ՏԿԵՆ 2022թ. գործունեության հաշվետվության քննարկումները՝ կառավարությունում
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ այսօր Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունում շարունակվել է գերատեսչության 2022թ. գործունեության հաշվետվության քննարկումը:
Վարչապետին նախ զեկուցվել են ճանապարհաշինության ոլորտի կառավարման մասնագետների պատրաստման, ճանապարհային անվտանգության ապահովման ծրագրի շրջանակում իրականացվող աշխատանքների վերաբերյալ: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ավտոճանապարհների կառուցման ու վերանորոգման գործում նկատվում է որակի բարձրացման դրական փոփոխություն, սակայն այն դեռևս հեռու է միջազգային չափանիշներին համապատասխանելուց: «Աշխատանքներն իրականացնելիս պետք է ապահովվի ներդրումների արդյունավետությունը»,- ընդգծել է վարչապետը՝ ավելացնելով, որ որակի բարձրացման, համապատասախան ստանդարտների ներդրման ուղղությամբ աշխատանքները պետք է կրեն հետևողական ու շարունակական բնույթ:
Հաջորդիվ անդրադարձ է կատարվել մարզային ուղևորափոխադրումների կազմակերպման, տաքսի ծառայությունների ոլորտի կարգավորումներին, մատուցվող ծառայությունների բարելավման ուղղությամբ իրականացվելիք քայլերին:
Զեկուցվել է երկաթուղային ոլորտում տեղի ունեցող զարգացումների, մասնավորապես, ենթակառուցվածքների բարելավման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների մասին: Վարչապետը կարևորել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության կողմից ստանձնած պարտավորություններին համապատասխան ներդրումային ծրագրերի արդյունավետ իրականացումը և նշել, որ երկարաժամկետ առումով պետք է ունենալ երկաթուղու զարգացման ռազմավարական տեսլական:
Այնուհետև անդրադարձ է կատարվել էներգետիկայի ոլորտի ազատականացման գործընթացին, Հայաստան-Վրաստան փոխարկիչ կայանի և Իրան-Հայաստան 3-րդ էլեկտրահաղորդման գծի, Մասրիկ-1 էլեկտրակայանի կառուցման ընթացքին, արևային
էներգիայի ոլորտում տեղի ունեցող զարգացումներին: Վարչապետն ընդգծել է էներգետիկ ոլորտի զարգացման ծրագրերի իրականացման կարևորությունը և ենթակառուցվածքների բարելավմանն ուղղված վերոնշյալ աշխատանքների արդյունավետ կյանքի կոչման անհրաժեշտությունը: Տեղեկացվել է նաև, որ շարունակվում է բնակելի շենքերում էներգաարդյունավետության ապահովման ծրագիրը, մասնավորապես, այն արդեն իսկ կյանքի է կոչվել 57 շենքում: Պատասխանատուների խոսքով՝ արդյունքում արձանագրվել է 40-50 տոկոս էներգախնայողություն:
Քննարկվել են Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնությանը, հանքարդյունաբերության ոլորտում իրականացվող կարգավորումներին վերաբերող հարցեր: Վարչապետ Փաշինյանը հանձնարարել է առավել հետևողական լինել հանքերի ապօրինի շահագործման բոլոր դեպքերին, ձևավորել միջգերատեսչական աշխատանքային խումբ՝ դրանք արդյունավետ կերպով բացահայտելու նպատակով:
Զեկուցվել է նաև մեր երկրում աշխատանքի հիմքով ժամանակավոր կացության կարգավիճակ տրամադրելու գործընթացի վերաբերյալ: Նշվել է, որ այն թվայնացվել է, վարչարարությունն իրականացվում է էլեկտրոնային հարթակի միջոցով, ինչի արդյունքում էապես կրճատվել են գործընթացի ժամկետներն ու բարելավվել մատուցվող ծառայությունների որակը: Տեղեկացվել է, որ Ադրբեջանից բռնագաղթած և ժամանակավոր կացարաններում բնակվող փախստականներին բնակարանի գնման վկայագրեր տրամադրելու պարտավորությունը կառավարությունը հաջողությամբ իրականացնում է և այն լիովին կամփոփի մարզերում՝ 2023 թվականին: Երևանում արդեն իսկ ԲԳՎ-ներ են հատկացվել 270 ընտանիքի, իսկ մարզերում կհատկացվի 194 ընտանիքի:

Обсуждение отчета о деятельности министерства территориального управления и инфраструктур за 2022 год
Премьер-министр Никол Пашинян посетил министерство территориального управления и инфраструктур с целью продолжения обсуждения доклада о деятельности ведомства в 2022 году.
Никол Пашинян сначала была представлена работа, проводимая в рамках программы безопасности дорожного движения и подготовки специалистов управления в сфере дорожного строительства. Никол Пашинян отметил, что заметны положительные сдвиги в повышении качества строительства и ремонта автомобильных дорог, но до соответствия международным стандартам еще далеко. «При проведении работ должна быть обеспечена эффективность инвестиций», - подчеркнул премьер-министр, добавив, что работы в направлении повышения качества и внедрения соответствующих стандартов должна быть последовательной и непрерывной.
Затем были затронуты шаги по организации областных пассажирских перевозок, регулированию сферы услуг такси, а также улучшению предоставляемых услуг.
Было доложено о развитиях в железнодорожной отрасли, в частности, о работах по улучшению инфраструктуры. Премьер-министр подчеркнул важность эффективной реализации инвестиционных программ в соответствии с обязательствами компании «Южно-Кавказская железная дорога», и отметил необходимость формирования долгосрочного стратегического видения развития железной дороги.
Затем были обсуждены процесс либерализации энергетического сектора, ход строительства станции Армения-Грузия и 3-й линии электропередачи Иран-Армения, электростанции «Масрик-1», а также развития в области солнечной энергетики. Премьер-министр подчеркнул важность реализации программ развития в сфере энергетики и отметил необходимость эффективной реализации вышеуказанных работ, направленных на улучшение инфраструктуры. Также было отмечено, что продолжается программа обеспечения энергоэффективности в жилых домах, в частности, она уже реализована в 57 домах. По словам ответственных лиц, в результате была зафиксирована 40-50-процентная экономия энергии.
Были обсуждены вопросы, связанные с инициативой прозрачности добывающих отраслей, регулированиями в сфере горнодобывающей промышленности. Премьер-министр Пашинян поручил быть более последовательным во всех случаях незаконной эксплуатации шахт, сформировать межведомственную рабочую группу для их эффективного выявления.
Было также доложено о процессе предоставления статуса временного проживания на основании работы в нашей стране. Было отмечено, что процесс оцифрован, администрирование осуществляется через электронную площадку, в результате чего значительно сократились сроки оформления и улучшилось качество предоставляемых услуг. Было отмечено, что правительство успешно выполняет обязательство по предоставлению сертификатов на покупку жилья беженцам, эмигрировавшим из Азербайджана и проживающим во временных жилищах, и полностью завершит процесс в областях в 2023 году. В Ереване уже выданы сертификаты на покупку жилья 270 семьям, в областях сертификаты будут выданы 194 семьям.