Ապացույցներ կան, որ Լաչինի միջանցքը փակած անձանց մեջ են ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների աշխատակիցներ․ ՄԻՊ-երի հայտարարությունը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ՄԻՊ-ի եւ ԱՀ ՄԻՊ-ի համատեղ հայտարարությունը․
Արդեն երկու օր շարունակ Արցախը Հայաստանի ու աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը մնում է փակ։ Կանխամտածված կերպով դադարեցվել է մարդկանց ու ապրանքների տեղաշարժը, 120.000 երեխաներ, տարեցներ, կանայք ու տղամարդիկ Արցախում հայտնվել են գոյութենական թակարդում։
Տեղաշարժի արգելափակման պատճառով 1100 անձ այդ թվում ավելի քան 270 երեխա չեն կարողանում տուն վերադառնալ։ Անհետաձգելի բժշկական օգնության կարիք ունեցող հիվանդներին հնարավոր չէ տեղափոխել Հայաստան՝ մասնագիտական օգնության համար։ Դադարել է պարենի ու բժշկական պարագաների մատակարարումը։
Վտանգված է 120 հազար մարդու կյանքի, առողջության պահպանման, կենսապահովման, ազատ տեղաշարժի, կրթության և այլ կենսական ու անքակտելի իրավունքները։
Երեկ ժամը 18:00-ից ադրբեջանական կողմն անջատել է նաև Արցախի գազամատակարարումը ձմեռվա սաստիկ այս ցրտի պայմաններում՝ կիրառելով հումանիտար աղետ գեներացնելու դեռևս այս տարվա մարտին փորձարկված գործիքը։ Մարդիկ զրկված են ջեռուցումից, տաք ջրից, բուժհաստատությունները չեն կարողանում ապահովել առաջնային բժշական օգնություն, Արցախի ուսումնական հաստատություններում դադարեցվել է դասապրոցեսը։
Կենսական ճանապարհը փակած ադրբեջանցի «բնապահպանների» հավաքների ազատությունը «երաշխավորելու» համար, ադրբեջանական կողմից ավոտբուսներով քաղաքացիական հագուստով «ակտիվիստների» թարմ ուժեր են տեղափոխվում հավաքի վայր։ Ավելին, անհերքելի ապացույցներ կան առ այն, որ ճանապարհը փակած անձանց մեջ են նաև ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների աշխատակիցներ։ Հավաքի մասնակիցների մեջ մեծամասնություն են կազմում բացառապես պետական ֆիանսավորմամբ գործող «ոչ կառավարական կազմակերպությունների» ներկայացուցիչներ։
Զուգահեռաբար հայատյացության պրոպագանդան անշեղորեն կատարում է իր խնդիրները՝ վառ պահելով ադրբեջանական հանրության ատելության մակարդակը։
Ադրբեջանական մամուլով ու սոցիալական հարթակներով օրեցօր պետական քարոզչամեքենան սաստկացնում է ռուսական խաղաղապահ միավորման դեմ ադրբեջանական հանրության զայրույթի ու ատելության հրահրման խոսույթը։
Նախորդիվ քաղաքացիական բնակչության թիրախավորման ու ահաբեկման դեպքերից հետո, դեկտեմբերի սկզբից մեկնարկած բոլոր այս փաստերի համադրված վերլուծությունն անկախ դիտորդի մոտ ամբողջացնում է ադրբեջանական պետական քաղաքականության նպատակները, այն է՝ հումանիտար ճգնաժամի միջոցով հայաթափել Արցախն ու բնաջնջել հայ բնակչությանը։
Նման պայմաններում նոր ցեղասպանությունը կանխարգելելու նպատակով հակամարտության հանգուցալուծմանը ներգրավված կառավարություններին ու միջազգային դերակատարներին կոչ ենք անում գործադրելու հնարավոր դիվանագիտական բոլոր միջոցները՝ դադարեցնելու Արցախի շրջափակումն ու վերականգնելու գազամատակարարումը, դադարեցնելու վերահաս հումանիտար աղետը և երաշխավորելու Արցախում ապրող մարդկանց իրավունքները։

Есть доказательства, что среди людей, перегородивших дорогу, есть и сотрудники азербайджанских спецслужб: заявление Омбудсменов
Омбудсмены Армении и Арцаха выступили с совместным заявлением, в котором призвали правительства стран, вовлеченных в урегулировании конфликта, и международных акторов использовать все возможные дипломатические средства.
«Единственная дорога, соединяющая Арцах с Арменией и миром, уже два дня перекрыта. Движение людей и товаров преднамеренно прекращено, 120 000 людей - детей, стариков, женщин и мужчин Арцаха оказались в экзистенциальной ловушке.
Из-за блокады 1100 человек, в том числе более 270 детей, не могут вернуться домой. Пациенты, нуждающиеся в неотложной медицинской помощи, не могут быть доставлены в Армению для оказания профессиональной помощи. Поставки продуктов питания и медикаментов прекращены.
Под угрозой оказались жизнь, здоровье, средства к существованию, свободное передвижение, образование и другие жизненно важные и неотъемлемые права 120 000 человек.
Вчера в 18:00 азербайджанская сторона перекрыла и подачу газа в Арцах. И это в условиях суровых зимних холодов. Вновь, использовав, опробованный в марте этого года инструмент создания гуманитарной катастрофы. Люди лишены отопления, горячей воды, медицинские учреждения не в состоянии оказывать первичную медицинскую помощь, учебный процесс в учебных заведениях Арцаха остановлен.
Чтобы «гарантировать» свободу сборища азербайджанских «экологов», перегородивших жизненно важную дорогу, туда на автобусах с азербайджанской стороны подвозятся свежие силы «активистов» в штатском. Более того, есть неопровержимые доказательства, что среди людей, перегородивших дорогу, есть и сотрудники азербайджанских спецслужб. Среди участников этого сборища большинство составляют представители «неправительственных организаций», работающих исключительно за счет государственного финансирования.
Параллельно свои задачи неуклонно выполняет и пропаганда ненависти к армянам, поддерживая уровень ненависти азербайджанского общества.
Изо дня в день государственная пропагандистская машина посредством азербайджанской прессы и социальных площадок активизирует заявления по разжиганию гнева и ненависти азербайджанского общества и к российским миротворческим силам.
Обобщенный анализ всех этих фактов с начала декабря и предыдущих случаев обстрела и запугивания гражданского населения независимому наблюдателю раскрывает истинные цели государственной политики Азербайджана, а именно: выселение армян из Арцаха и истребление армянского населения посредством гуманитарного кризиса.
В такой ситуации, чтобы предотвратить новый геноцид, мы призываем правительства стран, вовлеченных в урегулирование конфликта, и международных акторов использовать все возможные дипломатические меры для прекращения блокады Арцаха и восстановления газоснабжения, дабы остановить надвигающуюся гуманитарную катастрофу и гарантировать права людей, живущих в Арцахе».