1100 քաղաքացիական անձինք չեն կարողանում վերադառնալ իրենց տները․ ԱՀ ՆԳՆ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱդրբեջանի կողմից Արցախը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը արգելափակելու պատճառով 1100 քաղաքացիական անձինք, որից 270-ը անչափահաս, չեն կարողանում վերադառնալ իրենց տները:
ԱՀ կառավարության, Սյունիքի մարզպետարանի և Գորիսի քաղաքապետարանի հետ փոխգործակցության արդյունքում նրանք ապաստանել են Սյունիքի մարզում, մի մասն էլ Շուշիի շրջանի Բերդաձորի ենթաշրջանի գյուղերում։
Քաղաքացիների հետ մշտական կապի մեջ են տարածքը սպասարկող ՆԳՆ ծառայողները։ Ադրբեջանն այսօրինակ սադրանքով շարունակում է խախտել հազարավոր քաղաքացիների ազատ տեղաշարժի, բժշկական պատշաճ օգնության և հումանիտար բնույթի այլ իրավունքները։

274657880_358502142949177_2459071284802404894_n
1100 мирных жителей, 270 из которых несовершеннолетние, не могут вернуться в свои дома из-за блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией и внешним миром. Об этом говорится в сообщении МВД Республики Арцах.
В результате взаимодействия с правительством Армении, муниципалитетом Сюникской области и мэрией Гориса они укрылись в Сюнике, а некоторые из них укрылись в селах Бердадзорского подрайона Шушинского района.
Сотрудники МВД, несущие службу в районе, находятся в постоянном контакте с гражданами. Такого рода провокациями Азербайджан продолжает нарушать права на свободное передвижение, надлежащую медицинскую помощь и другие гуманитарные права тысяч граждан.