Արցախից ևս 7 հիվանդ տեղափոխվել է Հայաստան
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններով, ինչպես նաև շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 7 անձ այսօր՝ փետրվարի 14-ին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ 3 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 4 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն»ՓԲԸ-ում 12 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում է։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 97 հիվանդ։

Ещё 7 пациентов доставлены из Арцаха в Армению
Поддержи А1+!В связи с блокировкой Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, 7 человек из Республиканского медицинского центра Министерства здравоохранения Республики Арцах с тяжелыми заболеваниями опухолевой и сердечно-сосудистой системы, а также патологиями, требующими неотложной помощи хирургических вмешательств, сегодня, 14 февраля, в Международном комитете Красного Креста, при посредничестве и сопровождении комиссии, были переведены в специализированные медицинские центры РА. Трое больных, направленных в Армению для лечения в рамках госзаказа, вернулись в Арцах вместе со своими сопровождающими.
В медицинских учреждениях республики по-прежнему приостановлены плановые операции.
4 ребенка находятся в отделениях неонатологии и реанимации медсанчасти "Аревик".
В Республиканском медицинском центре, в реанимационном отделении находятся 12 пациентов, из них 4 — в критическом состоянии.
До сегодняшнего дня при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста из Арцаха в Армению было переведено в общей сложности 97 пациентов.