակերպման եղանակներն ու մեթոդները։ Գուրգեն Ներսիսյանը հանձնարարել է շտապ ամփոփել անհրաժեշտ տեղեկությունները, գույքագրել ունեցած ապրանքներն ու ներքին նվազագույն պահանջարկը, որպեսզի հնարավոր լինի ճիշտ որոշել ներկրման ենթակա հումանիտար ապրանքների առաջնահերթությունը։ «Ամենատարբեր գործընթացներում ներառված ու գնահատված չեն բոլոր տնտեսվարող սուբյեկտների շահերը, նրանց կարծիքն ու տեսակետը լսելի չի դարձվել, այդ պատճառով նրանք հիմա ստիպված են անհատական բարձրացնել իրենց խնդիրները»,- նշել է Գուրգեն Ներսիսյանը։
Պետական նախարարն անընդունելի է համարել, որ առայսօր չեն մեկնարկել գյուղատնտեսական աշխատանքները, իսկ դրանց հրատապ զարկ տալու համար կան բազմաթիվ կիսատ գործընթացներ։ «Այս վիճակի հիմնական պատճառներից մեկը նախարարությունների ու այլ պատասխանատուների միջև պատշաճ փոխգործակցության բացակայությունն է: Անընդունելի է, որ դրանք բացահայտվում են միայն պետական նախարարի մոտ խորհրդակցության ընթացքում»,- ընդգծել է Գուրգեն Ներսիսյանը։
Պետական նախարարը մի շարք հրատապ լուծում պահանջող խնդիրների շուրջ տվել է համապատասխան հանձնարարականներ, որոնք պետք է իրականացվեն հստակ ժամանակացույցի համաձայն:

У госминистра обсуждались вопросы организации перевозки гуманитарных грузов
Поддержи А1+!Государственный министр Республики Арцах Гурген Нерсисян 1 марта созвал совещание с участием министров сельского хозяйства, социального развития и миграции Республики Арцах, заместителя министра финансов и экономики и директора Фонда содействия селу и сельскому хозяйству.
Представив ранее собранные данные, госминистр подверг резкой критике способы и методы организации перевозки гуманитарных грузов для смягчения последствий блокады Арцаха. Гурген Нерсисян поручил в срочном порядке обобщить всю необходимую информацию, провести инвентаризацию товаров и минимальную внутреннюю потребность, чтобы можно было правильно определить приоритет ввозимых гуманитарных грузов. «Не включены и не оценены интересы всех хозяйствующих субъектов в самых разных процессах, их мнение и точка зрения не были услышаны, поэтому теперь они вынуждены поднимать свои проблемы индивидуально»», - сказал Гурген Нерсисян.
Госминистр счел неприемлемым, что сельскохозяйственные работы до сих пор не начаты, и есть много незавершенных процессов, чтобы придать им срочный импульс. «Одной из основных причин такой ситуации является отсутствие должного взаимодействия между министерствами и другими должностными лицами. Недопустимо, чтобы они выявлялись лишь во время консультаций с госминистром», - подчеркнул Гурген Нерсисян.
Государственный министр дал соответствующие указания по ряду вопросов, требующих безотлагательного решения, которые должны быть реализованы в соответствии с четким графиком.