Խաղաղության օրակարգի առաջմղումը ՀՀ սկզբունքն ու ռազմավարությունն են. Ալեն Սիմոնյանը՝ Լատվիայի նորանշանակ դեսպանին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 16-ին ընդունել է ՀՀ-ում Լատվիայի Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Էդիթ Մեդնենին: Շնորհավորելով արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին պաշտոնի ստանձնման առթիվ՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Լատվիան մեր երկրի համար Եվրոպայում կարեւոր գործընկեր է:
Հանդիպմանն առանձնացվել է միջխորհրդարանական համագործակցության ձեւաչափը՝ կարեւորելով Հայաստանի եւ Լատվիայի խորհրդարանների միջեւ երկկողմ եւ բազմակողմ համագործակցության զարգացումը:
Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է երկու երկրների խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի դերը՝ հույս հայտնելով, որ Լատվիայի խորհրդարանը շուտով կնշանակի ՀՀ խորհրդարանի հետ համագործակցության խթանման խմբի նոր ղեկավար:
Խոսելով Հայաստանի ու Արցախի մարտահրավերներից՝ անդրադարձ է եղել ավելի քան երկու ամիս շրջափակման մեջ գտնվող ԼՂ-ի 120.000 հայերի իրավունքներին:
«Տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ: 2021 թվականի մայիսի 12-ից ադրբեջանական զինված ուժերը երեք անգամ խախտել են Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը եւ ապօրինի ներխուժել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք»,- ընդգծել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Նա հավելել է, որ չնայած բոլոր մարտահրավերներին՝ խաղաղության օրակարգի առաջմղումը Հայաստանի Հանրապետության սկզբունքն ու ռազմավարությունն են:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հիշեցրել է, որ բոլոր միջազգային գործընկերներին պարբերաբար կոչ է արվում հստակորեն անդրադառնալ Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողություններին՝ ի նպաստ տարածաշրջանի խաղաղության եւ կայունության:

Продвижение мирной повестки – принцип и стратегия РА: Ален Симонян на встрече с послом Латвии
16 февраля Председатель Национального Собрания РА Ален Симонян принял новоназначенного посла Латвийской Республики в РА Эдит Меднен. Поздравляя Чрезвычайного и Полномочного Посла со вступлением в должность, Ален Симонян отметил, что Латвия является важным партнером Армении в Европе.
На встрече был особо отмечен формат межпарламентского сотрудничества, подчеркнув развитие двустороннего и многостороннего сотрудничества между парламентами Армении и Латвии.
Ален Симонян подчеркнул роль групп дружбы, действующих в законодательных органах двух стран, выразив надежду, что в скором времени парламент Латвии назначит нового руководителя группы по развитию сотрудничества с парламентом РА.
Говоря о вызовах Армении и Арцаха, были затронуты права 120 тысяч армян Нагорного Карабаха, которые более двух месяцев находятся в блокаде.
«Ситуация с безопасностью в регионе остается напряженной. С 12 мая 2021 года Вооруженные силы Азербайджана трижды нарушили территориальную целостность Республики Армения и незаконно вторглись на суверенную территорию Республики Армения», - подчеркнул Председатель НС РА.
Он добавил, что, несмотря на все вызовы, продвижение мирной повестки дня является принципом и стратегией Республики Армения.
Спикер Национального Собрания РА напомнил, что ко всем международным партнерам регулярно обращаются с призывом четко реагировать на агрессивные действия Азербайджана в пользу мира и стабильности в регионе.