Հայ-ադրբեջանական խնդրի կարգավորումը խիստ կարևոր է ԱՄՆ պետքարտուղարի համար. Վեդանտ Պատել
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱՄՆ-ը հավատարիմ է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության բանակցություններին և ողջունում է գործընկերների, այդ թվում՝ Եվրոպական Միության ջանքերն՝ ուղղված տարածաշրջանում վստահություն ձևավորելուն և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև ուղիղ երկխոսության համար նպաստավոր միջավայր ապահովելուն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակի տեղակալ Վեդանտ Պատելը լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում:
«Մենք շարունակում ենք սերտորեն համագործակցել անմիջականորեն մեր գործընկերների հետ, ինչպես նաև տարածաշրջանի գործընկերների հետ, երբ դա արդյունավետ է», - ասել է Պատելը:
Լրագրողն ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցչին խնդրել է մեկնաբանել Ռուսաստանի արտգործնախարարության հայտարարությունը Հայաստանում քաղաքացիական դիտորդական առաքելություն տեղակայելու Եվրամիության որոշման առնչությամբ:
«Ինչ վերաբերում է, մասնավորապես, Ռուսաստանի դերին, ԱՄՆ-ը ներգրավված չէր նոյեմբերի 20-ին Ռուսաստանի միջնորդությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կնքված հրադադարում, որի արդյունքում ռուս խաղաղապահներ տեղակայվեցին, ուստի ես լրացուցիչ ոչինչ չեմ կարող ասել այդ հարցի շուրջ: Բայց, իհարկե, ինչպես գիտեք, սա խիստ կարևոր է պետքարտուղարի համար՝ մի բան, որի վրա նա մեծ ուշադրություն է դարձրել և որում խորապես ներգրավված է եղել», - եզրափակել է Պատելը:

Соединенные Штаты привержены армяно-азербайджанским мирным переговорам и приветствуют усилия партнеров, в том числе и Европейского Союза, по укреплению доверия в регионе и созданию условий, благоприятствующих прямому диалогу между Арменией и Азербайджаном. Как сообщает «Арменпресс», об этом на брифинге заявил заместитель пресс-секретаря Госдепартамента США Ведант Патель.
«Мы продолжаем напрямую, тесно сотрудничать с нашими партнерами, а также с партнерами в регионе, когда это имеет эффективность», - сказал Патель.
Представителя Госдепартамента США попросили прокомментировать заявление МИД России относительно решения Евросоюза разместить в Армении гражданскую наблюдательную миссию.
«Что касается роли России, в частности, то, что США не участвовали в прекращении огня между Арменией и Азербайджаном 9 ноября 2020 г., это было при посредничестве России, в результате там были развернуты российские миротворческие силы, следовательно, я ничего не могу добавить по этому вопросу. Но, конечно, вы знаете, что это очень важно для госсекретаря, он сосредоточен на этом и глубоко вовлечен», - заключил Ведант Патель.
Как сообщал ранее «Арменпресс», МИД России выступил с заявлением, в котором говорится, что Брюссель не заинтересован в мире на Южном Кавказе, он лишь хочет укрепить свои позиции в Армении посредством наблюдательной миссии и пресечь посреднические усилия России. В МИД России заявили, что ОДКБ готова оперативным образом развернуть в Армении свою миссию.