Կապանում հյուպատոսության բացումը կամրապնդի հայ-իրանական համագործակցությունը․ Իրանի ԱԳ նախարար
Աջակցիր «Ա1+»-ինԿապանում Իրանի հյուպատոսության բացումը նպատակ ունի նոր խթան հաղորդել հայ-իրանական հարաբերություններին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին իրանական Icana լրատվական գործակալությանն ասել է Իրանի արտգործնախարար Հոսսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը։
«Այս քայլը, որը կօգնի ամրապնդել Հյուսիս-Հարավ տրանզիտային ճանապարհը, իրականացվել է երկու երկրի միջև՝ մասնավորապես տնտեսական ոլորտում համագործակցությունը զարգացնելու ու ամրապնդելու նպատակով։ Իրանի հյուպատոսն արդեն սկսել է գործունեությունը Կապանում»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ Կապանում հյուպատոսության հիմնմամբ «ականատեսն ենք լինելու Իրանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների ընդլայնմանն ու խորացմանը»։
Սեպտմբերի 30-ին Կապանում Իրանի նորանշանակ գլխավոր հյուպատոս Մորթեզա Աբեդին Վարամինին Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանին էր հանձնել հյուպատոսական արտոնագիրը։
Միրզոյանը նշել էր, որ Իրանի գլխավոր հյուպատոսության բացումը կարևոր և խորհրդանշական քայլ է, որը վկայում է Հայաստանի և Իրանի միջև համագործակցությունն առավել խորացնելու և որակական նոր մակարդակի հասցնելու երկկողմ պատրաստակամության մասին:

Открытие консульства в Капане укрепит армяно-иранское сотрудничество: министр иностранных дел Ирана
Поддержи А1+!Цель открытия консульства Ирана в Капане - придание нового импульса армяно-иранским отношениям. Как сообщает «Арменпресс», об этом иранскому информационному агентству «Icana» заявил министр иностранных дел Ирана Хосейн Амир Абдоллахиян.
«Этот шаг, который будет способствовать укреплению транзитной дороги Север-Юг, был предпринят двумя странами, в частности, в целях развития и укрепления сотрудничества в экономической сфере. Консул Ирана уже начал свою деятельность в Капане», - сообщил он, добавив, что открыв консульство в Капане «мы станем свидетелями расширения и углубления отношений между Ираном и Арменией».
30 сентября новоназначенный генеральный консул Ирана в Капане Мортеза Абедин Варамини вручил министру иностранных дел Республики Армения Арарату Мирзояну консульский патент. Арарт Мирзоян отметил, что открытие консульства Ирана является значимым и символичным шагом, свидетельствующим о двусторонней готовности к дальнейшему углублению сотрудничества между Арменией и Ираном и выводу его на качественно новый уровень.