Շարունակվում են առողջության համապարփակ ապահովագրության համակարգի ներդրման շուրջ քննարկումները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ այսօր կայացել է առողջության համապարփակ ապահովագրության համակարգի ներդրման վերաբերյալ հերթական խորհրդակցությունը:
Վարչապետին զեկուցվել է նախորդ քննարկման արդյունքներով տրված հանձնարարականների կատարման ընթացքի մասին: Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը ներկայացրել է համընդհանուր ապահովագրության համակարգի ներդրման հայեցակարգի նախագծի լրամշակված տարբերակը՝ նշելով, որ այն քննարկվել է Կառավարության և Ազգային ժողովի գործընկերների հետ, հստակեցվել են մի շարք հայեցակարգային սկզբունքներ:
Նշվել է, որ հայեցակարգի հաստատմանը հաջորդելու է օրենսդրական ապահովման գործընթացը, զուգահեռ իրականացվելու են ենթակառուցվածքների ապահովման, որակի չափանիշների ներդրման, մասնագիտական պատրաստվածության բարձրացման, լիցենզավորման գործընթացներ: Հիշեցնենք, որ առողջության ապահովագրության համակարգը նախատեսվում է գործարկել ՀՀ ողջ բնակչության համար, փուլային տարբերակով՝ մինչև 2027 թվականը, մասնակցության կամավոր ու պարտադիր բաղադրիչներով:
Մտքերի փոխանակության ձևաչափով քննարկվել են ապահովագրության համակարգի ֆինանսական գնահատականին, ֆինանսավորման ու կառավարման մեխանիզմներին վերաբերող հարցեր:
Վարչապետը հանձնարարել է վերջնական տեսքի բերել հայեցակարգի նախագիծը և սկսել օրենսդրական կարգավորման մշակման գործընթացը:

Продолжаются обсуждения о внедрении комплексной системы медицинского страхования
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна сегодня состоялось очередное совещание, в ходе которого были обсуждены вопросы внедрения комплексной системы медицинского страхования.
Премьер-министру было доложено о выполнении данных по итогам предыдущего обсуждения поручений. Министр здравоохранения Анаит Аванесян представила доработанный вариант проекта концепции внедрения комплексной системы страхования, отметив, что он обсуждался с коллегами из правительства и Национального Собрания, уточнен ряд концептуальных принципов.
Было отмечено, что после утверждения концепции начнется процесс законодательного обеспечения, параллельно будут осуществляться процессы инфраструктурного обеспечения, внедрения стандартов качества, повышения профессиональной подготовки и лицензирования. Напомним, что систему медицинского страхования планируется запустить для всего населения Республики Армения в поэтапном варианте до 2027 года с добровольным и обязательным компонентами участия.
В формате обмена идеями были обсуждены вопросы, связанные с финансовой оценкой страховой системы, механизмами финансирования и управления.
Премьер-министр поручил привести проект концепции в окончательный вид и начать процесс разработки законопроекта.