Մեր շանսերը ցածր են, բայց զրոյից բարձր․ Ռուբեն Վարդանյան (տեսանյութ)
Պայքարել նշանակում է բոլոր ուղղություններով կատարել շատ մեծ, լուրջ, ամենօրյա աշխատանք. Ռուբեն Վարդանյան
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար, օպերատիվ շտաբի պետ Ռուբեն Վարդանյանը փետրվարի 17-ին ընդլայնված խորհրդակցություն է հրավիրել՝ պետական մարմինների ղեկավար կազմի, շրջանների վարչակազմերի ղեկավարների մասնակցությամբ:
Պետնախարարը ներկայացրել է պաշտոնավարման 100 օրվա ընթացքում կատարված և նախանշված աշխատանքները՝ նշելով, որ հանգամանքների բերումով այդ ժամանակահատվածից 67-ը եղել են շրջափակման օրերը: Նա ընդգծել է, որ աշխատանքն արվել է շրջափակման ընթացքում համախմբված ամբողջ թիմով։
Պետնախարարը մանրամասն ներկայացել է կառավարության գործունեության սկզբունքները, առկա մարտահրավերները, գերակայություններն ու այն հիմնական ուղղությունները, որոնցով համատեղ կատարվել են և պետք է շարունակվեն աշխատանքները, ինչպես նաև խոսել է ռիսկերի և չիրականացված աշխատանքների մասին: Այդ տեղեկատվությանն ամբողջությամբ հնարավոր է ծանոթանալ այստեղ:
Նկատելով, որ 35 տարի առաջ ճիշտ այս օրերին սկսվեց ղարաբաղյան շարժումը, Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ այսօր ևս արցախահայության պայքարը շարունակվում է: «Այն ժամանակ ժողովուրդը դուրս եկավ հրապարակ և ասաց, որ Լեռնային Ղարաբաղը պետք է լինի ազատ և հայկական։ Քչերն էին հավատում, որ հնարավորություն կա այդ իրավիճակը փոխելու։ Բայց դուք դա արեցիք, և շատ խորհրդանշական է, որ մենք այս մասին խոսում ենք դարձյալ փետրվարին և կանգնած ենք որոշում կայացնելու առջև,-ասել է նա: - Վերջին ամիսներին ես շատ եմ լսել՝ ի՞նչ է նշանակում պայքար։ Ես ասում եմ՝ պայքարելն առաջին հերթին դա կամքն է, որն առաջ է տանում, երկրորդը՝ անում ես քայլեր, որոնք կարևոր են։ Պայքարել չի նշանակում միայն պատրաստվել պատերազմի, պայքարել նշանակում է կատարել շատ մեծ, լուրջ, ամենօրյա աշխատանք բոլոր ուղղություններով»:
Պետնախարարը նկատել է, որ չնայած ճգնաժամի ու շրջափակման դժվարություններին` այն նաև ցույց է տվել, որ Արցախում մարդիկ պատրաստ են պայքարի և անտարբեր չեն. «Ճգնաժամը ցույց տվեց, որ մենք շատ ուժեղ ժողովուրդ ունենք: Երբ կա հավատ, մարդիկ պատրաստ են դիմանալ ամեն ինչի: Արցախցու դիրքորոշումն օգնեց ոչ միայն արցախցուն, այլ ամբողջ Հայկական աշխարհին։ Այդ առումով մենք պետք է հասկանանք, որ այս միասնությունը, որը դրսևորվեց այս օրերին, մեր հաջողությունն է, և մենք պետք է կարողանանք դա պահպանել»

Наши шансы низкие, но выше нуля: Рубен Варданян (видео)
17 февраля государственный министр Республики Арцах, начальник Оперативного штаба Рубен Варданян созвал расширенное совещание с участием руководящего состава государственных органов и глав районных администраций.
Рубен Варданян представил работы, выполненные за 100 дней его пребывания на должности, также и запланированные, отметив, что в силу обстоятельств 67 из этих дней были днями блокады. Он подчеркнул, что работа велась всей командой, сплотившейся в дни блокады.
Он подробно представил принципы деятельности правительства, существующие вызовы, приоритеты и основные направления, по которым совместно проводились работы и которые должны быть продолжены, а также рассказал о рисках и нереализованных работах.
Отметив, что именно в эти дни 35 лет назад началось карабахское движение, Рубен Варданян отметил, что борьба арцахских армян продолжается и сегодня.
«В то время люди вышли на площадь и сказали, что Нагорный Карабах должен быть свободным и армянским. Мало кто верил, что есть шанс изменить ситуацию. Но Вы это сделали, и очень символично, что мы снова говорим об этом в феврале и стоим перед принятием решения. Я в последние месяцы много слышал: что же означает борьба? Я говорю, что борьба - это, во-первых, воля, которая движет тебя вперед. Во-вторых, ты делаешь шаги, которые - очень важны. Бороться - это не только готовиться к войне, бороться - означает делать очень большую, серьезную, ежедневную работу по всем направлениям», - заметил Рубен Вартанян.