Նախագահ Հարությունյանը Փարիզում հանդես է եկել մամուլի ասուլիսով, հյուրընկալվել «France-24» հեռուստաալիքին
Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայի Հանրապետությունում գտնվող Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը դեկտեմբերի 7-ին Փարիզում հանդես է եկել մամուլի ասուլիսով, որին մասնակցել են շուրջ երկու տասնյակ ֆրանսիական առաջատար լրատվամիջոցներ:
Երկրի ղեկավարը ներկայացրել է Ֆրանսիա կատարած այցի նպատակները, նշել Արցախի ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից պարբերաբար և հաճախակի դարձած ագրեսիվ վարքի դրսևորումները, հետևողական կերպով հումանիտար խնդիրների ստեղծումը, թվարկել այն սպառնալիքները, որոնք լրջագույն վտանգ են ներկայացնում սեփական հայրենիքում Արցախի ժողովրդի գոյության համար: Նախագահ Հարությունյանի խոսքով՝ Ֆրանսիայի միջոցով նա ցանկանում է ուղերձ հղել եվրոպական բոլոր պետություններին, որ միջոցներ ձեռնարկեն կանխելու Ադրբեջանի վերոնշյալ սանձարձակ պահվածքը, որին աներկբա սատարում է Թուրքիան:
«Մենք հասկանում ենք, որ Ադրբեջանի հետ Եվրոպան ունի նավթագազային շահեր, սակայն մեր հորդորն է հարգել մեր ժողովրդի ինքնորոշման ու գոյության իրավունքները և առկա գործիքակազմերով թույլ չտալ Ադրբեջանի ցեղասպանական ու ծավալապաշտական քաղաքականության իրականացումը: Այս իմաստով տեղին է նշել նաև վերջին երկու տարիների ընթացքում ոչ միայն Արցախի, այլև Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ կատարած հարձակումներն ու ՀՀ սուվերեն տարածքների բռնազավթումները»,- ասել է Արայիկ Հարությունյանը:
Հանդիպման ընթացքում նախագահը պատասխանել է լրագրողների տարաբնույթ հարցերին, ինչպես նաև առանձին հարցազրույց է տվել «Ֆրանս պրես» պետական լրատվական գործակալությանը և հյուրընկալվել «France-24» հեռուստաալիքին:

Президент Арутюнян провёл в Париже пресс-конференцию, дал интервью телеканалу «France-24»
Поддержи А1+!Находящийся с рабочим визитом во Франции Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 7 декабря провел в Париже пресс-конференцию, в которой приняли участие около двух десятков ведущих французских СМИ.
Арутюнян представил цели своего визита во Францию, отметил регулярные и частые проявления агрессивного поведения Азербайджана по отношению к народу Арцаха, создание гуманитарных проблем, а также перечислил вызовы, представляющие серьезную угрозу существованию народа Арцаха на собственной родине.
По словам президента Арутюняна, через Францию он хочет направить всем европейским государствам сигнал о принятии мер по предотвращению вышеупомянутого наглого поведения Азербайджана, которое, несомненно, поддерживается Турцией.
«Мы понимаем, что у Европы есть нефтегазовые интересы с Азербайджаном, но наш призыв - уважать право на самоопределение и существование нашего народа и существующими инструментами не допустить осуществления геноцидальной и экспансионистской политики Азербайджана. В этом смысле уместно также упомянуть о нападениях и оккупациях суверенных территорий Республики Армения за последние два года», - сказал Араик Арутюнян.
В ходе встречи президент Арцаха ответил на различные вопросы журналистов, а также дал отдельное интервью государственному информационному агентству «Франс-Пресс» и побывал на телеканале «France-24».