Ռուբեն Վարդանյանը Արցախում կարող է դառնալ որպես ստվերային դերակատար․ Ռոբերտ Ղևոնդյան
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի կառավարության նիստում նախագահ Հարությունյանը հրապարակել է Ռուբեն Վարդանյանին պետական նախարարի պաշտոնից ազատելու մասին հրամանագիրը։
Այդ թեմայի շուրջ Ա1+ը զրուցել է քաղաքագետ Ռոբերտ Ղևոնդյանի հետ։
Պարոն Ղևոնդյան, Ռուբեն Վարդանյանի հեռացումը Արցախի Պետնախարարի պաշտոնից ինչպես կազդի Արցախում տիրող իրավիճակի վրա։
Խնդիրը իրավիճակի մեջ չէ, կան գործընթացներ որոնք հանրային մակարդակում տեսանելի չեն։ Այդ գործընթացները բերում են անհատների և կոնյուկտուրայի փոփոխությունների։ Բայց ես կարծում եմ, որ Ռուբեն Վարդանյանը կմնա Արցախում։
Այս հեռացումը տրամաբանական շարունակությունն է այն ամենի, ինչ տեղի ունեցավ վերջին ամիսներին։ Խոսքս վերաբերվում է ներքին քաղաքական խնդիրներին, Արցախի սահմանադրության փոփոխության մտայնության մասին։
Իսկ ինչ եք կարծում, որոնք են հիմնական պատճառները, որոնք հանգեցրին Ռուբեն Վարդանյանի հրաժարականին։ Արդյոք Հայաստանից եղե՞լ է պահանջ։
Ես չեմ կարծում, որ ամբողջությամբ Հայաստանի պահանջով է իրականացվում, քանի որ Արցախի քաղաքական գործընթացները 100 տոկոսով չեն սինխորանացվում Հայաստանի հետ։ Ներկայումս Արցախի բնակչության անվտանգությունն ապահովում է Ռուսաստանը։
Այսինքն Ռուսաստանի հե՞տ է համաձայնեցված եղել։
Մեկ գործոն չէ խաղացել, հանրավոր է Ռուսաստանի և Հայաստանի մասնակացությունը կա այս ամենում։ Սա չի նշանակում, որ Վարդանյանը չի շարունակելու իր գործունեությունը Արցախում։ Միգուցե այլ դերակատարում ունենա հետագայում։ Ռուբեն Վարդանյանը Արցախում կարող է դառնալ որպես ստվերային դերակատար։
Իսկ հնարավո՞ր է, որ Ալիևի պահանջը ևս իր դերակատարումն է ունեցել։
Հնարավոր է, բայց դա սկզբունքային չէ։ Վարդանյանը Պետնախարարն էր, բայց ոչ նախագահը կամ արտաքին գործերի նախարարը։ Հնարավոր բանակցությունների ժամանակ նա կարող էր ուղղակի չլիներ պատվիրակության կազմում։
Դուք կարծում եք որ Ռուբեն Վարդանյանը չի տեղափոխվի՞ Հայաստան քաղաքական կարիերան այստեղ շարունակելու համար։
Ռուբեն Վարդանյանը Արցախում լուրջ ազդեցություն ունի հասարակության շրջանում, իսկ Հայաստանում նա լինելու է շարքային ընդդիմադիր կամ իշխանությանը հարող քաղաքական ուժ։ Կարծում եմ նա կմնա Արցախում։

Рубен Варданян может стать теневым игроком в Арцахе: Роберт Гевондян
Поддержи А1+!На заседании правительства Арцаха президент Арутюнян огласил указ об освобождении Рубена Варданяна с должности государственного министра.
Об этом А1+ побеседовал с политологом Робертом Гевондяном.
Господин Гевондян, как повлияет отстранение Рубена Варданяна от должности Госминистра Арцаха на ситуацию в Арцахе?
Проблема не в ситуации, есть процессы, которые не видны на публичном уровне. Эти процессы приводят к смене лиц и конъюнктуры. Но я думаю, что Рубен Варданян останется в Арцахе.
Это отстранение является логическим продолжением того, что произошло в последние месяцы. Я говорю о внутриполитических проблемах, о намерении изменения конституции Арцаха.
Каковы, на Ваш взгляд, основные причины, которые привели к отставке Рубена Варданяна? Требование было со стороны Армении?
Я не думаю, что полностью осуществляется по требованию Армении, поскольку политические процессы в Арцахе не синхронизируются с Арменией на 100%. В настоящее время безопасности населения Арцаха обеспечивает Россия.
То есть это было согласовано с Россией?
Играл роль не один фактор, возможно во всём этом есть участие России и Армении. Это не означает, что Варданян не будет продолжать свою деятельность в Арцахе. Возможно, в дальнейшем он будет играть другую роль. Рубен Варданян может стать теневым игроком в Арцахе.
Возможно ли, что требование Алиева тоже сыграло свою роль?
Возможно, но это не принципиально. Варданян был Госминистром, а не президентом и не министром иностранных дел. Во время возможных переговоров он мог просто не входить в состав делегации.
Как вы думаете, Рубен Варданян не переедет в Армению, чтобы продолжить здесь свою политическую карьеру?
Рубен Варданян имеет серьезное влияние среди общества в Арцахе, а в Армении он будет рядовым оппозиционером или близкой к власти политической силой. Думаю, он останется в Арцахе.