Մեր օպերային թատրոնը մնացել է գուբերնիայի մտածողության մեջ․ Ռուդոլֆ Խառատյան (տեսանյութ)
«25 տարի դրսում ապրեցի ու դասավանդեցի։ Տալիս էի այն, ինչ գիտեի, վերցնում այն, ինչ չգիտեի։ Հիմա էլ Վաշինգտոնի թատրոնն ամեն տարի հրավիրում է ինձ դասավանդելու, իսկ այստեղ իմ կարիքը, փաստորեն չկա»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասում է ՀՀ ժողովրդական արտիստ Ռուդոլֆ Խառատյանը։
Հարցին, թե ինչու Երևանի պարարվեստի ուսումնարանում չի դասավանդում, պատասխանում է ժպիտով․ «Ուսումնարան չեն հրավիրում, կարծում եմ, քանի որ այնտեղ իմ այն կոլեգաներն են, որոնք ժամանակին, երբ ես առաջատար մենապարող էի, իրենք սովորական պարողներ էին։ Հիմա, նրանք պարուսույցներ են ու ենթագիտակցաբար կարծում եմ՝  չեն հանդուրժում իմ ներկայությունը։ Սա խոսում է մեր խառնվածքի մասին»։
Արդեն մեկ տարի է Ռուդոլֆ Խառատյանը Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի ռեկտոր Լիլիթ Արզումանյանի հրավերով դասավանդում է «Պարի ռեժիսուրա» մասնագիտությունն ընտրած ապագա խորեոգրաֆներին։ Նրա արվեստանոցի ուսանողների խոսքով, ամենակարևորն այն է, որ Ռուդոլֆ Խառատյանը սովորեցնում է մտածել ու հավատ է ներշնչում իրենց ուժերի հանդեպ։
ՀՀ ժողովրդական արտիստը խոսեց նաև այսօր մեր օպերային թատրոնում տիրող իրավիճակի մասին, որը նրա խոսքով, մնացել է գուբերնյաի մտածողության մեջ, իր՝ դեռ խորհրդային ժամանակների խաղացանկով հանդերձ։

Наш оперный театр остался с менталитетом губернии: Рудольф Харатьян (видео)
«Я жил и преподавал за границей в течение 25 лет. Отдавал то, что знал, брал то, чего не знал. И сейчас вашингтонский театр каждый год приглашает меня преподавать, а здесь я фактически не нужен», - говорит в беседе с «А1+» народный артист РА Рудольф Харатян.
На вопрос, почему он не преподаёт в Ереванском хореографическом училище, отвечает с улыбкой: «В училище не приглашают, думаю, так как там те мои коллеги, которые в своё время, когда я был ведущим солистом, они были простыми танцорами. Сейчас они – танцмейстеры и, думаю, подсознательно они не терпят моего присутствия. Это говорит о нашем темпераменте».
Вот уже год Рудольф Харатян по приглашению ректора Ереванского государственного института театра и кино Лилит Арзуманян обучает будущих хореографов, выбравших специальность «Режиссура танца». По словам учеников его студии, самое главное, что Рудольф Харатян учит их мыслить и вселяет веру в свои силы.
Народный артист РА также рассказал о сегодняшней ситуации в нашем оперном театре, которая, по его словам, осталась с губернским менталитетом, с его расписанием ещё с советских времен.