Օրացույց․ 2-ը հոկտեմբերի․«Մի հարցրու, մի պատասխանիր»․ Վարդան Օսկանյանը ներկայացնում էր հակամարտության նոր սկզբունքը (տեսանյութ)
Հայաստանում 1997-ի այս օրերին մեծ հուզումներ են ռուսական դպրոցների լինել-չլինելու հետ կապված։Հոկտեմբերի 2-ի քննարկման մասնակիցները նայում են «Լեզվի մասին» օրենքի կողմը եւ տագնապում՝ մենք այլեւս չենք կարող խոսել կալմիկի եւ ուզբեկի հետ։ Ռուսաստանի դեսպանատան ներկայացուցիչը ոչնչով չի կարող մխիթարել։ Հայ ճարտարապետների մեծ մասն աշխատանք չունի, իսկ քաղաքի արտաքին տեսքը ձեռքից գնում է։
Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու դիմաց պատրաստվում են կանգնեցնել քանդակագործ Արա Շիրազի հեղինակած Անդրանիկ Զորավարի հուշարձանը։ Շիրազն ասում է, որ սփյուռքահայ բարերարի տված 70 հազար դոլարը չբավականացրեց, Կապուտիկյանը գիտի, թե ինչու։ Երեւանի օղակաձեւ զբոսայգին ապրում է իր կուսական կանաչի վերջին օրերը, այն գրեթե ամբողջապես մտնելու է բետոնե կառույցների տակ։ Քաղաքապետարանի որոշմամբ այստեղ կառուցապատվելու են մանկական խաղահրապարակներ եւ սրճարաններ։ 2001-ի հոկտեմբերի 2-ին քաղաքապետարանում այգին կառուցապատելու 26 հայտ է ներկայացվել։
2001-ի այս օրերին կալանավայրերի վարչության նախկին պետ Մուշեղ Սաղաթելյանը կասկածվում է Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ սադրանք կազմակերպելու մեջ։ Քրեական գործ է հարուցվել այն փաստով, որ գողության համար դատապարտված ոմն Հարություն Գրիգորյան, որը հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործների հետ նույն խցում է եղել, 50 հազար դոլարի դիմաց պետք է հայտարարեր, որ 27-ի կազմակերպիչները Ռոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանն են։ «Առերեսման ժամանակ Հարությունը հրաժարվել է իր այդ հայտարարությունից»,-ասում է Սաղաթելյանը։ Կվաշնինի ներկայությամբ հակաօդային պաշտպանության Ս-300 համակարգն անցնում է մարտական հերթապահության։ Հայ-թուրքական սահմանից մոտ 20 կիլոմետր հեռու տեղակայված այս համակարգը կարող է խոցել 150 կիլոմետր շառավիղով ցանկացած օդային նպատակակետ։ Ի դեպ, Գյումրիում տեղակայված ռուսական ռազմաբազայում զբոսնող Ռուսաստանի գլխավոր շտաբի պետը շարքային զինվորների հետ զրույցի ընթացքում զարմանքով տեղեկանում է, որ զորամասը սնվում է Ռուսաստանից ուղարկված պահածոներով։ Անմիջապես կապվում է Մոսկվա՝ թողնել պահածոների ներմուծումը եւ անցնել հայկական մսի սպառման։ 2002-ի հոկտեմբերի 2-ին ամբաստանյալ Նաիրի Հունանյանը դատարանում հայտարարում է, որ քաղաքացիական նախաձեռնության կարգով մտադիր է առաջադրել իր թեկնածությունը մյուս տարվա նախագահի ընտրություններում։ Նա դատարանից պահանջում է առաջիկա մեկ շաբաթվա ընթացքում իրեն թույլատրել հանդիպել իր հոր հետ, որին էլ գրավոր լիազորելու է կազմակերպել իրեն «ՀՀ նախագահի թեկնածու առաջադրելու գործընթացը»։

Календарь. 2 октября: «Не спрашивай, не отвечай»: Вардан Осканян представляет новый принцип урегулирования конфликта (видео)
В Армении в эти дни 1997 года большие волнения, связанные с тем, будут русские школы или нет. Участники обсуждения 2-го октября смотрят на «Закон о языке» и тревожатся: мы больше не сможем говорить с калмыком и узбеком. Представитель российского посольства ничем не может успокоить. У большинства армянских архитекторов нет работы, а внешний вид города ухудшается.
В этот день 2000 года министр иностранных дел Вардан Осканян говорит о новом принципе урегулирования карабахского конфликта: «Не спрашивай, не отвечай». Он считает, что не нужно конкретизировать правовой статус Карабаха.
В эти дни 2001 года бывший начальник управления мест заключения Мушег Сагателян подозревается в организации провокации против Роберта Кочаряна. Возбуждено уголовное дело по факту того, что осужденный за кражу некий Арутюн Григорян, который был в одной камере с совершившими расправу 27-го октября, за 50 тысяч долларов должен был объявить, что организаторами 27-го были Роберт Кочарян и Серж Саркисян. «Во время очной ставки Арутюн отказался от этого заявления», - говорит Сагателян.
В присутствии Квашнина система противовоздушной обороны Ս-300 переходит к боевому дежурству. Эта система, расположенная на расстоянии примерно 20 километров от армяно-турецкой границы, может поразить любую воздушную цель на радиусе 150 километров. Кстати, прогуливающийся на расположенной в Гюмри российской военной базе начальник генерального штаба России в беседе с рядовыми солдатами с удивлением узнает, что воинская часть питается отправленными из России консервами. Сразу связывается с Москвой: прекратить ввоз консервов и перейти на потребление армянского мяса.
Он требует от суда в течение предстоящей недели разрешить ему встретиться с отцом, которого письменно уполномочит организовать ему «Процесс выдвижения кандидата в президенты РА».
В этот день 2008 года Серж Саркисян обращается с посланием к армянскому народу, в котором говорит: «В течение предстоящих месяцев Армения начинает строить новую атомную станцию. В предстоящие годы начнется строительство железной дороги Иран – Армения. В предстоящие месяцы будут созданы Панармянский банк и Инвестиционный фонд, которые будут финансировать крупномасштабные программы».
В этот день 2009 года члены инициативы «Присоединение» вручают отрезвительное письмо представительству Карабаха, в котором призывают их приостановить армяно-турецкие протоколы. Услышав слово «харакири», ответственный за порядок Валерий Осипян входит в свою стихию.