«Լաչինի միջանցքի կարգավորումների վերաբանակցում ուժի գործադրման սպառնալիքով մեզ համար ընդունելի չէ» (տեսանյութ)
Լաչինի միջանցքի կարգավորումները բանակցված ու արտացոլված են նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթում, միջանցքի կարգավորումների վերաբանակցումը, ընդ որում՝ կրկին ուժի գործադրման արդյունքում և նոր ուժի գործադրման սպառնալիքով,  հայկական կողմի համար չի կարող ընդունելի լուծում լինել:
Այս մասին հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Լյուքսեմբուրգի ԱԳ նախարարի հետ համատեղ ասուլիսում՝ անդրադառնալով Մյունխենի հանդիպումից հետո Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությանը, թե  հայկական կողմին առաջարկել են, որ Զանգեզուրի միջանցքի սկզբում ու վերջում, նաև Լաչինի ու Հայաստանի միջև անցակետեր պետք է լինեն:
«Իսկապես այդպիսի գաղափար հնչեցվել է՝ անցակետեր դնել Հայաստանի սահմանին և հատվածում, որտեղ սկսվում է Լաչինի միջանցքը: Բայց մեր պատասխանը միանշանակ ու բավականին հրապարակային է. Լաչինի միջանցքի արգելափակումից անմիջապես հետո այս դիրքորոշումը հնչեցվել է, և այն մնում է նույնը. Լաչինի միջանցքի կարգավորումները բանակցված են, ստորագրված են, այդ թվում՝ Ադրբեջանի նախագահի կողմից, ես խոսում եմ նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի մասին: Լաչինի միջանցքի կարգավորումների վերաբանակցում, ընդ որում՝ կրկին ուժի գործադրման արդյունքում և նոր ուժի գործադրման սպառնալիքով, մեզ համար ակնհայտորեն ընդունելի չէ և չի կարող ընդունելի լուծում լինել»,-ասաց Միրզոյանը:
Անդրադառնալով դիտարկմանը, թե Ադրբեջանը Հայաստանից պահանջում է «Զանգեզուրի միջանցքը»՝ Լաչինը բացելու դիմաց, ԱԳ նախարարը հավելեց՝ վերլուծելիս կարելի է տեսնել ադրբեջանական ակնկալիքը՝ բացել Լաչինի միջանցքը մեկ այլ համարժեք միջանցք ստանալու շուրջ: Այս նարատիվը նոր չէ, և հայկական կողմի դիրքորոշումն էլ դրա կապակցությամբ նոր չի հնչեցվում:
«Մենք ունենք Լաչինի միջանցք, որը, ի դեպ, նույնիսկ մինչև վերջին պատերազմը ողջ բանակցային գործընթացում առանձնացվել է որպես հումանիտար միջանցք՝ հաշվի առնելով, որ ԼՂ հայությունն ամբողջությամբ շրջափակված է Ադրբեջանի կողմից, և միակ ճանապարհը՝ աշխարհին ու Հայաստանին կապող, հենց Լաչինի միջանցքն է: Այսինքն՝ ի սկզբանե կարևորվել է միջանցքի գոյությունը: Եվ բոլորը, այդ թվում՝ Ադրբեջանը դա ընդունել են, դա նաև արտացոլված է նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթում, դրանում ևս հստակ ամրագրված է Լաչինի միջանցքը»,-ասաց Միրզոյանը:
Իսկ ինչ վերաբերում է տարածաշրջանի մյուս ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը, որի շուրջ պայմանավորվածություններ կան և նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթում և 2021-ի հունվարի 11-ի փաստաթղթում՝ հայկական կողմի դիրքորոշումը կրկին նույնն է ու շատ կառուցողական:
«Մենք կարող են րոպե առաջ ձեռնամուխ լինել այդ ճանապարհների ապաշրջափակմանն այն պահից սկսած, երբ կընդունենք, որ այդ բոլոր ապաշրջափակվող ճանապարհները, այդ թվում՝ երկաթուղին, պետք է գործեն այն երկրների սուվերենության շրջանակում ու օրենսդրության  ներքո, որոնց տարածքով անցնում են: Սա կարծում եմ՝ շատ հիմնավոր, շատ կառուցողական ու շատ թափանցիկ մոտեցում է, մեր առաջարկն ու պատրաստակամությունն է»,-ասաց ԱԳ նախարարը:
Հայկական կողմը բացառում է, չի ողջունում նոր ուժի կիրառմամբ սպառնալիքների ներքո եղած պայմանավորվածությունները փոխել կամ մի կողմի շահերի հաշվին զիջումներ կորզելու ագրեսիվ քաղաքականությունը, որն արտահայտված է նաև ադրբեջանական կողմի հայտարարություններում:

«Повторные переговоры по Лачинскому коридору с угрозой применения силы для нас неприемлемы» (видео)
Поддержи А1+!Положение о Лачинском коридоре согласовано и отражено в документе от 9 ноября, их пересмотр в результате применения силы и угрозы применения новой силы не может быть приемлемым решением для армянской стороны.
Об этом заявил министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Люксембурга, коснувшись заявления президента Азербайджана, сделанного в Мюнхене, что армянской стороне было предложено, чтобы в начале и в конце Зангезурского коридора между Лачином и Арменией были пункты пропуска.
«Действительно, такая идея была озвучена: поставить КПП на границе Армении и в начале Лачинского коридора. Но наш ответ ясен и вполне публичен. Сразу после перекрытия Лачинского коридора эта позиция была озвучена и остается неизменной. Положение о Лачинском коридоре согласовано и подписано, в том числе и президентом Азербайджана, я имею в виду документ от 9 ноября. Повторные переговоры по Лачинскому коридору, тем более в результате применения силы и с угрозой применения новой силы, для нас неприемлемы и не могут быть приемлемым решением», - сказал Мирзоян.
Касаясь замечания, что Азербайджан требует от Армении так называемый «Зангезурский коридор» в обмен на открытие Лачина, министр иностранных дел добавил, что анализируя это, можно видеть, что Азербайджан намерен открыть Лачинский коридор в обмен на другой равнозначный коридор. Этот нарратив не нов, и позиция армянской стороны также не нова.
«Есть Лачинский коридор, который, кстати, даже до последней войны был выделен во всем переговорном процессе как гуманитарный коридор, учитывая, что армяне Нагорного Карабаха полностью окружены Азербайджаном, и единственный путь, связывающий мир и Армению, - это именно Лачинский коридор. Другими словами, существование коридора подчеркивалось с самого начала. И все, в том числе и Азербайджан, это приняли, это отражено и в документе от 9 ноября, в котором Лачинский коридор четко зафиксирован», - сказал Мирзоян.
А что касается разблокирования других инфраструктур в регионе, по которым есть договоренности и в документе от 9 ноября, и в документе от 11 января 2021 года, то позиция армянской стороны все та же, она весьма конструктивна.
«Мы можем начать разблокировку этих дорог за считанные минуты, как только примем, что все эти разблокированные дороги, включая железную дорогу, должны действовать в рамках суверенитета и законодательства стран, через которые они проходят. Я думаю, что это очень разумный, очень конструктивный и очень прозрачный подход, это наше предложение и наша готовность», - сказал глава МИД.
Армянская сторона исключает и не приветствует агрессивную политику изменения существующих договоренностей под угрозой применения новой силы или получения уступок за счет интересов одной стороны, что прослеживается в заявлениях азербайджанской стороны.