«Մենք հիշում ենք Սումգայիթը». ԱՄՆ-ում բողոքի ակցիա է իրականացվել
Ի հիշատակ 1988 թ. փետրվարի 27-29-ին Սումգայիթ քաղաքում տեղի ունեցած զանգվածային հայկական ջարդերի, փետրվարի 26-ին ԱՄՆ-ում ՀՅԴ Արևելյան Ամերիկայի Երիտասարդական միության անդամներն իրականացրել են բողոքի ակցիա։ Ինչպես  տեղեկանում է ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունից, երիտասարդները փակել են Ադրբեջանի դեսպանատան փողոցը և կանգնեցրել, այսպես կոչված, «Խոջալուի ցեղասպանության» մասին իրազեկման ակցիա իրականացնող գովազդային վահանակներով փողոցներում շրջող մեքենան:
Ցուցարարների ձեռքին եղել են անգլերեն գրություններով պաստառներ՝ «Նախագահ Բայդեն, դադարեցրու ԱՄՆ օգնությունն Ադրբեջանին», «Արցախն ուժեղ է», «Նախագահ Բայդեն, կանգնեցրու հայկական երկրորդ ցեղասպանությունը» եւ այլն:
Ցուցարարները վանկարկել են. «Հայաստանը խաղաղություն է ուզում, Ալիեւը Երևանն է ուզում», «Մենք հիշում ենք Սումգայիթը»:

«Мы помним Сумгаит»: в США прошла акция протеста
В память об армянских погромах в Сумгаите 27-29 февраля 1988 года члены Союза молодежи АРФД Восточной Америки провели в Вашингтоне акцию протеста. Как передает Верховный орган АРФ «Дашнакцутюн» в Армении, молодые люди перекрыли улицу, на которой расположено посольство Азербайджана и остановили автомобиль, разъезжающий по улицам с рекламными щитами, информирующими о якобы «Ходжалинском геноциде».
Демонстранты держали транспаранты с надписями: «Президент Байден, прекратите помощь США Азербайджану», «Арцах силен», «Президент Байден, остановите второй геноцид армян» и другие.