309500927_417875983864673_4755717104032329029_n
Սեպտեմբերի 27-ին Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը հանդիպել է ԵԽ Խոշտանգումների և անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման եվրոպական կոմիտեի (ԽԿԿ) գործադիր քարտուղար Ռեժիս Բրիլլատի հետ՝ հայտնում են ՄԻՊ գրասենյակից։
Պաշտպանը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման հնարավորության համար, կարևորել միջազգային գործընկերների հետ տարվող աշխատանքները և համագործակցությունը։
Գրիգորյանը Ռեժիս Բրիլլատին ներկայացրել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի՝ որպես Խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի կանխարգելման ազգային մեխանիզմի գործունեությունը, իրականացվող մշտադիտարկումների արդյունքները, վերհանված խնդիրներն ու արձանագրվող հիմնական խախտումները՝ ընդգծելով նաև պետական մարմինների հետ համագործակցության արդյունքում գրանցած առաջընթացը:
Պաշտպանը անդրադարձել է նաև ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ որպես կանխարգելման ազգային մեխանիզմի գործունեության վերաբերյալ տարեկան և արտահերթ զեկույցներով վերհանված համակարգային խնդիրներին:
Ներկայացնելով Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի կողմից սեպտեմբերի 16-ին հրապարակված արտահերթ զեկույցը՝ Պաշտպանը մատնանշել և հստակ օրինակներով գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ինչպես 2020թ. 44-օրյա պատերազմի, այնպես էլ վերջին ագրեսիայի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից կյանքի իրավունքի, խոշտանգումների, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի բացարձակ արգելքի խախտումները, զոհված զինծառայողների, մասնավորապես՝ կին զինծառայողների նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի վայրագությունները:
Գործադիր քարտուղար Ռեժիս Բրիլլատը ներկայացրել է Կոմիտեի մանդատի առանձնահատկությունները, մատնանշել Կոմիտեի կողմից Հայաստանին արված առաջակությունների իրականացման նկատմամբ Պաշտպանի հաստատության մշտադիտարկման կարևորությունը: Գործադիր քարտուղարը տեղեկացրել է Պաշտպանին 2023թ. նախատեսվող Հայաստան մոնիթորինգային այցի մասին:

309500927_417875983864673_4755717104032329029_n
27 сентября Омбудсмен Армении Кристине Григорян встретилась с Реджисом Бриллатом, исполнительным секретарем Европейского комитета по предотвращению пыток и бесчеловечного или унижающего достоинство обращения или наказания (ЕКПП).
Омбудсмен поблагодарила за возможность встречи, особо отметила работу и сотрудничество с международными партнерами.
Кристине Григорян представила Реджису Бриллату деятельность Офиса Защитника прав человека как национального механизма по предотвращению пыток и жестокого обращения, результаты текущего мониторинга, поднимаемые вопросы и зафиксированные основные нарушения, также подчеркнула достигнутый прогресс в результате сотрудничества с государственными органами.
Она коснулась и системных проблем, выявленных годовыми и внеочередными докладами о деятельности Защитника прав человека РА как национального механизма предотвращения.
Представляя внеочередной доклад, опубликованный Офисом Защитника прав человека 16 сентября, Защитник обратила внимание своего коллеги на наглядные примеры зверств ВС Азербайджана во время 44-дневной войны 2020 года, и во время последней агрессии - нарушений права на жизнь, пыток, бесчеловечного или унижающего достоинство обращения, надругательств над телами погибших военнослужащих, особенно женщин-военнослужащих.
Реджис Бриллат обратился к специфике мандата комитета, отметил важность института Омбудсмена, осуществляющего мониторинг исполнения рекомендаций комитета. Он проинформировал Защитника о планируемом в 2023 году мониторинговом визите в Армению.