Սեիդովի ցանկություններով չեմ առաջնորդվում․գերիների խոշտանգման հարցով կարեւոր հանդիպման էի․Վարդանյանը՝ ելույթ չունենալու մասին (տեսանյութ)
«Ցավում եմ, որ պարոն Սեիդովի սպասելիքները չարդարացան, Հայաստանի օրակարգը նրա ցանկություններից կախված չէ»,- «Ա1+»-ին ասաց ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության անդամ Վլադիմիր Վարդանյանը։
Այսօր  նա հերթագրվել էր Թուրքիայի ստանձնած պարտավորությունների վերաբերյալ քննարկմանը ելույթ ունենալու համար։ Երբ  հերթը  հասավ, Վլադիմիր Վարդանյանը դահլիճում չէր։
Այդ պահին Ադրբեջանի կողմից գերեվարված անձանց նկատմամբ ադրբեջանական վարվելակերպի  ու դրա առիթով համապատասխան միջոցներ կիրառելու հարցով կարեւոր հանդիպմանն էի,- հայտնեց պարոն Վարդանյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ հանդիպումը շատ արդյունավետ էր, ներկայացրել են խոշտանգումների ամբողջական պատկերը, որը դրեւորվել եւ կարող է դրսեւորվել  Ադրբեջանի կողմից գերեվարված հայերի նկատմամբ։
«Ա1+»-ի ճշտող հարցին ի պատասխան նա նաեւ հայտնեց, որ  խոշտանգումները ներկայացնող երեկ տարածված տեսանյութները արդեն  ներկայացվել են եվրոպական կառույցներին։
Վարդան Վարդանյանի բացակայությունը նկատելի չէր դառնա, եթե նախորդող ելույթում Ադրբեջանի պատվիրակության ղեկավար Սամադ Սեիդովը չաներ այս հայտարարությունը
«Հայաստանից իմ գործընկերները կրկին ասացին, որ այնքան էլ գոհ չեն Թուրքիայում տեղի ունեցող զարգացումներից։  Երկրից, որը 20 տարի գրավել է իմ երկիրը։  Երկրից, որը դեռևս ականներ է տեղակայում իմ տարածքում։ Բայց ես չեմ ուզում խոսել Հայաստանի մասին։ Գիտեմ, որ հաջորդ զեկուցողը` պարոն Վլադիմիր Վարդանյանը, նորից կխոսի իմ մասին»։
Վլադիմիր Վարդանյանը վերստին շեշտում է՝  Սեիդովի ցանկություններով չի առաջնորդվելու, Թուրքիայի վերաբերյալ իր տեսակետն էլ հայտնի է։ Բացի այդ Հայաստանյան պատվիրակության ընդդիմադիր անդամներ Արմեն Ռուստամյանն ու Արմեն Գեւորգյանն էլ այսօր քննարկմանը  անդրադարձել են խնդիրների, որոնք ինքն էլ պիտի մատնանշեր։
Ի դեպ, հենց այդ մատնանշումներն էին զայրացրել Սամադ Սեիդովին։
Հ․ Գ․ Եթե Վլադիմիր Վարդանյանը հերթագրվածների ցանկում մեկ համար ներքեւ լիներ, նրան ձայն չէր տրվելու՝ ժամանակի սղության պատճառով։

Я не руководствуюсь желаниями Сеидова: я был на важной встрече по вопросу пыток пленных: Варданян (видео)
Поддержи А1+!«Сожалею, что ожидания господина Сеидова не оправдались, повестка Армении не зависит от его ожиданий», - сказал «А1+» член армянской делегации ПАСЕ Владимир Варданян.
Сегодня он записался на выступление во время обсуждения обязательств, взятых на себя Турцией. Когда подошла его очередь, Владимира Варданяна в зале не оказалось.
В этот момент я был на важной встрече по вопросу азербайджанского поведения по отношению к пленным и применения соответствующих мер в этой связи, - сообщил господин Варданян.
По его оценке, встреча была очень эффективной, представили полную картину пыток, которые применялись и могут быть применены в отношении армян, захваченных в плен Азербайджаном.
В ответ на уточняющий вопрос «А1+» он также сообщил, что три распространённых видеоматериала, представляющие пытки, уже представлены европейским структурам.
Отсутствие Вардана Варданяна не было бы заметным, если в предыдущем выступлении глава азербайджанской делегации Самад Сеидов не сделал бы это заявление:
«Мои коллеги из Армении вновь сказали, что они не довольны событиями, происходящими в Турции. Из страны, которая 20 лет оккупировала мою страну. Из страны, которая до сих пор размещает мины на моей территории. Но я не хочу говорить об Армении. Я знаю, что следующий спикер, г-н Владимир Варданян, снова будет говорить обо мне».
Владимир Варданян вновь подчёркивает: он не будет руководствоваться желаниями Сеидова, его точка зрения относительно Турции известна. Но и оппозиционные члены армянской делегации Армен Рустамян и Армен Геворгян на сегодняшнем обсуждении затронули проблемы, которые он также должен был затронул.