Քրեական հետապնդում է հարուցվել ՊՆ N զորամասի ինժեներական ծառայության պետ Տ.Ղ.-ի նկատմամբ՝ զորամասի հրդեհի գործով
Դատախազը, ուսումնասիրելով Քննչական կոմիտեի Զինվորական քննչական գլխավոր վարչության 5-րդ կայազորային քննչական բաժնում քննվող քրեական վարույթի նյութերը, 2023 թվականի փետրվարի 16-ին, իր նախաձեռնությամբ ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներական ծառայության պետ Տ.Ղ.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 550-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (զինվորական պաշտոնեական անփութություն, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ):
Զորամասի ինժեներական ծառայության պետ Տ.Ղ.-ն, պատասխանատու լինելով իրեն վստահված ստորաբաժանման նյութական ապահովման համար, պարտավոր լինելով հասնել սպառազինությամբ, ռազմական տեխնիկայով և նյութական այլ միջոցներով լրիվ ապահովության, մշտապես ճշգրիտ տեղեկություններ ունենալ իրեն վստահված ստորաբաժանման սպառազինության, ռազմական տեխնիկայի և նյութական այլ միջոցների առկայության մասին, պարտավոր լինելով ժամանակին պահանջել և կազմակերպել նյութական միջոցների ստացումը և ենթականերին հանձնումը, իրեն ենթակա ստորաբաժանումում՝ ՀՀ N զորամասի ինժեներական ծառայության ինժեներասակրավորային վաշտում հսկողություն իրականացնել հակահրդեհային պահանջների կատարման նկատմամբ, պատասխանատու լինելով իրեն ենթակա ստորաբաժանումում հրդեհային անվտանգության պահանջների կատարման համար, իր ծառայողական պարտականությունների կատարման նկատմամբ անբարեխիղճ և անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով, հիշյալ պարտականությունները չի կատարել, այդ թվում նաև` հակահրդեհային պաշտպանության համապատասխան միջոցներով ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտն ապահովելու ուղղությամբ: Արդյունքում, անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու (մարդկանց) մահ:
Մասնավորապես, 2023 թվականի հունվարի 19-ին` կեսգիշերն անց, ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներական ծառայության սպան, հանդիսանալով նստեցման շրջանի պատասխանատու, սահմանված կարգի խախտմամբ, Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի 1-ին փողոցի 20-րդ տուն հասցեում տեղակայված` վերոնշյալ ստորաբաժանման անձնակազմի համար նախատեսված կացարանում վառարանը վառել է ավտոբենզինով: Արդյունքում,  կացարանում բռնկվել է հրդեհ: Հակահրդեհային պաշտպանության համապատասխան միջոցների բացակայության պատճառով կացարանում գտնվող զինծառայողների կողմից ոչ միայն հնարավոր չի եղել այն մարել, այլ նաև պահեստային ելքի բացակայության պայմաններում կոտրել կացարանի պատուհաններին ամրացված երկաթյա ճաղավանդակները և դուրս գալ այնտեղից: Դրա հետևանքով կացարանում հանգստի մեջ գտնվող, նույն վաշտի 15 պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ մահացել են, իսկ սպան և չորս պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ ստացել են տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ։

По факту пожара в воинской части возбуждено уголовное дело в отношении начальника инженерной службы N-й воинской части МО Т.К.
Поддержи А1+!16 февраля 2023 года прокурор, после изучения материалов уголовного дела, расследуемого в 5-м гарнизонном следственном отделе Военного следственного главного управления Следственного комитета, по собственной инициативе возбудил публичное уголовное преследование в отношении Т. К. по ч. 3 статьи 550 УК РФ (военно-служебная халатность, повлекшая по неосторожности смерть человека).
Как передает Генеральная прокуратура, начальник инженерной службы воинской части Т.К., отвечая за материальное обеспечение вверенной ему части, обязан был добиться полного обеспечения оружием, боевой техникой и другими материальными средствами, иметь достоверную информацию и сведения о наличии вооружения, военной техники и других материальных средств в вверенной ему части. Был обязан требовать и организовывать получение материальных средств и передачу их своим подчиненным, контролировать выполнение требований пожарной безопасности в подчиненной ему части, а именно - в инженерно-саперной роте воинской части N РА, неся ответственность перед своими подчиненными за выполнение требований пожарной безопасности в части. В результате недобросовестного и халатного отношения к исполнению своих указанных служебных обязанностей, в том числе в направлении обеспечения пожарной безопасности в помещении инженерно-саперной роте воинской части, все это по неосторожности повлекло смерть человека (лиц).
В частности, 19 января 2023 г. после полуночи офицер инженерной службы N-й воинской части МО РА, являющийся начальником дислокации, в нарушение установленного порядка, находясь в доме по адресу: Гегаркуникская область, село Азат, 1-я улица д. 20, в помещении, предназначенном для личного состава вышеуказанной части, пытался зажечь печь бензином. В результате в помещении вспыхнул пожар. Из-за отсутствия надлежащих мер противопожарной защиты находившиеся в убежище военнослужащие не имели возможности потушить его и выломать железные решетки, прикрепленные к окнам помещения. В результате погибли 15 военнослужащих срочной службы этой роты, отдыхавших в помещении, офицер и четверо других военнослужащих срочной службы получили телесные повреждения различной степени.
Уведомление: лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным до тех пор, пока его вина не будет доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом, вступившим в законную силу приговором суда Республики Армения.