Կլիմայական ցուցանիշների վերաբերյալ մոնիտորինգը վատ է իրականացվում․ ազգային փորձագետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԴուք ինչքա՞ն գումար եք տալիս,- սա այն հարցն է, որն ամենից հաճախ լսում է ԵՄ «Քաղաքապետերի դաշնագիր՝ Արևելքը» ծրագրի ազգային փորձագետ Արտեմ Խարազյանը։
Մենք գումար չենք տալիս,- լինում է պատասխանը։
«Մենք կարող ենք կազմակերպել խորհրդատվական աջակցություն»,- նշում է պարոն Խարազյանը՝ հավելով՝ համայնքներին տրամադրում են տեխնիկական աջակցություն՝ մշակելու կայուն էներգետիկ զարգացման և կլիմայական գործողությունների ծրագրեր, որոնք կարող են իրականացվել տարբեր դոնոր կառույցների միջոցով։
«Եվրամիությունում ենթադրում են՝ եթե քաղաքն ունի կամք միանալու դաշնագրին, ապա կգտնի միջոցներ՝ օրինակ՝ սուբվենցիոն ծրագրերի միջոցով այդ գործողություններն անելու համար»,- ասում է նա։
Իհարկե, լինում են դեպքեր, երբ ծրագիրն իրականացվում է ԵՄ տրամադրած դրամաշնորհի միջոցով, ինչպես օրինակ՝ եղել է Երեւանի դեպքում։ «ԵՄ-ն Երևանի համար. Արևային համայնք» ծրագրի համար գումարի 80 տոկոսը տրամադրել է ԵՄ-ն, մնացածը՝ քաղաքապետարանը։
«Քաղաքապետերի դաշնագիր՝ Արևելքը» ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող ծրագիր է, որի նպատակն է աջակցել ինքնակառավարման մարմիններին և տարածաշրջանային իշխանություններին՝ Արևելյան գործընկերության երկրներում հանուն «կանաչ տնտեսության» ծրագրեր իրականացնելիս։
Կամավոր միանալով այս դաշնագրին՝ համայնքները պարտավորվում են մինչեւ 2030 թվականը 30 տոկոսով նվազեցնել ածխաթթու գազի (CO2) արտանետումները։
«Նրանք պետք է գնահատեն արտանետումների քանակը ելակետային տարում, ցանկացած համայնք ինքն է որոշում ՝ որ տարին է ընտրում։ Համայնքը հավաքում է տվյալներ էներգասպառման մասին, օրինակ՝ մանկապարտեզում էլեկտրաէներգիայի, համայնքապետարանում՝ գազի ծախս, տրանսպորտի ծախս, եւ այլն։ Դրանց միջոցով մենք գնահատում ենք արտանետումների մակարդակը, եւ այդ դառնում է բազային տվյալը, որն էլ պետք է նվազեցվի մինչեւ 30 տոկոսով»,- ասում է փորձագետը։
Իսկ ինչպիսի՞ն են արդեն իսկ միացած համայնքների արդյունքները։ Ավելի վաղ միացած մոտ 10 համայնք կամավոր պարտավորվել էր մինչեւ 2020թ 20 տոկոսով նվազեցնել ջերմոցային գազերի արտանետումները։
«Կլիմայական ցուցանիշների վերաբերյալ մոնիտորինգը մեր երկրում շատ վատ է իրականացվում»,-ասում է Արտեմ Խարազյանը։
Ըստ նրա՝ 2000-ից ավելի սուբվենցիոն ծրագիր է իրականացվում, որոնցից մի մասը (ջերմամեկուսացման, լուսավորության համակարգերի արդիականացման) բերում է ջերմոցային գազերի արտանետումների նվազեցման, բայց կլիմայական բաղադրիչի վերաբերյալ մոնիտորինգ չի արվում, ցուցանիշ չկա, հաշվետվություններ չկան։
Փորձագետը կարծում է, լուծումը կլինի այն, երբ պետությունը պահանջ դնի՝ համայնքներն առնվազն տարին մեկ անգամ պարտադիր պետք է ներկայացնեն ինչ ծրագրեր են իրականացրել, որն է եղել կլիմայական բաղադրիչը, արտանետումների վրա ազդեցությունը։
Նման գնահատումներն արվում են տեսական մակարդակով՝ մասնավորապես իրականացնելով ծախսերի հաշվարկը։
Արտեմ Խարազյանը Թբիլիսիում նոյեմբերի վերջին մասնակցել էր «Քաղաքապետերի դաշնագրի 10-ամյակն Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանում» խորագրով բարձր մակարդակի համաժողովին, որտեղ ներկայացվում էին տարբեր երկրներում գրանցված հաջողությունները։
Արդյո՞ք կային «նախանձելի» օրինակներ՝ «Ա1+»-ի հարցին՝ նա պատասխանեց՝ կդժվարանա առանձնացնել, բայց իրեն հիացնում են ծրագրերն իրականացնելիս Ուկրաինայի եւ Մոլդովայի ՏԻՄ ղեկավարների հետեւողականությունն ու նվիրվածությունը, նորարարական մոտեցումները։ 10 տարուց ավելի ազգային փորձագետի կարգավիճակ ունեցող Արտեմ Խարազյանը կցանկանար՝ նույնպիսին լինեին Դաշնագրին միացած հայաստանցի ներկայացուցիչները։
Հիշեցնենք, «Քաղաքապետերի դաշնագիր՝ Արևելքը» նախաձեռնությանը Հայաստանում միացել է 28 համայնք, որոնցից 12-ն արդեն մշակել են Քաղաքի կայուն էներգետիկ զարգացման գործողությունների ծրագրերը: Նրանցից 14 –ը սահմանված ժամկետում չի մշակել, ուստի անդամակցությունը կասեցված է մինչեւ դրանց ներկայացումը։

Мониторинг климатических показателей осуществляется плохо: национальный эксперт
Поддержи А1+!Сколько денег вы даете? - этот вопрос чаще всего слышит Артём Харазян, национальный эксперт проекта ЕС «Соглашение мэров - Восток».
Мы не даем денег – таким бывает ответ.
«Мы можем организовать консультационную поддержку», — говорит г-н Харазян, добавляя, что они оказывают техническую помощь сообществам для разработки планов устойчивого развития энергетики и действий по борьбе с изменением климата, которые могут быть реализованы через различные донорские структуры.
«В Евросоюзе предполагается, что если у города есть желание присоединиться к соглашению, он найдет средства для осуществления этих действий, например, через программы субсидирования», — говорит он.
Конечно, бывают случаи, когда программа реализуется за счет гранта ЕС, как, например, в случае с Ереваном. 80% процентов суммы на программу «ЕС для Еревана: Солнечная община» предоставил ЕС, остальное – мэрия.
«Соглашение мэров — Восток» — это проект, финансируемый ЕС, который направлен на поддержку органов самоуправления и региональных властей в реализации проектов «зеленой экономики» в странах Восточного партнёрства.
Добровольно присоединяясь к этому соглашению, сообщества обязуются сократить выбросы углекислого газа (CO2) на 30 % к 2030 году.
«Они должны оценить количество выбросов в базовом году, каждая община решает для себя, какой год оно выбирает. Община собирает данные о потреблении энергии, например, потребление электроэнергии в детском саду, потребление газа в муниципальном здании, транспортные расходы и т. д. Через это мы оцениваем уровень выбросов, и это становится базовыми данными, которые необходимо снизить до 30 процентов», - говорит эксперт.
Каковы же результаты уже присоединившихся общин? Ранее присоединившиеся около 10 общин добровольно обязались снизить выбросы парниковых газов на 20% до 2020г.
«Мониторинг климатических показателей в нашей стране осуществляется очень плохо», - говорит Артём Харазян.
По его словам, реализуется более 2000 дотационных программ, часть из них (модернизация теплоизоляции, систем освещения) приводит к снижению выбросов парниковых газов, но нет мониторинга климатической составляющей, нет показателей, нет отчётов.
Эксперт считает, что решение будет тогда, когда государство выставит требование: не реже одного раза в год общины должны представлять, какие проекты они реализовали, какова была климатическая составляющая, влияние на выбросы.
Такие оценки делаются на теоретическом уровне, в частности путём проведения расчетов затрат.
В конце ноября Артем Харазян принял участие в конференции высокого уровня «10-летие Соглашения мэров в регионе Восточного партнёрства» в Тбилиси, где были представлены успехи, зафиксированные в разных странах.
На вопрос «А1+», были ли «завидные» примеры, он ответил, что выделить будет сложно, но ему импонирует последовательность и целеустремленность, новаторские подходы в реализации проектов глав местного самоуправления Украины и Молдовы. Артём Харазян, который более 10 лет является национальным экспертом, хотел бы, чтобы представители Армении, присоединившиеся к Соглашению, были такими же.
Напомним, что к инициативе «Соглашение мэров - Восток» присоединились 28 общин Армении, 12 из которых уже разработали Планы действий по устойчивому энергетическому развитию города. 14 из них не разработали в указанный срок, поэтому членство приостановлено до их подачи.