Պատերազմական գործողություններն ազդեցություն են ունենում հողի և օդի աղտոտվածության վրա․ նախագահի հարզացրույզը Middle East-ին
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի 27-րդ համաժողովին (COP27) ընդառաջ հարցազրույց է տվել Middle East լրատվական գործակալությանը` հայտնում են նախագահի աշխատակազմից։
Հարցազրույցի ընթացքում նախագահը մասնավորապես անդրադարձել է համաժողովի շրջանակում Եգիպտոսի կողմից նախագահությանը, կլիմայական խնդիրների լուծումներին, այդ համատեքստում Հայաստանի սահմանած առաջնահերթություններին, համաժողովից ակնկալիքներին, ինչպես նաև հայ-եգիպտական հարաբերություններին:
«Համաժողովի նախագահող կողմ լինելով՝ Եգիպտոսը հնարավորություն ունի զարգացած և զարգացող երկրներին միավորել ընդհանուր շահերի շուրջ՝ ստեղծելով առավել բարենպաստ մթնոլորտ հիմնական մարտահրավերները լուծելու համար,- ասել է նախագահ Խաչատուրյանը: -Համաժողովը հնարավորություն է ամբողջ աշխարհի համար գնահատել վերջին տարիների ընթացքում տեղի ունեցած կլիմայական իրադարձությունները և սերտ համագործակցել՝ հաղթահարելու կլիմայական ճգնաժամը՝ հաշվի առնելով երկրների միջև տարբերակվող ազգային պայմանները և հնարավորությունները։ Համաժողովը նաև հարթակ է խրախուսելու կլիմայական ֆինանսավորումը կանաչ տնտեսական համակարգերի անցման և կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության համար, բարձրացնելու զարգացող երկրների իրազեկվածությունը կլիմայական տեխնոլոգիաների վերաբերյալ, ինչպես նաև ավելացնելու գլոբալ կլիմայական հավակնությունները»:
Նախագահը ընդգծել է 27-րդ համաժողովի կարևորությունը նաև այն պատճառով, որ այն կարող է առաջընթաց գրանցել կլիմայի ֆինանսավորման հարցում, մասնավորապես՝ կլիմայի ֆինանսավորման համարժեքությունը և կանխատեսելիությունն առանցքային է Փարիզյան համաձայնագրի նպատակներին հասնելու համար:
Խոսելով միգրացիոն հոսքերի վրա կլիմայի փոփոխության ազդեցության մասին, նախագահը նշել է, որ առավել հաճախակի և տևական դարձած հիդրոօդերևութաբանական վտանգավոր երևույթները, ինչպիսիք են կարկտահարությունը, վաղ ցրտահարությունը, գարնանային վարարումները, սելավները, սողանքներն ու երաշտը, ամեն տարի իրենց բացասական հետևանքներն են թողնում գյուղատնտեսության վրա և այդ ամենի հանրագումարը նաև իր ազդեցությունն է թողնում միգրացիոն հոսքերի վրա, որոնք ընթանում են ոչ միայն մոտակա բնակավայրերի, այլ նաև մայրցամաքների միջև: Նրա խոսքով՝ ովքեր ապրում են կլիմայապես ավելի հարմար պայմաններով տարածաշրջաններում, հատկապես հյուսիսային տարածաշրջաններում, պետք է տեղավորեն միլիոնավոր միգրանտների՝ միաժամանակ հարմարվելով կլիմայական ճգնաժամի պահանջներին: Նախագահն ընդգծել է, որ ռազմական բախումներն ու պատերազմական գործողություններն ամենաուղղակի ազդեցությունն են ունենում հողի և օդի աղտոտվածության վրա, անմիջական ազդեցությունն են ունենում գյուղատնտեսական նշանակության ցանկատարածությունների, կանաչապատ տարածքների և անտառների վրա: Ասվածի ամենապարզ և ամենավառ օրինակները ռազմական գործողությունների ընթացքում առաջացող լայնամասշտաբ անտառային հրդեհներն են, արկերի պայթյունից՝ հողի և օդի աղտոտվածության բարձրացումը և այլն:
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը միջազգային հանրությանը կոչ է արել համատեղել ջանքերը՝ դիմակայելու նմանօրինակ խնդիրներին, քանի որ տարբեր հակամարտությունների և առավել ևս ռազմական բախումների հետևանքները չափազանց մեծ բացասական ազդեցություն են ունենում շրջակա միջավայրի և բնակլիմայական պայմանների վրա, որն ընդգրկում է հակամարտության գոտիները գերազանցող աշխարհագրական մեծ տարածքներ և, իհարկե, քաղաքացիական բնակչությունը: Նրա խոսքով՝ գլոբալ զանգվածային միգրացիան տեղի է ունենում ոչ միայն կլիմայի աննախադեպ փոփոխության, այլ նաև մարդկային ժողովրդագրության փոփոխության ժամանակ և քանի որ ակնկալվում է, որ աշխարհի բնակչությունը կշարունակի աճել առաջիկա տասնամյակների ընթացքում՝ 2060-ականներին հասնելով շուրջ 10 միլիարդի և բնակչության աճի մեծ մասը գրանցվում է արևադարձային շրջաններում, որոնք ամենաշատն են տուժում կլիմայական փոփոխության ազդեցությունից:
Վահագն Խաչատուրյանը նշել է, որ կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության քաղաքականությունը և միջոցառումները կարևոր նշանակություն ունեն Հայաստանի սոցիալական և տնտեսական զարգացման նպատակներին հասնելու կարողության համար: Կառավարության կողմից 2021 թվականին հաստատված «Կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության ազգային գործողությունների ծրագիրը» ուղղորդում է ջանքերը՝ ուղղված ոլորտային և մարզային զարգացման ծրագրերում հարմարվողականության ինտեգրմանը: Ինչպես նաև «Փարիզյան համաձայնագրի ներքո Հայաստանի Հանրապետության 2021-2030 թվականների Ազգային մակարդակով սահմանված գործողությունները»:
Հայաստանի կառավարությունը սահմանել է ամբողջ տնտեսության մասշտաբով կլիմայի փոփոխության մեղմման նոր թիրախ․ այն է՝ 2030 թվականին նվազեցնել ջերմոցային գազի արտանետումները 40%-ով 1990 թվականի մակարդակի համեմատ: Հայաստանի ցածր արտանետումների զարգացման երկարաժամկետ ռազմավարությունը մշակման փուլում է, որի նպատակն է մինչև 2050 թվականը հասնել կլիմայական չեզոքության, որը պայմանավորված է միջազգային ֆինանսական, տեխնոլոգիական և կարողությունների զարգացմանն ուղղված համապատասխան աջակցությամբ:
Անդրադառնալով հայ-եգիպտական հարաբերություններին, նախագահ Խաչատուրյանը նշել է, որ Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև հարաբերությունները հիմնված են երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամության վրա և, հետևաբար, դա լավ հիմք է երկու երկրների սերտ և ջերմ հարաբերությունների պահպանման և առավել ամրապնդման համար: Նախագահը վստահություն է հայտնել, որ Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև հարաբերությունները կշարունակեն զարգանալ և խորանալ:

Военные действия оказывают непосредственное влияние на загрязнение почвы и воздуха: интервью президента Middle East
Поддержи А1+!Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян в преддверии 27-й Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP27) дал интервью ближневосточному информационному агентству «Middle East». Об этом сообщили в Управлении по связям с общественностью Аппарата президента РА.
В ходе интервью президент особо коснулся председательства Египта на форуме, решения климатических проблем, приоритетов, установленных Арменией в этом контексте, ожиданий от форума, а также армяно-египетских отношений.
«Являясь председательствующей стороной конференции, Египет имеет возможность объединить развитые и развивающиеся страны вокруг общих интересов, создавая более благоприятную атмосферу для решения основных задач. Конференция дает всему миру возможность оценить климатические развития, произошедшие в последние годы, и тесно сотрудничать для преодоления климатического кризиса, принимая во внимание различные национальные условия и возможности стран. Конференция также является платформой для поощрения климатического финансирования для перехода к зеленым экономическим системам и адаптации к изменению климата, для повышения осведомленности развивающихся стран о климатических технологиях, а также для увеличения глобальных климатических амбиций», - сказал президент РА.
Президент подчеркнул значение 27-й конференции и в вопросе прогресса по климатическому финансированию, в частности адекватность и предсказуемость климатического финансирования является ключом к достижению целей Парижского соглашения.
Говоря о влиянии изменения климата на миграционные потоки, президент отметил, что участившиеся и продолжительные опасные гидрометеорологические явления, такие как град, ранние заморозки, весенние паводки, сели, оползни и засуха, с каждым годом оставляют свои негативные последствия на сфере сельского хозяйства. И все это оказывает влияние и на миграционные потоки не только между близлежащими населенными пунктами, но и между континентами. По его словам, живущим в регионах с более благоприятными климатическими условиями, приходится принимать миллионы мигрантов. Президент подчеркнул, что самым непосредственным образом на загрязнении почвы и воздуха сказываются военные конфликты и боевые действия, воздействуя на сельскохозяйственные поля, зеленые насаждения и леса. Простейшими и наглядными примерами этого являются масштабные лесные пожары, возникающие во время боевых действий, увеличение загрязнения почвы и воздуха от взрывов снарядов и т. д.
Президент Ваагн Хачатурян призвал международное сообщество объединить усилия для решения таких проблем, поскольку последствия различных конфликтов и особенно военных конфликтов крайне негативно сказываются на природно-климатических условиях, что охватывает большие географические территории, выходящие за пределы конфликтных зон и, конечно, гражданское население. По его словам, глобальная массовая миграция происходит не только во времена беспрецедентных климатических изменений, но и во времена изменения демографической ситуации человека. Ваагн Хачатурян подчеркнул, что ожидается, что в ближайшие десятилетия население мира продолжит расти, достигнув в 2060-х годах около 10 миллиардов, причем большая часть прироста населения придется на тропические регионы, которые больше всего страдают от последствий изменения климата.
Ваагн Хачатурян отметил, что политика и мероприятия по адаптации к изменению климата имеют большое значение для возможности Армении достичь своих целей в области социально-экономического развития. В Национальном плане действий по адаптации к изменению климата, утвержденном правительством в 2021 году, рассматриваются усилия по интеграции адаптации в отраслевые и региональные программы развития, а также в Действия Республики Армения на 2021-2030 годы в соответствии с Парижским соглашением.
Правительство Армении поставило новую цель по смягчению последствий изменения климата. А именно - в 2030 году по сравнению с уровнем 1990 года сократить выбросы парниковых газов на 40%. Долгосрочная стратегия развития Армении с низким уровнем выбросов находится в стадии разработки с целью достижения климатической нейтральности к 2050 году.
Касаясь армяно-египетских отношений, президент Хачатурян отметил, что отношения между Арменией и Египтом основаны на многовековой дружбе двух народов и поэтому являются хорошей основой для сохранения и дальнейшего укрепления тесных и теплых отношений между двумя народами и двумя странами. Президент выразил уверенность, что отношения между Арменией и Египтом будут и впредь развиваться и углубляться.