Արցախի ԱԺ-ն դիմել է ՄԱԿ-ին՝ բնապահպանական հարցերով մոնիտորինգային խումբ գործուղելու առաջարկով (տեսանյութ)
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հայտարարություն Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության շրջափակման հարցով միջազգային արձագանքների մասին
Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության շրջափակման հարցով
միջազգային արձագանքների մասին
2022թ. դեկտեմբերի 12-ին՝ կեղծ բնապահպանական պատրվակով, հերթական անգամ կոպտորեն խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Արցախը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհի՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակումը հումանիտար աղետի վերածվելու և փխրուն խաղաղությունը խաթարելու ու տարածաշրջանային նոր ապակայունացման միտում ունի:
Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության բարձրագույն օրենսդիր մարմինը երախտագիտություն է հայտնում խնդրով մտահոգ երկրներին, միջազգային կառույցներին՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին, ՄԻԵԴ-ին՝ Ադրբեջանի կողմից շրջափակված Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետությունում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամային իրավիճակին արձագանքելու համար:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը դիմում է ՄԱԿ-ին՝ բնապահպանական մտացածին պատրվակով Ադրբեջանի իշխանությունների սադրանքները քողազերծելու, տարածաշրջանային բնապահպանական հիմնախնդիրներին ծանոթանալու և համապատասխան եզրակացություններ ներկայացնելու նպատակով կիրառել միջազգային անհրաժեշտ գործիքակազմեր, մասնավորապես Շրջակա միջավայրի ծրագրի (UNEP) շրջանակում մոնիտորինգային խումբ գործուղել Արցախի Հանրապետություն և հարակից տարածքներ:

Заявление НС Арцаха о международной реакции на блокаду Арцаха Азербайджаном (видео)
Национальное Собрание Республики Арцах обратилось в ООН с просьбой направить в Республику Арцах и прилегающие территории группу мониторинга в рамках Программы по окружающей среде (ЮНЕП). В частности, в заявлении-заявлении говорится:
"2022 год 12 декабря под ложным экологическим предлогом, в очередной раз грубо нарушив план договоренностей, достигнутых трехсторонней декларацией от 9 ноября 2020 г., блокирование властями Азербайджана Лачинского коридора, единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией и внешним миром, имеет тенденцию превращаться в гуманитарную катастрофу, нарушать хрупкий мир и создавать новую региональную дестабилизацию.
Высший законодательный орган Нагорно-Карабахской Республики (Арцах) выражает признательность заинтересованным в проблеме странам, международным организациям, Совету Безопасности ООН, ЕСПЧ за реагирование на гуманитарно-кризисную ситуацию, создавшуюся в Нагорно-Карабахской Республике (Арцах), который осажден Азербайджаном.
Национальное Собрание Республики Арцах обратилось в ООН с целью разоблачения провокаций азербайджанских властей под фиктивным предлогом защиты окружающей среды, ознакомления с региональными экологическими проблемами и представления соответствующих заключений, применения необходимых международных инструментов, в частности направить группу мониторинга в Республику Арцах и прилегающие территории в рамках Программы по окружающей среде (ЮНЕП).