ՀՀ նախագահը և Հայաստանում ԿԽՄԿ ղեկավարն անդրադարձել են Ադրբեջանում անազատության մեջ պահվողների ու անհետ կորածների խնդրին (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ղեկավար Թիերի Ռիբոյի գլխավորած պատվիրակությանը:
«Մենք միշտ բարձր ենք գնահատել մեր համագործակցությունը: Հիմա առավել ևս բարձր ենք գնահատում, հաշվի առնելով, որ դուք ներկայացված եք և՛ Երևանում, և՛ Ստեփանակերտում»,- ողջունելով հյուրերին ասել է նախագահ Խաչատուրյանը:
Նախագահը բարձր է գնահատել ԿԽՄԿ ջանքերն ուղղված Ադրբեջանում մինչ օրս պահվող անձանց և նրանց հարազատների միջև կապի հաստատմանը, ինչպես նաև նրանց ընդհանուր առողջական վիճակի մասին տեղեկություններ ստանալուն:
Թիերի Ռիբոն շնորհակալություն է հայտնել նախագահին ընդունելության համար և ողջունել պետական մարմինների ներկայացուցիչների կողմից Կարմիր խաչի գործունեությանը ցուցաբերվող աջակցությունն ու պատրաստակամությունը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել 44-օրյա պատերազմում և դրանից հետո տեղի ունեցած ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքներով ադրբեջանական կողմում անազատության մեջ պահվող անձանց ու անհետ կորածների խնդրին:

Президент РА и глава МККК в Армении обсудили вопрос удерживаемых в Азербайджане пленных (видео)
Президент Республики Армении Ваагн Хачатурян принял делегацию во главе с главой Международного комитета Красного Креста в Армении Тьерри Рибо.
«Мы всегда высоко ценили наше сотрудничество. Теперь мы ценим его еще больше, учитывая, что вы представлены и в Ереване, и в Степанакерте», - сказал президент Хачатурян, приветствуя гостей.
Ваагн Хачатурян высоко оценил усилия МККК, направленные на установление контактов между удерживаемыми до сих пор в Азербайджане лицами и их родственниками, а также получение информации об их общем состоянии здоровья.
Тьерри Рибо поблагодарил президента за прием и приветствовал поддержку и готовность, проявленные представителями государственных органов к деятельности Красного Креста.
В ходе встречи был затронут вопрос лиц, удерживаемых в тюрьмах с азербайджанской стороны в результате азербайджанской агрессии, имевшей место во время 44-дневной войны и после нее, а также проблема пропавших без вести.
Двусторонне было подчеркнуто, что гуманитарные вопросы не должны становиться предметом политических спекуляций.