Այց՝ Բելառուս․ նավիգացիոն կապարակնիքների հարցն են քննարկել
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Աշոտ Մուրադյանն աշխատանքային այցով եղել է Բելառուսի Հանրապետությունում, որի շրջանակում եռակողմ պաշտոնական հանդիպում է ունեցել Բելառուսի Հանրապետության մաքսային պետական կոմիտեի նախագահ Վլադիմիր Օրլովսկու և Ղազախստանի Հանրապետության ֆինանսների նախարարության պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դանիար Ժանալինովի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մաքսային բնագավառում համատեղ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր և ուղենշվել են հետագա համագործակցության հնարավոր ուղղությունները։ Մասնավորապես, անդրադարձել են ԵԱՏՄ անդամ պետությունների մաքսային տարածքով բեռների փոխադրման ժամանակ նավիգացիոն կապարակնիքների կիրառմանն ուղղված մի շարք հարցերին։
Հանդիպման շրջանակում ղեկավարներն այցելել են նաև Բելառուսի մաքսային ծառայության մաքսային ձևակերպումների կենտրոն՝ «Բելտամոժսերվիս», որը հանդիսանում է Բելառուսի խոշորագույն պետական լոգիստիկ օպերատորը՝ ավելի քան 20 տարվա աշխատանքային փորձով:
Այցի արդյունքում ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն՝ շրջիկ մաքսային անցակետերի գործունեության բնագավառում բելառուսական փորձը համատեղ ուսումնասիրելու, ինչպես նաև ՀՀ–ում նմանատիպ անցակետերի ներդրման հնարավորություններն առաջիկայում դիտարկելու և քննարկելու վերաբերյալ։

Визит в Беларусь: обсудили вопросы, связанные с использованием средств навигационного оборудования
Поддержи А1+!Заместитель председателя КГД РА Ашот Мурадян находился с рабочим визитом в Республике Беларусь, в ходе которого состоялась трехсторонняя официальная встреча с председателем Государственного таможенного комитета Республики Беларусь Владимиром Орловским и с председателем Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан Данияром Жаналиновым.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, представляющих взаимный интерес в таможенной сфере, были обозначены возможные направления дальнейшего сотрудничества. В частности, были рассмотрены вопросы, связанные с использованием средств навигационного оборудования при перемещении грузов через таможенную территорию государств-членов ЕАЭС.
В рамках встречи руководители этих организаций посетили Центр таможенного оформления Белорусской таможенной службы «Белтаможсервис», который является крупнейшим в Беларуси государственным логистическим оператором с более чем 20-летним опытом работы.
По итогам визита достигнута договоренность о совместном изучении белорусского опыта в области мобильных таможенных пунктов пропуска, а также о рассмотрении и обсуждении возможностей внедрения в РА в ближайшее время подобных пунктов пропуска.