Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությունը վկայում է, որ այս երկիրը մտադիր է օկուպացնել Հայաստանի ավելի շատ տարածքներ․ փոխվարչապետ
Աշխատանքային այցով Ղազախստանի Հանրապետությունում գտնվող փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը ս.թ. հոկտեմբերի 28-ին մասնակցել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստին: Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը նիստի ընթացքում հանդես է եկել ելույթով:
Նախքան նիստի մեկնարկը ԱՊՀ մասնակից պետությունների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի անդամները հանդիպում են ունեցել Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հետ:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի ելույթը ԱՊՀ մասնակից պետությունների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին
Կառավարությունների հարգելի ղեկավարներ,
Օգտվելով առիթից՝ կուզենայի իմ երախտագիտությունը հայտնել ղազախստանյան մեր ընկերներին և անձամբ ԱՊՀ կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նախագահ, Ղազախստանի Հանրապետության վարչապետ Ալիխան Սմաիլովին՝ ավանդական ջերմ ընդունելության և, ԱՊՀ-ում Ղազախստանի նախագահության առաջնահերթություններին համապատասխան, ԱՊՀ ներուժի լիարժեք իրացմանն ուղղված ջանքերի համար։ Նաև շնորհավորում եմ Ակիլբեկ Ժապարովին գալիք նախագահության կապակցությամբ և մաղթում բեղմնավոր աշխատանք։
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ԱՊՀ գործադիր կոմիտեին և անձամբ Սերգեյ Լեբեդևին՝ գործադիր կոմիտեի ուղղությամբ կատարած աշխատանքի և այսօրվա հանդիպման կազմակերպմանը մասնակցելու համար։
Վերջերս պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին մեր երկրների ղեկավարներն ընդունել են որոշումներ՝ ուղղված ԱՊՀ շրջանակներում համագործակցության հետագա զարգացմանը։
Ընդհանուր առմամբ դրական գնահատելով այս տարի կատարված աշխատանքը՝ ընդգծեմ, որ ներկա տնտեսական պայմաններում առանձնահատուկ նշանակություն ունեն մակրոտնտեսական ռիսկերի մեղմմանն ուղղված ջանքերի համատեղումը, ինչպես նաև հնարավոր ֆինանսատնտեսական և սոցիալական հետևանքների չեզոքացմանն ուղղված նպատակային միջոցառումների իրականացման ուղղությամբ աշխատանքները:
Այս համատեքստում ընդգծեմ «ԱՊՀ մասնակից պետությունների՝ ծառայությունների ազատ առևտրի, հիմնադրման, գործունեության և ներդրումների իրականացման մասին» համաձայնագրի նախագծի նախապատրաստման ուղղությամբ կատարված աշխատանքը, որի իրականացումը կարևոր գործոն կդառնա ԱՊՀ մասնակից պետությունների ազգային տնտեսությունների աճի համար։ Առաջիկայում շոշափելի արդյունքի հասնելու համար Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է այս ուղղությամբ արդյունավետ երկխոսության։
Բարձր, գիտատար և մրցունակ տեխնոլոգիաների ստեղծումն ու զարգացումը առաջնահերթություն է տնտեսական աճի ապահովման համար։ Միաժամանակ առանցքային նշանակություն ունեն տեխնոլոգիական զարգացման նախագծերի մշակումն ու իրականացումը։ Վստահ եմ, որ բարձր տեխնոլոգիական նախագծերի հետևողական իրականացումը շոշափելի տնտեսական արդյունք կտա և կնպաստի ազգային տնտեսությունների մրցունակության բարձրացմանը։ Գիտական ներուժի ինտեգրումը, այս ոլորտում առկա ավանդական կապերի խորացումն ու ընդլայնումը, ԱՊՀ երկրների փոխգործակցությունը գիտատեխնիկական և նորարարական ոլորտներում կարող են լրացուցիչ խթանի դեր խաղալ տեխնոլոգիական զարգացման ապահովման գործում։
Թվայնացումը, նորարարությունները և նորագույն տեխնոլոգիաները ՀՀ կառավարության կողմից համարվում են արդյունավետ պետական կառավարման համակարգի ստեղծման, բարենպաստ գործարար միջավայրի ապահովման և տնտեսական աճի խթանման կարևորագույն գործիքներ։
ԱՊՀ շրջանակներում գիտատեխնիկական ոլորտում այսօր կա և գործում է միակ հիմնարար փաստաթուղթը՝ «Համագործակցության մասնակից պետությունների ընդհանուր գիտատեխնիկական տարածքի ստեղծման մասին» 1995 թվականի նոյեմբերի 3-ի համաձայնագիրը։ Այս առումով նպատակահարմար է թվում մտածել այնպիսի փաստաթղթի մշակման մասին, որը հաշվի կառնի նոր տեխնոլոգիական մարտահրավերները, ինչպես նաև գիտական, տեխնիկական և տեխնոլոգիական ոլորտում համաշխարհային լավագույն փորձը, ինչը թույլ կտա ԱՊՀ մասնակից պետությունների տնտեսություններին հասնել նոր մրցակցային մակարդակի:
Այս համատեքստում մենք աջակցում ենք ԱՊՀ մասնակից պետությունների գիտատեխնիկական և տեխնոլոգիական համագործակցության հայեցակարգի և դրա իրականացման համար Գործողությունների ծրագրի ընդունմանը, ինչը դրականորեն կազդի Համագործակցության շրջանակներում բնակչության աճող սոցիալ-տնտեսական կարիքները բավարարող և ժամանակակից տեխնոլոգիական մարտահրավերներին դիմակայող միջպետական գիտական և տեխնոլոգիական միասնական տարածքի զարգացման վրա:
Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու Հայաստանի կառուցողական տրամադրվածության ֆոնին չեն դադարում Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններն ու ռազմատենչ հայտարարությունները, որտեղ ուժի կիրառման սպառնալիքներին հաջորդում են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան, միջազգայնորեն ճանաչված տարածքի նկատմամբ անթաքույց զավթողական նկրտումները։
Կարծում ենք, որ հարաբերությունների կարգավորման գործում հիմնական դերը վերապահված է այդ թվում նաև անցած տարվա նոյեմբերի 26-ին Հայաստանի վարչապետի, Ռուսաստանի նախագահի և Ադրբեջանի նախագահի Սոչիում եռակողմ հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված համապատասխան պայմանավորվածության իրականացման շրջանակներում ձևավորված սահմանազատման և սահմանների անվտանգության հանձնաժողովների կառուցողական համատեղ աշխատանքին։
Հատկապես կարևոր է նշել, որ պայմանավորվածությունը, որ սահմանազատման գործընթացում մենք պետք է հենվենք ԱՊՀ հիմնարար փաստաթղթերի վրա, համաձայն որոնց խորհրդային հանրապետությունների նախկին վարչական սահմանները դարձել են պետական սահմաններ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։
Ինչպես արդեն գիտեք, այս տարվա սեպտեմբերի 13-ից Ադրբեջանն անօդաչու սարքերի, հրաձգային և հրետանային զենքերի օգտագործմամբ ինտենսիվ հրետակոծել է Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված, ինքնիշխան տարածքը՝ ներառյալ բնակելի շենքերը, քաղաքացիական օբյեկտները և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները։
Ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով զոհերի և անհետ կորածների, այդ թվում՝ խաղաղ բնակիչների թիվն այժմ գերազանցել է 210-ը։ Ստույգ հայտնի է երեք քաղաքացիական անձանց մահվան և երկու անհետ կորած քաղաքացիական անձանց մասին։ Հարյուրավոր մարդիկ տարբեր աստիճանի վնասվածքներ են ստացել։ Անհետ կորած զինվորների թիվը կազմել է 28։
Հայաստանի Հանրապետության Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի և Սյունիքի մարզերից տարհանվել է ավելի քան յոթ ու կես հազար մարդ՝ մեծամասամբ կանայք, երեխաներ և ծերեր։
Ադրբեջանական զինծառայողների կողմից իրականացված խոշտանգումների, դաժան սպանությունների և գերեվարվածների մարմնական խեղումների, ինչպես նաև զոհված հայ զինծառայողների մարմինների պղծման վերաբերյալ ադրբեջանական կողմի տարածած տեսագրությունները ցնցել են ողջ քաղաքակիրթ աշխարհի գիտակցությունը:
Չափազանց տագնապալի է, որ մեդիա տարածքում տեղադրված նյութերը, որոնք վկայում են ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից իրականացված ռազմական հանցագործությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների մասին, ոչ միայն լայնորեն տարածվում են սոցցանցերի ադրբեջանցի օգտատերերի շրջանում, այլև ստանում են դրական գնահատական։
Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությունը վկայում է այն մասին, որ այս երկիրը մտադիր է օկուպացնել Հայաստանի ավելի շատ տարածքներ, ինչը պետք է կանխել։
Դրա մասին են վկայում նաև Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի կանոնավոր խախտումները հայկական կողմին վերագրելու փորձերը, որով փորձ է կատարվում հող նախապատրաստել Հայաստանի Հանրապետության դեմ ագրեսիայի նոր փուլի համար։ Ադրբեջանի կողմից նոր ագրեսիայի ռիսկը մնում է շատ բարձր:
Ադրբեջանի նոր հարձակումները կանխելու համատեքստում առանձնահատուկ դեր է հատկացվում Բաքվի սադրիչ հայտարարություններին միջազգային գործընկերների հասցեական և հստակ արձագանքին։
Ամփոփելով ցանկանում եմ ընդգծել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության քաղաքական-դիվանագիտական կարգավորումը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության հաստատման անբաժանելի մասն է, իսկ կայունության և անվտանգության ապահովման համար անհրաժեշտ է անվերապահորեն և անհապաղ դուրս բերել ադրբեջանական զինված կազմավորումները Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից:
Տարածաշրջանային բոլոր հաղորդակցությունների ապաշրջափակման համատեքստում Ադրբեջանի կողմից «միջանցքային թեմատիկայի» անընդհատ շահարկումը, այն իմաստով, որով այն շահարկվում է, միայն խոչընդոտում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության իրականացումը։
Ցանկանում եմ ընդգծել, որ այս հայտարարության իններորդ կետում «միջանցք» բառը ոչ մի տեղ չի հիշատակվում։ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ «միջանցք» բառն օգտագործվում է բացառապես Լաչինի միջանցքի առնչությամբ, որն ապահովում է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգությունն ու կենսագործունեությունը և որևէ կապ չունի տարածաշրջանում տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման թեմայի հետ, և այս պայմանավորվածությունների միջև ցանկացած հորինված զուգահեռ դիտարկում ենք որպես հակաարդյունավետ:
Հայտարարության մեջ չկա Հայաստանի որևէ միակողմանի պարտավորություն՝ Ադրբեջանի արևմտյան շրջանները Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության հետ կապող նոր ճանապարհ կառուցելու վերաբերյալ։
Մենք միշտ առաջարկել ենք և առաջարկում ենք ապաշրջափակել տարածաշրջանում բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական կապերը՝ կողմերի ինքնիշխանության ու օրենսդրության հարգանքի հիման վրա՝ կառուցողական երկխոսության և արդյունավետ փոխշահավետ լուծումներ գտնելու միջոցով։
Տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը երթուղավորելու և մարդկանց շփումը հնարավորինս մեկուսացնելու Ադրբեջանի ակնհայտ ձգտումը վկայում է այն մասին, որ ադրբեջանական կողմը չի հետապնդում տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատելու վերջնական նպատակ։

Воинственная риторика Азербайджана указывает на то, что эта страна намерена оккупировать больше территорий Армении: вице-премьер
28 октября вице-премьер Армении Мгер Григорян, находящийся в Республике Казахстан с рабочим визитом, принял участие в очередном заседании Совета глав правительств государств-участников СНГ. До начала заседания члены Совета глав правительств государств-участников СНГ встретились с президентом Республики Казахстан Касымом-Жомартом Токаевым.
Вице-премьер Мгер Григорян выступил на заседании с речью.
«Уважаемые главы Правительств!
Пользуясь случаем, хотел бы выразить признательность нашим казахстанским друзьям и лично Председателю Совета глав правительств СНГ, Премьер-министру Республики Казахстан Алихану Смаилову за традиционно теплый прием и, в соответствии с приоритетами казахстанского председательства в СНГ, за усилия, направленные на полную реализацию потенциала СНГ. Также, хочу поздравить Акылбека Жапарова с предстоящим председательством и пожелать ему плодотворной работы.
Хотел бы поблагодарить Исполком СНГ и лично Сергея Лебедева за проделанную работу и за участие в организации сегодняшнего заседания.
На недавно состоявшемся заседании Совета глав государств руководители наших стран приняли решения, направленные на дальнейшее развитие сотрудничества в рамках СНГ.
В целом положительно оценив работу, проделанную в этом году, хотел бы подчеркнуть, что в текущих экономических условиях сочетание усилий, направленных на снижение макроэкономических рисков, а также реализацию адресных мер, направленных на нейтрализацию возможных финансово-экономических и социальных последствий, имеют особое значение.
В данном контексте хотелось бы особо выделить работу, проделанную в направлении подготовки проекта Соглашения «О свободной торговле услугами, учреждении, деятельности и осуществлении инвестиций государств-участников СНГ», реализация которого станет важным фактором для роста национальных экономик государств-участников СНГ. Для достижения ощутимого результата в ближайшее время Республика Армения готова к эффективному диалогу в этом направлении.
Создание и развитие наукоемких и конкурентоспособных технологий является приоритетом обеспечения экономического роста. При этом разработка и реализация проектов технологического развития имеют ключевое значение. Уверен, что последовательная реализация высокотехнологичных проектов даст ощутимый экономический результат и будет способствовать повышению конкурентоспособности национальных экономик. Интеграция научного потенциала, углубление и расширение существующих традиционных связей в этой сфере, сотрудничество стран СНГ в научно-технической и инновационной сферах могут сыграть роль дополнительного стимула в обеспечении технологического развития.
Цифровизация, инновации и новейшие технологии рассматриваются правительством РА как важнейшие инструменты для создания эффективной системы государственного управления, обеспечения благоприятной бизнес-среды и содействия экономическому росту.
Единственным основополагающим документом в научно-технической сфере в рамках СНГ является Соглашение от 3 ноября 1995 г. «О создании Единого научно-технического пространства государств-участников СНГ». В связи с этим представляется целесообразным подумать о разработке такого документа, который будет учитывать новые технологические вызовы, а также лучший мировой опыт в научно-технической и технологической сфере, что позволит экономикам СНГ государства-члены выйти на новый конкурентоспособный уровень.
В этом контексте поддерживаем принятие Концепции научно-технического и технологического сотрудничества государств-участников СНГ и Плана мероприятий по ее реализации, что положительно скажется на развитии общего межгосударственного научно-технологического пространства, отвечающего растущим социально-экономическим потребностям населения Содружества перед лицом современных технологических вызовов.
Уважаемые участники заседания!
На фоне конструктивного настроя Армении на урегулирование отношений с Азербайджаном, со стороны Азербайджана не прекращаются провокационные действия и воинственные заявления, в которых угрозы силой сменяются неприкрытыми агрессивными амбициями в отношении суверенной, международно признанной территории Республики Армения.
Считаем, что главная роль в урегулировании отношений отводится конструктивной совместной работе комиссий по демаркации и безопасности границы, сформированных в рамках реализации соответствующей договоренности, достигнутой в ходе трехсторонней встречи Премьер-министра РА, Президента России и Президента Азербайджана в Сочи 26 ноября прошлого года.
Особенно важно отметить договоренность о том, что в процессе демаркации мы должны опираться на основополагающие документы СНГ, согласно которым бывшие административные границы советских республик стали государственными границами между Арменией и Азербайджаном.
Как Вы уже знаете, с 13 сентября этого года Азербайджан с применением БПЛА, огнестрельного и артиллерийского оружия интенсивно обстреливал международно признанную, суверенную территорию Республики Армения, в том числе: жилые дома, гражданские объекты и объекты гражданской инфраструктуры.
Количество жертв и без вести пропавших (включая и мирных жителей) в результате азербайджанской агрессии превысило 210 человек. Известно о гибели трех гражданских лиц и двух без вести пропавших. Сотни человек получили ранения различной степени тяжести. Количество без вести пропавших военнослужащий составило 28 человек.
Из Гегаркуникской, Вайоцдзорской и Сюникской областей Республики Армения эвакуировано более семи с половиной тысяч человек, в основном - это женщины, дети и старики.
Опубликованные азербайджанской стороной видеозаписи о пытках, зверских убийствах и физических увечьях пленных, а также осквернении тел погибших армянских солдат потрясли  весь цивилизованный мир.
Крайне тревожно, что размещенные в СМИ материалы, свидетельствующие о военных преступлениях и преступлениях против человечности, совершенных азербайджанскими военнослужащими, не только широко распространяются среди азербайджанских пользователей социальных сетей, но и получают положительную оценку.
Воинственная риторика Азербайджана указывает на то, что эта страна намерена оккупировать больше территорий Армении, чему необходимо воспрепятствовать.
Об этом свидетельствуют и попытки Азербайджана приписать регулярные нарушения режима прекращения огня армянской стороне, что является попыткой подготовить почву для нового витка агрессии против Республики Армения. Риск новой агрессии со стороны Азербайджана остается очень высоким.
В контексте предотвращения новых атак со стороны Азербайджана особая роль отводится прямой и адресной реакции международных партнеров на провокационные заявления Баку.
В завершение, хотел бы подчеркнуть, что политико-дипломатическое урегулирование нагорно-карабахского конфликта является неотъемлемой частью установления мира и безопасности в регионе Южного Кавказа, и для обеспечения стабильности и безопасности необходимо безоговорочно и незамедлительно вывести азербайджанские вооруженные силы с суверенной территории Армении.
В условиях разблокирования всех региональных коммуникаций, постоянное манипулирование Азербайджаном «коридорной темы», в том смысле, в каком она манипулируется, только мешает реализации трехсторонней декларации от 9 ноября 2020 года.
Я хотел бы подчеркнуть, что в девятом пункте заявления слово «коридор» не упоминается. В заявлении от 9 ноября 2020 года слово «коридор» используется исключительно в отношении Лачинского коридора, который обеспечивает безопасность и жизнедеятельность населения Нагорного Карабаха и не имеет никакого отношения к теме разблокирования транспортных сообщений в регионе, и любые вымышленные параллели между этими договоренностями мы считаем непродуктивными.
В заявлении нет и одностороннего обязательства Армении по строительству новой дороги, соединяющей западные районы Азербайджана с Нахиджеванской Автономной Республикой.
Мы всегда предлагали и предлагаем разблокировать все транспортно-экономические связи региона на основе уважения суверенитета и законодательства сторон, путем конструктивного диалога и поиска эффективных взаимовыгодных решений.
Явное стремление Азербайджана разблокировать транспортные коммуникации и максимально изолировать контакты людей свидетельствует о том, что азербайджанская сторона не преследует конечной цели установления в регионе прочного мира.