Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Խորվաթիայի արտաքին և եվրոպական գործերի նախարարին (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այսօր ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Խորվաթիայի Հանրապետության Արտաքին և եվրոպական գործերի նախարար Գորդան Գրլիչ Ռադմանին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Նախագահ Խաչատուրյանը ողջունել է պատվիրակության այցը Հայաստան և համոզմունք հայտնել, որ այն նոր լիցք կհաղորդի հայ-խորվաթական բարեկամությանը՝ առավել զարգացնելով և ամրապնդելով երկու երկրների միջև ձևավորված փոխգործակցությունը։
«Համոզված եմ, որ Ձեր այցն ավելի կամրապնդի հայ-խորվաթական բարեկամությունը և կնպաստի մեր երկրների հարաբերությունների զարգացմանը և ամրապնդմանը: Նման այցելությունները նպաստավոր են մեր հետագա անելիքները ճշգրտելու, քննարկելու, կողմնորոշվելու և նոր հորիզոններ նախանշելու տեսանկյունից: Ցանկանում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել ձեր դիրքորոշման համար ԵՄ դիտորդներ Հայաստան ուղարկելու վերաբերյալ: Ցավոք, մեր հարևան երկիրը դեռևս պատրաստ չէ կամ, համենայն դեպս, իր գործողություններով ապացուցում է, որ պատրաստ չէ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը: Մեկ անգամ ևս ողջունում եմ Ձեր այցը և մաղթում արգասաբեր աշխատանք»,-
իր խոսքում ասել է նախագահը:
Խորվաթիայի Հանրապետության արտաքին և եվրոպական գործերի նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել. «Սա իմ առաջին այցն է Հայաստան, հայ-խորվաթական հարաբերությունների պատմության ընթացքում Խորվաթիայի նախարարի առաջին պաշտոնական այցը Հայաստան: Շատ ուրախ եմ, որ հնարավորություն ունեմ հանդիպել Ձեզ, ինչպես նաև մեր հայ գործընկերների հետ այս երկօրյա այցելության շրջանակում: Կարծում եմ, որ մենք պետք է հաստատենք ավելի սերտ համագործակցություն և ընդլայնենք գործակցության շրջանակը՝ միասին շատ ավելին անելու նպատակով»,- ասել է Գորդան Գրլիչ Ռադմանը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության հնարավորություններին: Այս համատեքստում ողջունելի է համարվել Խորվաթիայի նախարարի այցի շրջանակում նախատեսված համատեղ գործարար համաժողովի անցկացումը: Երկուստեք կարևորվել է տնտեսական ոլորտում չօգտագործված ներուժի իրագործմանն ուղղված քայլերի ձեռնարկումը, նշվել է, որ փոխշահավետ ծրագրեր կարող են իրականացվել մասնավորապես՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, կրթության, գիտության, զբոսաշրջության և այլ բնագավառներում:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված ճգնաժամին և այն հնարավորինս արագ հանգուցալուծելու կարևորությանը:

Президент Ваагн Хачатурян принял министра иностранных и европейских дел Хорватии (видео)
7 февраля президент Республики Армения Ваагн Хачатурян принял министра иностранных и европейских дел Республики Хорватия Гордана Грлича Радмана и возглавляемую им делегацию, прибывшую в Армению с официальным визитом.
Ваагн Хачатурян приветствовал визит делегации в Армению и выразил уверенность, что он придаст новый заряд армяно-хорватской дружбе, еще больше развивая и укрепляя сотрудничество между двумя странами.
«Уверен, что Ваш визит еще больше укрепит армяно-хорватскую дружбу и будет способствовать развитию и укреплению отношений между нашими странами. Такие визиты полезны с точки зрения корректировки, обсуждения, ориентации наших дальнейших действий. Я также хотел бы поблагодарить Вас за Вашу позицию относительно направления наблюдателей ЕС в Армению. К сожалению, наша соседняя страна до сих пор не готова или, по крайней мере, своими действиями доказывает, что она не готова подписать мирное соглашение. Еще раз приветствую Ваш визит и желаю Вам плодотворной работы», - сказал президент.
Министр иностранных и европейских дел Республики Хорватия поблагодарил за прием и отметил:
«Это мой первый визит в Армению, первый официальный визит хорватского министра в Армению в истории армяно-хорватских отношений. Я очень рад возможности в рамках этого двухдневного визита встретиться с Вами, а также с нашими армянскими коллегами. Я думаю, что мы должны наладить более тесное сотрудничество и расширить сферу сотрудничества, чтобы сделать вместе гораздо больше», - сказал Гордан Грлич Радман.
Собеседники обсудили возможности сотрудничества по всем направлениям, представляющим взаимный интерес. В этом контексте приветствовалось проведение бизнес-конференции, запланированной в рамках визита хорватского министра. С обеих сторон была подчеркнута важность предпринимаемых шагов, направленных на реализацию неиспользованного потенциала в сфере экономики. Было отмечено, что взаимовыгодные проекты могут быть реализованы, в частности, в сфере информационных технологий, образования, науки, туризма и в других сферах.
Был обсужден и кризис, вызванный блокированием Лачинского коридора, и необходимость его скорейшего разрешения.