Ստեփանակերտի բժշկական կենտրոնի մի շարք բուժառուներ գտնվում են ծայրահեղ ծանր վիճակում․ նրանց տեղափոխումը Հայաստան դարձել է անհնար
Աջակցիր «Ա1+»-ինՍտեփանակերտի հանրապետական բժշկական կենտրոնի տնօրեն Մհեր Մուսայելյանը տեղեկացնում է, որ Ստեփանակերտի Հանրապետական բժշկական կենտրոնի մի շարք բուժառուներ գտնվում են ծայրահեղ ծանր և ծանր վիճակում:
«Ցուցված է նրանց բուժումը և հետազոտությունները շարունակել Երևանում: Շրջափակման հետևանքով նրանց տեղափոխումը Հայաստանի քաղաքային հիվանդանոցներ դարձել է անհնար: Նրանց կյանքին վտանգ է սպառնում: 1 Շեյկյան Անդրանիկ Արամայիսի, 1972 թ., Ասկերանի շրջանի Իվանյան գյուղից, գտնվում է ծայրահեղ ծանր վիճակում, դեկտեմբերի 11-ից միացված է թոքերի արհեստական շնչառության սարքին, ունի սուր շնչառական անբավարարություն, բրոնխիալ ասթմայի սրացում, մուլտիֆոկալ թոքաբորբ: Ցուցված է անհապաղ տեղափոխում Երևան: Շեյկյան Անդրանիկը Արցախյան երկու պատերազմների մասնակից է: 2 Մայիլյան Նորայր Վաչագանի, 1980թ., Ստեփանակերտի հանրապետական հիվանդանոց է տեղափոխվել Ասկերանի շրջանի Խնապատ գյուղից: Վիճակը՝ ծանր:
Կատարվել է սիրտ-թոքային վերակենդանացում, ունի օրգանիզմի ընդհանուր ինտոքսիկացիա, ստանում է ծրագրային հեմոդիալիզ: Ցուցված է անհապաղ տեղափոխում Երևան՝ բուժումը շարունակելու համար: 3 Ավշարյան Սոկրատ Էդուարդի, 1960 թ., Ստեփանակերտից:
Վիճակը՝ կայուն ծանր: Դեկտեմբերի 12-ին կատարվել է կորոնար անգիոգրաֆիա, ցուցված է անհապաղ տեղափոխում Երևան՝ կատարելու սրտի բաց վիրահատություն՝ աորտո-կորոնար շունտավորում: Ունի սրտի իշեմիկ հիվանդություն, լարման կայուն ստենոկարդիա, զարկերակային հիպերտենզիա երկրորդ աստիճանի, շաքարային դիաբետ: Ավշարյան Սոկրատը Արցախյան երկու պատերազմների մասնակից է, երեք որդու հայր»,-հայտնում է նա:

Ряд пациентов Степанакертского медицинского центра находятся в крайне тяжёлом состоянии: их перемещение в Армению стало невозможным
Поддержи А1+!Из-за блокирования азербайджанцами Лачинского коридора стала невозможной транспортировка группы тяжелобольных из Степанакертского республиканского медицинского центра в Ереван, в результате чего их жизни угрожает опасность.
Об этом сообщил исполнительный директор Степанакертского республиканского медицинского центра Мгер Мусаелян. «Группа больных находится в крайне тяжелом критическом состоянии. Их лечение и обследование должны быть продолжены в Ереване. В результате блокирования дороги их транспортировка в больницы Армении стала невозможной. Их жизни угрожает опасность», - уточнил Мусаелян, добавив, что один пациент находится в крайне тяжелом состоянии, с 11 декабря он подключен к аппарату искусственной вентиляции легких, у него острая дыхательная недостаточность, обострение бронхиальной астмы, многоочаговая пневмония. Его нужно немедленно переправить в Ереван.
«Состояние одного пациента оценивается как стабильно тяжелое. 12 декабря проведена коронароангиография, показана срочная транспортировка в Ереван для проведения открытой операции на сердце - аортокоронарного шунтирования. Еще двоих пациентов госпитализировали с острым нарушением мозгового кровообращения - инсульт, диагностирован сфеноидит, высокая вероятность каверномы (гематомные образования в головном мозге). Им становится все хуже. Другой уже почти две недели страдает гипертермией неясной этиологии (высокой температурой тела), - сказал директор Степанакертского республиканского медицинского центра, добавив, что их также необходимо срочно перевезти и оказать медицинскую помощь в Ереване.