Արցախի ՄԻՊ-ը և «Թաթոյան» հիմնադրամը նոր զեկույց են հրապարակել Արցախում երեխաների վիճակի վերաբերյալ
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Ես մտածեցի՝ երբեք չեմ տեսնի ծնողներիս». Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանն ու Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամ/ անգլերեն նոր զեկույց են հրապարակել Արցախում երեխաների վիճակի վերաբերյալ
Զեկույցի հղումը`https://bit.ly/3mdImg7
Արցախի երեխաներն արդեն 79 օր անմարդկային պայմաններում են ապրում, որոնք բառերով հնարավոր չէ նկարագրել:
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը փաստահավաք աշխատանքներ է իրականացրել Արցախում, իսկ Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամը` Հայաստանում:
Հավաքագրվել են ապացույցներ, որոնք վերլուծվել անգլերեն նոր համատեղ զեկույցում, որը ցույց է տալիս Արցախը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող կյանքի միակ ճանապարհը փակած, այսպես կոչված, «էկոակտիվիստների» պատճառով երեխաների իրավունքների ոտնահարումները:
Մասնավորապես, զեկույցում արձանագրվել են բոլոր այն առողջական, հոգեբանական, սոցիալական խնդիրները, որոնք առաջ են եկել երեխաների համար ադրբեջանական անօրինական արարքների հետևանքով:
Ընդամենը մի քանի օրինակ.
Արցախի Առողջապահության նախարարության հրապարակած վերջին տվյալների համաձայն՝ «վերջին շրջանում ադրբեջանական հանցավոր գործողություններից բխող անորոշությունների ու սպառնալիքների հարուցած շարունակական սթրեսով պայմանավորված՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ Արցախում չափահասների և հատկապես երեխաների շրջանում արձանագրվում է նյարդային ու հոգեբանական խնդիրների աճ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, որը դրսևորվել է նյարդաբանի ու հոգեբանի մոտ երեխաների այցերի 46%, իսկ չափահասների դեպքում՝ 47% աճով»:
Բազմաթիվ երեխաներ դեռևս շարունակում են բաժանված մնալ իրենց ընտանիքներից ճանապարհի փակ լինելու հետևանքով, որը հանգեցնում է հոգեբանական լուրջ խնդիրների:
Կան երեխաներ, որոնք ունեն հատուկ դեղորայքի կարիք, որն անհնար է գտնել Արցախում։
Գրիպի և սուր շնչառական վարակների սեզոնին բնորոշ շատ են հիվանդ երեխաների թիվը, որոնց բուժումը դժվարանում է հակաբիոտիկների բացակայության պայմաններում:
Հիվանդացած երեխաները ստիպված անցնում են լրացուցիչ զրկանքների միջոցով, առավել ևս, որ պարբերաբար անջատվում է գազամատակարարումն ու էլեկտրամատակարարումը:
Երեխաների համար կաթնախարնուրդների բացակայությունը ծնողներին ու երեխաներին դրել է լրացուցիչ խնդիրների առաջ:
Սննդի պաշարները գրեթե սպառված վիճակում են:
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանին երեխաներից մեկի ներկայացրած վկայության համաձայն՝ շրջափակված ճանապարհով Հայաստանից Արցախ մեկնելիս, երբ իրենց «էկոակտիվիստների» հռչակած մարդիկ մուտք էին գործել երեխաների ավտոբուս և ահաբեկել, իր մոտ առաջացել են հոգեբանական խնդիրներ ու վախ, մտածել է, որ իրենց կտեղափոխեն ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող Շուշի քաղաք և այլևս երբեք չի կարողանա տեսնել ծնողներին:
Զեկույցի իրավական վերլուծությունների հարցում կարևոր աջակցություն են ցուցաբերել միջազգային փաստաբաններ Գարօ Ղազարեանը (Garo Ghazarian) և Գառնիկ Քերքոնեանը (Karnig Kerkonian):
Անգլերեն կազմված համատեղ զեկույցը կուղարկվի միջազգային կառույցներին, կներկայացվի ՀՀ պետական մարմիններին և մասնագիտացված կազմակերպություններին:

Омбудсмен Арцаха и фонд «Татоян» опубликовали новый отчёт о положении детей в Арцахе
«Я думал, что больше никогда не увижу своих родителей»: Защитник прав Арцаха и Центр Права и Справедливости Фонда "Татоян" опубликовали новый отчет на английском языке о положении детей в Арцахе.
Дети Арцаха вот уже 79 дней живут в нечеловеческих условиях, которые невозможно описать словами.
Защитник прав Арцаха провел работы по собиранию фактов в Арцахе, а Центр Права и Справедливости Фонд "Татоян" - в Армении.
Доказательства были собраны и проанализированы в новом совместном докладе на английском языке, в котором показаны нарушения прав детей так называемыми «экоактивистами», которые перекрыли единственную дорогу связывающую Арцах с Арменией и внешним миром.
В частности, в докладе зафиксированы все медицинские, психологические и социальные проблемы, возникшие в результате незаконных действий Азербайджана в отношении детей.
Всего несколько примеров.
Согласно последним данным, опубликованным Министерством здравоохранения Арцаха, «в последнее время из-за постоянного стресса, вызванного неопределенностью и угрозами, исходящими от азербайджанской преступной деятельности, в Арцахе отмечается рост нервно-психических проблем среди взрослых и особенно детей по сравнению с прошлым годом, что выразилось в увеличении на 46% обращений детей к неврологам и психологам и на 47% обращений взрослых.
Многие дети до сих пор разлучены от своих семей из-за перекрытия дороги, что приводит к серьезным психологическим проблемам.
Есть дети, которым нужны специальные лекарства, которых в Арцахе найти невозможно.
Сезон гриппа и острых респираторных инфекций характеризуется высокой заболеваемостью детей, лечение которых затруднено при отсутствии антибиотиков.
Больным детям приходится проходить через дополнительные лишения, тем более, что газ и электричество регулярно отключают.
Отсутствие детских смесей поставило родителей и детей перед дополнительными проблемами.
Запасы еды почти исчерпаны.
Согласно словам одного из детей, представленных Защитнику прав человека Арцаха, при выезде из Армении в Арцах через перекрытую дорогу, когда люди, которых они объявили «экоактивистами», вошли в детский автобус и терроризировали их, он имел психологические проблемы и страх, он думал, что они будут переведены в подконтрольный Азербайджану город Шуши и никогда больше не смогут увидеть своих родителей.
При составлении доклада нам важное содействие предоставили международные адвокаты Гаро Газарян и Гарник Керконян.
Совместный доклад, подготовленный на английском языке, будет направлен в международные структуры, представлен в государственные органы и специализированные организации РА.