ԵՄ-ն դիմում է Ադրբեջանին՝ Հաագայի դատարանի որոշումից հետո
Եվրամիությունն ի գիտություն է ընդունում Արդարադատության միջազգային դատարանի (ՄԴԴ) կողմից տրված պարտավորեցնող հրամանը՝ նշելով, որ Ադրբեջանը պետք է ձեռնարկի իր տրամադրության տակ եղած բոլոր միջոցները՝ Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անարգել տեղաշարժն ապահովելու համար։
ԵՄ-ն շարունակում է անհանգստանալ Լաչինի միջանցքում շարունակվող խոչընդոտների և տեղի քաղաքացիական բնակչության համար դրա հետևանքով առաջացած մարդասիրական հետևանքների կապակցությամբ:
Միջանցքի օգտագործման վերաբերյալ Ադրբեջանի բոլոր մտահոգությունները կարող են և պետք է լուծվեն բացառապես երկխոսության միջոցով։
ԵՄ-ն կրկնում է իր կոչը Ադրբեջանի իշխանություններին և բոլոր պատասխանատուներին՝ երաշխավորելու Լաչինի միջանցքով տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների համաձայն:
Մենք նաև ընդգծում ենք ապահովելու կենսական անհրաժեշտությունը տուժած բնակչությանը գազի, էլեկտրաէներգիայի և այլ ծառայությունների անխափան մատակարարում։ ԵՄ-ն շարունակում է ներգրավված լինել, այդ թվում՝ ամենաբարձր մակարդակով՝ աջակցելու Հարավային Կովկասում խաղաղության և անվտանգության ամրապնդմանն ուղղված ջանքերին:

ЕС обратился к Азербайджану после решения Гаагского суда
Европейский Союз принял к сведению промежуточную меру, принятую Международным судом ООН, согласно которой, Азербайджан должен принять все имеющиеся в его распоряжении меры для обеспечения беспрепятственного передвижения людей, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях. Такое заявление сделал официальный представитель дипломатического ведомства ЕС Петер Стано.
«ЕС по-прежнему обеспокоен сохраняющимися препятствиями в Лачинском коридоре и вытекающими из этого гуманитарными последствиями для местного гражданского населения. Все опасения Азербайджана относительно использования коридора могут и должны решаться исключительно путем диалога», - говорится в сообщении.
ЕС вновь призвал власти Азербайджана и всех ответственных лиц «гарантировать свободу и безопасность передвижения по Лачинскому коридору в соответствии с обязательствами, взятые на себя Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года».
«Мы также подчеркиваем жизненную необходимость обеспечения бесперебойной поставки газа, электроэнергии и других услуг пострадавшему населению», - говорится в заявлении ЕС.
«ЕС остается вовлеченным, в том числе на самом высоком уровне, в поддержку усилий по укреплению мира и безопасности на Южном Кавказе», - заключил Петер Стано.